رئیس کل اسبق بانک مرکزی: حذف چهار صفر اهمیت دارد

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: مسئله حذف چهار صفر اهمیت دارد اما فوریت ندارد، دولت نیز نمی تواند چندین کار را با هم انجام دهد بنابراین باید بتواند به کنترل تورم بپردازد تا در مسائل مدیریتی و در بحث بودجه ای نیز به مشکل برنخوریم.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی: حذف چهار صفر اهمیت دارد

پس از گذشت دو هفته از تصویب لایحه پیشنهادی بانک مرکزی توسط هیئت دولت و تائید حذف چهار صفر از پول ملی ، برنامه مناظره با حضور مجید رضا حریری و وحید شقاقی شهری به عنوان مخالف این طرح و محمود بهمنی و طهماسب مظاهری به عنوان مدافع طرح ذکر شده به روی آنتن رفت .

در سوال نظر سنجی این برنامه از بینندگان پرسیده شده بود، نظر کدام گروه درباره آثار حذف چهار صفر را منطقی تر میدانند که تا انتهای برنامه 78 درصد مردم با مخالفان حذف صفر موافق بودند.

"برای مهار تورم باید کاری کرد"

محمود بهمنی در این باره گفت: واحد پول ریال است و با توجه به تورم امروزه ایجاب میکند که فکری داشته باشیم. در سال 86 و 87 به این نتیجه رسیدیم که اصلاح ساختار صورت گیرد در نتیجه در 10 سال قبل در چک پول ها صفر ها را حذف کردیم و به مردم آمادگی دادیم.برای ضرب سکه های 500 تومانی هزینه ای بیشتر ازارزش آن هزینه می شود.  در حالی که همه اینها ذوب شده و به ابزارآلات تبدیل می شوند. برای چاپ اسکناس 500 تومانی باید 830 تومان هزینه کنیم. در نتیجه هزینه ها بیشتر شده و اصلا به صرفه نخواهد بود.

" موتور اقتصادی ما معیوب است"

حریری گفت : اگر امروز 1 ریال معادل 120/1 دلار است حاصل سیاست گذاری ماست. صفر ها علت موضوع نیست. همه اینها اشکال را نمایش می دهد. ما موتور اقتصادی مان عیب دارد. چه تضمینی وجود دارد که اگر امروز 4 صفر حذف کردیم ، 10 سال بعد 8 صفر حذف نکنیم؟ به جای حذف نشانگر ، عیب را از بین ببریم. اما چهار صفر خوب است که جلو چشم مدیران باشد که بگویند چگونه عمل کردیم که خودمان نمی توانیم بگوییم اقتصادمان دچار چه وضعیتی است. امروزه نیز اکثر مبادلات با کارتهای شتاب صورت میگیرد و سکه ها و اسکناسها به مرور از بین میرود.

"باید اصلاح سیاست های پولی و بودجه ای در دستور کار قرار گیرد"

طهماسب مظاهری گفت: باید برای کاهش تورم  سیاستهای دیگری را اعمال کرد، اصلاح سیاستهای پولی و بودجه ای از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد تا  تا با بی احتیاطی به کشور تورم بیشتری را اعمال نکنیم.

" بررسی فوریت و همیت حذف چهار صفر "

شقاقی گفت : در این یکسال ثبات اقتصادی نسبتا ایجاد شده است اما باید بتوانیم در این شرایط حساس دو مولفه فوریت و همیت را بررسی کنیم. همه موافق حذف صفر ها هستند، ساختار ها باید تغییر کند، سیاست های اقتصادی و یارانه ای تغییر کند اما حذف چهار صفر نه فوریت دارد و نه همیت. در این شرایط وفت پاسخگویی به این سوال وجود ندارد. زیرا هنوز ریشه های تورم حذف نشده و ثبات اقاصادی به طور کامل حاکم نشده است.

"حذف چهار صفر یک موضوع سیاسی است نه اقتصادی"

حریری در ادامه گفت: بعد ار یکی دو دهه بانک مرکزی اعتبار جدیدی پیدا کرده است ، با طرح این موضوع اعتبار بانک از بین میرود  بدلیل اینکه در 10اولویت اول سیاستها حذف صفر ها نیست ، اولویت با شفافیت و جلوگیری از نرخ بهره بانکها وتورم و کسری بودجه هاست.

اما پیام ما چیست ؟ پیام سیاسی است و اقتصادی نمی باشد چون با این کار قرار است نشان دهیم همه چیز تحت کنترل است در حالی که اگر این موضوع شکست بخورد نتیجه عکس خواهد داشت و فشار ناشی از تحریم ها دوباره برگردد. در حال حاضرنیز در شرایطی هستیم که طاقت 2 یا 3 درصد تورم بیخودی را نداریم.

"تدارکات مربوط به اصلاح ساست های اقتصادی در دستور کار"

مظاهری افزود: مسئله حذف چهار صفر اهمیت دارد اما فوریت ندارد، دولت نیز نمی تواند چندین کار را با هم انجام دهد بنابراین باید بتواند به کنترل تورم بپردازد تا در مسائل مدیریتی و در بحث بودجه ای نیز به مشکل برنخوریم. در این حین دولت باید بتواند دو کار مهم دیگر را نیز انجام دهد :1. اصلاح سیاستها 2. تدارکات مربوط به اصلاحات را فراهم کند.

" ایران واحد پولی ندارد"

بهمنی در ادامه بحث گفت: بپذیریم که واحد پولی نداریم، اگر برای اصلاحات دیر شروع کرده ایم قرار نیست بقیه کارها را تعطیل کنیم. اصل تورم نیز به نقدینگی بر میگردد.

شقاقی نیز در تائید حرف های بهمنی افزود: بپذیریم توان مدیریتی نمی تواند چند طرح را پیش ببرد، وقتی هزینه ها با فایده ها مقایسه می شود هرینه ها بیشتر بوده که انتظارات تورم را تشدید خواهد کرد زیرا هنوز ریشه های تورم را حل نکرده ایم. اگر این مشکلات حل نشود باز هم تورم خواهیم داشت .

حریری در پاسخ به  سوال حضار برنامه در خصوص وظایف وی در اتاق بازرگانی گفت : اتاق بازرگانی یک اساسنامه و شرح وظایف دارد که باید به اعضای خود پاسخگو باشد و نمی تواند تخصصی عمل کند ، اتاق بازرگانی وظیفه دارد روابط ایران را با حفظ منافع ایران با سایر کشور ها گسترش دهد.

مظاهری گفت : در زمان ریاست خود در بانک مرکزی ، برای جلوگیری از نقدینگی ، چاپخانه بانک مرکزی را سه قفله کردیم تا از سیاست آن زمان دولت که افزایش انتشار پول و ایجاد نقدینگی بود جلو گیری کنیم و ایران چک ها را جایگزین کردیم .

شقاقی در پاسخ به اینکه چه کسی ارزش پول را از آن ستانده گفت:  چهار عامل اصلی وجود دارد 1.رشد نقدینگی که با خلق نقدینگی اتفاق می افتاد ، 2.وابستگی واردات 3.بی انضباطی هیئت دولت 4.مشکلات بهره وری که باید به ریشه های تورم نیز توجه داشت .

منبع: تسنیم

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید