پربازدیدترین رسانه صنعت بیمه


فعالیت های بین المللی بیمه گران ایرانی زیر سایه نشست اضطراری شورای امنیت

با توجه به اقدامات امریکا طی هفته گذشته ، باید دید که شرکتهای بیمه بزرگ دنیا زین پس تا چه اندازه تحت تاثیر این اقدامات قرار می گیرند./ طی یک سال اخیر رفت و امد بیمه گران ایرانی در بازار های جهانی همراه با عکس های یادگاری به سرخط اول اخبار تبدیل شده بود حال باید دید اکنون که آمریکا جبهه خود بر علیه ایران را تشدید کرده این تعاملات چگونه پیش خواهد رفت؟ اگر چه برخی کشورهای اروپائی گفته اند که تحت تاثیر جو سازیهای آمریکا قرار نخواهند گرفت.

به گزارش ریسک نیوز،باب کورکر» سناتور جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به همراه «بن کاردین» سناتور دموکرات این کمیته پنجشنبه گذشته نشست مشترکی را با «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تشکیل دادند.این نشست به امید تهیه لایحه‌‌ای برای تشدید محدودیت‌ها علیه ایران و در عین حال باقی ماندن واشنگتن در توافق هسته‌ای ایران برگزار شد.

خبرگزاریهای رسمی اعلام کردند ،در اقدامی که موجب نگرانی متحدان اروپایی واشنگتن شده است، رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال آن است که محدودیت‌ها علیه ایران را تشدید کند.

این گزارش می افزاید، جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ناآرامی های ایران نیز برگزار شد. این نشست فوق العاده برای بررسی شرایط ایران بود اگر چه شامل صدور قطعنامه یا بیانیه نبود.
بسیاری کارشناسان امور بین الملل معتقدند ، امریکا نتوانست در این جلسه به نتبجه دلخواه خود برسد بعد از صحبت‌های نیکی هیلی، نماینده فرانسه در شورای امنیت به ایراد سخنرانی پرداخت و او اعتراضات اخیر در ایران را با زبان دیپلماتیک یک مسئله داخلی دانست و تاکید کرد که باتوجه به اینکه امنیت جهانی از وقوع این وقایع تهدید نشده است و از دیگر سو وظیفه شورای امنیت سازمان ملل طبق آنچه که در چارچوب وظایفش تعریف شده، پاسداری از امنیت و صلح بین‌المللی است، بنابراین رسیدگی به این موضوع در شورای امنیت دارای وجاهت نیست.

اما انچه که مسلم است ، تحرکات امریکا در جامعه بین الملل می تواند بر رفتاربانک ها و بیمه های خارجی ، با توجه به اینکه بسیاری از انها دارای سهامداران امریکائی هستند ،در مقابل  ایران اثر بگذارد .

پس از اجرائی شدن برجام رفت و امد بیمه های ایرانی و خارجی افزایش یافت اگرچه که بسیاری از مدیران عامل بیمه ای معتقدند این امد و رفت ها به نتیجه عملی منتج نگشته ضمن اینکه این تعاملات تا کنون نتوانسته  منجر به ایجاد شرایط برد -برد شود.

طی ماههای  اخیر شاهدیم که بسیاری از مدیران شرکتهای بیمه سفرهای خارجی که چندان کم هزینه نیست را در دستور کار قرار داده اند تا شاید گشایشی در روابط با بیمه گران خارجی حاصل شود اما خود این مدیران اذعان داشته اند که رفت و امدها برایشان نتیجه بخش نبوده است.

در پنج ماه گذشته ، بسیاری از شرکتها ادعا داشته اند که با بیمه گران بزرگی چون مونیخ ری ، سوییس ری ، الیانز و ... قرارداد همکاری بسته اند اما واقعا مشخص نیست که این تعاملات تا چه اندازه کاربردی بوده است.

چندی پیش عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه مفهوم سرمایه گذاری خارجی در صنعت بیمه ایران آن است که شرکت های خارجی بیایند و سهام شرکت های داخلی را خریداری کنند، ادامه داد: در این راستا مذاکراتی با ۱۰ شرکت برتر بیمه جهان انجام شده و آنها نیز آمادگی خود را  برای همکاری و سرمایه گذاری در ایران اعلام کرده اند و قرار است سرمایه گذاران خارجی با شرکت های بیمه داخلی وارد مذاکره شوند.
 
همتی اعلام کرد: در حال حاضر ۲ تقاضای مهم از سوی شرکت های بیمه ایتالیایی و آلمانی برای خرید شرکت های بیمه ایرانی داریم و مذاکرات جدی در این خصوص نیز آغاز شده است.
 
اما رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص انعکاس نام شرکت های متقاضی تصریح کرده اسم شرکت ها را نمی توانم اعلام کنم زیرا ممکن است مذاکرات طرف خارجی با شرکت ایرانی که قصد خرید آن را دارد به نتیجه نرسد؛ تنها می توانم اعلام کنم که مذاکره با شرکت های آلمانی و ایتالیایی برای خرید شرکت های بیمه ایرانی در حال انجام است اما هنوز نهائی نشده است.
 
سخنان رئیس کل بیمه مرکزی نشان می دهد ،شرکتهای مذکور هنوز در انعقاد قرار داد با  بازار بیمه ایران به نتیجه نهائی نرسیده اند، به نظر می رسد، زیر سایه پر تنش روابط بین المللی هنوز  اعتماد دو طرفه ایجاد نشده است.

از سوی دیگر با توجه به اقدامات امریکا طی هفته گذشته ، باید دید که شرکتهای بیمه بزرگ دنیا زین پس تا چه اندازه تحت تاثیر این اقدامات قرار می گیرند.بعید نیست که به دلیل اعلام مواضع اخیر آمریکا بر علیه ایران، حجم مذاکرات شرکت های مذکور با طرف ایرانی کاهش یابد اگر چه برخی کشورهای اروپائی اذعان داشته اند که تحت تاثیر جو سازیهای آمریکا قرار نخواهند گرفت.

عبدالمحمود ضرابی ، مدیر عامل بیمه کارافرین به یکی از رسانه ها گفته شرکت های بیمه ای خارجی، بدون اشاره آمریکا به ایران نخواهند آمد بنابراین هنگامی که آمریکا جبهه خود بر علیه ایران را تشدید کرده  شرکت های خارجی هم از حجم مذاکرات خود خواهند کاست.