پربازدیدترین رسانه صنعت بیمه


اجرای IFRS در صنعت بیمه بدون شفافیت مالی در بیمه ایران ، یک راه نیمه کاره / ابهام در شفافیت 50 درصد بازار بیمه

در حال حاضر بیمه ایران در حدود 50 درصد بازار بیمه را در اختیار دارد و نکته اساسی اینجاست که اگر صنعت بیمه بخواهد در مسیر شفافیت مالی قدم گذارد بی توجهی به اجرای استانداردهای مالی در بیمه ایران به منزله ی ان است که گویا این بازار مالی نیمی از راه را نرفته است./ اگرچه که پیاده سازی این استاندارد در شرکتهای دولتی که سالها در سایه ی حمایت دولت از تیررس ارایه صورتهای مالی شفاف در امان بوده اند ، کار دشواری خواهد بود اما وقتی پای 50 درصد سهم بازار این شرکت دولتی در میان باشد چاره ای جز حرکت در مسیر

به گزارش ریسک نیوز،در میان بحث داغ پیاده سازی IFRS  در صنعت بانک و بیمه ، شاید موضوعی که کمتربدان پرداخته شده  ضرورت پیاده سازی این استاندارد مالی  در بزرگترین شرکت بیمه دولتی است.
اگر چه بر اساس ابلاغیه سازمان بورس ، شرکتهای بورسی ملزم به اجرای این استاندارد مالی هستند به طوریکه سازمان بورس طی ابلاغیه‌ای که در تیرماه منتشر شد زمان گزارشگری برای IFRS4 را 6ماه پس از تاریخ ارائه‌ی صورت‌های مالی حسابرسی شده اعلام کرد. به همین دلیل شرکت‌های بیمه ــ حداقل آن‌هایی که در بورس هستند ــ ودر تیرماه صورت‌های مالی خود را ارائه کردند تا دی‌ماه فرصت دارند. در حصوص IFRS 17 نیز شرکتهای بیمه تا سال 2020 فرصا دارند تا رمینه های اجرای این استاندارد مالی را فراهم کنند اما در عین حال  سهم بازار بالای بیمه ایران در صنعت بیمه توجه به صورتهای مالی این شرکت بیمه ای را دو چندان می کند.

چرا بیمه ایران علی رغم دولتی بودن نیازمند پیاده سازی استاندارد  گزارش گری مالی است؟

  این‌که IFRS چرا اختصاصاً برای بیمه طراحی و منتشر می‌شود و نه برای دیگر صنایع نیز  مسئله‌ای قابل بحثی است. صنعت بیمه در تمام دنیا پیچیدگی خاص خود را دارد و مطابق  همین موضوع است که دقیقاً ذکر شده IFRS17 به منظور باز کردن جعبه‌ی سیاه شرکت‌های بیمه پیاده‌سازی ‌شده است. بنابراین می‌توان فهمید که بیمه گری در مقایسه با سایر کسب و کارهای   دنیا از پیچیدگی خاصی برخوردار است و  این پیچیدگی  در صورت‌های مالی شرکت‌های  بیمه منعکس میشود و تغییرپذیری هرساله صورتها و وضعیت مالی شرکتهای بیمه را در برخواهد داشت و از آنجا که شفافیت مالی شرکتهای بزرگ بیمه ای یک موضوع  جهانی ا‌ست، تعیین یک رویه‌ی ثابت حسابداری و گزارشگری که استانداردهای محلی بتوانند از آن پیروی کنند ضروری است.

در این راستا باید اذعان داشت که شفافیت مالی نشان دهنده ی تفاوت ، تحول و اثرگذاری یک صنعت  در  میان کلیه صنایع مالی  است و در خصوص صنعت بیمه زمانی این امر متبلور می شود که شرکت بیمه ایران به عنوان بزرگترین شرکت بیمه دولتی با سهم بازار بالا نیز پیش قراوول این مهم باشد.

در حال حاضر بیمه ایران در حدود 50 درصد بازار بیمه را در اختیار دارد و نکته اساسی اینجاست که اگر صنعت بیمه بخواهد در مسیر شفافیت مالی قدم گذارد بی توجهی به اجرای استانداردهای مالی در بیمه ایران به منزله ی ان است که  گویا این بازار مالی نیمی از راه را نرفته است.

از سوی دیگر اهمیت شفافیت در تعاملات بین المللی بخصوص پس از برجام از مهمترین دلایل ضرورت اجرای استانداردهای مالی در شرکتها  و نهادهای اقتصادی است در این راستا باید اذعان داشت که بیمه ایران به عنوان بزرگترین بیمه ایرانی اگر بخواهد به تعاملات بین المللی در مسیر شفافیت تدوام بخشد چاره ای جز حرکت در این مسیر ندارد .

اگرچه که پیاده سازی این استاندارد در شرکتهای دولتی که سالها در سایه ی  حمایت دولت از تیررس ارایه صورتهای مالی شفاف در امان بوده اند ، کار دشواری خواهد بود اما وقتی پای 50 درصد سهم بازار این شرکت دولتی در میان باشد چاره ای جز حرکت در مسیر شفافیت نخواهد بود.

بیمه ایران طی سالهای اخیر روزگار سختی را از سر گذرانده از زیان انباشته 1500 میلیاردی تا تغییرات مداوم مدیریتی که همه این عوامل  توانگری پایین این شرکت بزرگ بیمه ای را رقم زده است.
بدون شک اجرای IFRS در بیمه ایران نیازمند راهکار و ایجاد پیش زمینه هایی است که باید از سوی مدیران این شرکت بیمه ای در دستور کار قرار گیرد.