تحلیلی بر حکایت ایفای تعهدات بیمه توسعه که پنج سال به طول انجامیده؛

چه کسانی ازبیمه توسعه حمایت می کنند؟

سوال اینجاست که اساسا بیمه توسعه در حالیکه عامل اصلی سلب اعتماد عمومی در صنعت بیمه محسوب می شود چگونه قادر خواهد بود حتی در صورت ایفای تعهداتش برند خود را احیاء کند؟ برندی که این روزها تنها نام و نشان آن در چهار راه جهان کودک، با تابلویی که نام بیمه توسعه بر آن نقش بسته ،به چشم می خورد که البته این تابلو نیز به زودی از این چهارراه خداحافظی خواهد کرد.

چه کسانی ازبیمه توسعه حمایت می کنند؟

به گزارش ریسک نیوز،از زمانی که صدور بیمه شخص ثالث و عمر از سوی  شرکت بیمه توسعه تعلیق  و متعاقب آن در آخرین جلسه شورای عالی بیمه،در سال 93  صدور کل بیمه نامه های این شرکت تعلیق و ایفای تعهداتش به بیمه ایران منتقل شد، حدود پنج سال می گذرد.

با گذشت پنج سال اما همچنان میزان زیادی از تعهدات ایفا نشده ی این شرکت بیمه ای باقی مانده  ضمن اینکه تاخیر در پرداخت خسارات و زندانی شدن گروه زیادی از بیمه گزاران در حالیکه بیمه نامه در اختیار داشتند علاوه بر خسران مادی ، آثار زیان بار اجتماعی و روانی فراوانی را برای افراد به دنبال داشته است .

اخرین امار رسمی اعلام شده در خصوص میزان تعهدات بیمه توسعه در گفتگوی عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی ،با ریسک نیوز در سوم آبان 96 است که اعلام کرد:  بیمه توسعه  نزدیک چهارهزار سند و بالغ بر 400 میلیارد تومان تعهد دارد که باید به بیمه گزاران پرداخت کند.

البته لازم بذکر است که هنوز بر اساس مستندات موجود به تسویه خسارتهای بیمه نامه آتش سوزی و  باربری  این شرکت بیمه ای  ورود پیدا نشده در این راستا باید دید مبلغ واقعی تعهدات باقیمانده چه میزان خواهد بود؟

چرا ایفای تعهدات بیمه توسعه پنج سال به طول انجامیده؟
محمد ابراهیم امین ، رئیس پیشین بیمه مرکزی همزمان با تعلیق کلیه فعالیتهای بیمه توسعه ضمن تاکید بر اینکه مفاسد اقتصادی و مدیران فاقد صلاحیت، بیمه توسعه را ورشکسته کرد ، اذعان داشت که عدم همکاری مسئولان شرکت توسعه ،بیمه مرکزی را با چالش مواجه کرده است،اگر چه این سوال بارها از سوی منتقدان مطرح شد که طی این سالها نظارت بیمه مرکزی بر این شرکت بیمه ای چگونه اعمال شد که نهایتا به فروپاشی یک شرکت و متضرر شدن چندین هزار بیمه گزار انجامید؟ چرا در حالیکه روسای بیمه مرکزی از زمان تاسیس این شرکت بیمه در سال 82 تا کنون بر فقدان صلاحیت مدیران اگاهی داشتند، نظارت کافی بر عملکرد این شرکت اعمال نکردند؟

به زعم کارشناسان ،گره خوردن خصوصی سازی با صنعت بیمه از یک سو و آزاد سازی تعرفه ها از سوی دیگر با تعمیق نظارت در صنعت بیمه همراه نشد و اینگونه بود که قصه بی پایان بیمه توسعه آغاز  شد.

این گزارش حاکی است شواهد موجود بیانگر ان است که  عدم همکاریهای مدیران بیمه توسعه همچنان ادامه دارد وگرنه چرا باید ایفای تعهدات شرکت بیمه ای که عملا ورشکسته است پنج سال به طول بینجامد؟

اما نکته قابل تامل ان است که با وجود فقدان همکاری های لازم از سوی مدیران بیمه توسعه؛ اما همچنان نشانه هایی از تحرکات این شرکت بیمه برای احیاء مجدد دیده می شود شنبه 7اسفند  سال 95 بود که شرکت بیمه توسعه گردهمایی سالیانه ای در محل "هتل بزرگ ارم" برگزار کرد که نشانه های واضحی از اعلام حضور این شرکت تعلیق شده بیمه ای برای فعالیت مجدد دیده شد.

در آن زمان ریسک نیوز طی گزارشی مبسوط زوایای این گردهمایی را بررسی کرد که در لینک شوآف بیمه توسعه برای احیاء / امکان شکایت از مدیران بیمه توسعه زیر چتر ماده 22 آیین نامه حقوق بیمه گزاران موجود است.

البته نام دو خلیل زاده همچنان بر تارک پورتال بیمه مرکزی خود نمائی می کند اگر چه که مسئولین نظارتی معتقدند تا زمانیکه بدهی های بیمه توسعه تسویه نشود در خصوص تداوم فعالیت این شرکت بیمه ای نمیتوان تصمیم گیری کرد اما سوال اینجاست که شرکت بیمه توسعه در شرایط فعلی نیز اعلام ورشکستگی نکرده پس چرا همچنان نام افرادی که مسبب زیان بیمه گزاران بوده اند  وچه بسا  رد پای انها در تعلل در خصوص ایفای تعهدات این شرکت بیمه ای به چشم می خورد؟

لازم بذکر است که طبق قانون تجارت ،اعضاء هیات مدیره شرکتهای خصوصی باید هر دو سال به تایید برسند ؛ اما مشخصا پس از انقضاء دو سال اما همچنان نام برخی افراد در هیات مدیره این شرکت بیمه ای در حالیکه دارای محکومیت قضائی هستند ،دیده می شود ضمن اینکه باید تصریح کرد اگر چه فعالیت های این شرکت بیمه ای تعلیق شده اما این شرکت ورشکسته اعلام نشده بنابراین طبق روال عادی باید عملکرد هیات مدیره زیر ذره بین نهادهای نظارتی قرار گیرد.

احیاء بیمه توسعه ،چرا؟

مسئولان نظارتی تاکیده کرده اند ،بیمه توسعه تا کلیه بدهی هایش را ندهد امکان فعالیت مجدد ندارد و در صورتیکه بدهی هایش را تسویه کند راجع به تداوم فعالیتش تصمیم گرفته می شود.

اما سوال اینجاست که اساسا بیمه توسعه در حالیکه عامل اصلی سلب اعتماد عمومی در صنعت بیمه محسوب می شود چگونه قادر خواهد بود حتی در صورت ایفای تعهداتش  برند خود را احیاء کند؟ برندی که این روزها تنها نام و نشان آن در چهار راه جهان کودک،  با تابلویی که نام بیمه توسعه بر آن نقش بسته ،به چشم می خورد که البته این تابلو نیز به زودی از این چهارراه خداحافظی خواهد کرد چرا که بنا براخبار موجود بیمه اتکائی امین مدتهاست که این ساختمان را از بیمه توسعه خریده و ظاهرا مدیران فعلی بیمه توسعه حاضر نشده اند هنوز ساختمان را تخلیه کنند تا جائی که کار به شکایت بیمه اتکائی امین از بیمه توسعه انجامیده .

لارگانی: بیمه توسعه حق فعالیت ندارد
حجت الاسلام لارگانی ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، در گفتگو با ریسک نیوز در خصوص وضعیت بیمه توسعه اذعان داشت:  باری که در خصوص ایفای تعهدات بیمه توسعه بر عهده بیمه ایران قرارداده شده چالش های زیادی ایجادکرده ،چرا که در حال حاضر بیمه ایران در حالی برخی تعهدات بیمه توسعه را ایفاء کرده که اموال بیمه توسعه مطابق با پرداختی ها به نامش نشده چرا که در شرایط فعلی و به دلیل رکود اقتصادی  ، اموال به فروش نمی رسد،  ضمن اینکه مقاومت صاحبان بیمه توسعه نیز در زمینه تعلل در  ایفای تعهدات زیان دیدگان بی تاثیر نبوده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد : فردی را می شناسم که دو سال است در امدو رفت است ، پرونده اش هم یک سال است تکمیل شده دو بار هم زندان رفته اما اخیرا گفته اند سال آینده نوبت شما می شود .

لارگانی معتقد است ، مسلما مصائبی که در خصوص بیمه توسعه برای این شخص ایجاد شده، اطمینان وی از صنعت بیمه را با خدشه روبرو کرده و چه بسا حاضر نیست که مجدا به سمت هیچ بیمه ای برود.

 این نماینده مجلس در خصوص احیاء مجدد این شرکت بیمه ای با بیان اینکه بیمه توسعه برای صنعت بیمه  چالش های زیادی ایجاد کرد و هزینه سنگینی برای نظام  داشت ،صراحتا اذعان داشت: این همه تجمعاتی که تشکیل شد  و شعارهایی که زیان دیدگان سر دادند دلیلی بر این مدعاست که این شرکت بیمه هزینه های زیادی برای نظام ایجاد کرده در این راستا چرا باید همچنان فعالیت کند ، چه دستهائی در کار است ، چرا باید دوباره احیاء شود؟

به گفته وی در حال حاضر نیز برخی شرکتهای بیمه دارای مشکلاتی هستند بنابراین احیاء مجدد شرکت بیمه ای که در جامعه بیمه گزاران سلب اعتماد ایجاد کرده توجیه منطقی ندارد حتی در دنیا نیز احیاء برندها با احتیاط زیادی انجام می شود.

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید