کهنسال ترین موجود زنده ایران ۲۸۰۰ سال سن دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز از وجود مسن ترین موجود زنده ایران در این استان با ۲هزار و۸۰۰ سال سن خبر داد.

به گزارش ریسک نیوز،حسین محمدی گفت: این درخت ارس از نظر قطر نسبت به همه درختان ارس در جهان برتری دارد ،همچنین از نظر سن و سال کهنسال ترین درختی است که تاکنون در ایران توسط پژوهشگران موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور شناسایی و معرفی شده است.

وی ادامه داد: این درخت در مسیر جاده کرج به چالوس در ارتفاعات شهرستانک و در دامنه مشرف به "بسال دره  " واقع شده است؛ عرض 14 متر و ارتفاع 17 متر و تنه با عظمت که محیط آن بیش از 9 متر است از دور خود نمایی می کند و چشم هر بیننده ای را می نوازد.

محمدی گفت: 12 درصد از مساحت استان البرز به عنوان منطقه حفاظت شده و 14 درصد از مساحت استان نیز با عنوان منطقه شکار ممنوع است که این بخش از محدوده جغرافیایی استان ، بخش عظیمی از ذخیره ژنتیکی استان را حفاظت می کند.

وی با بیان این نکته که استان البرز به لحاظ تنوع پدیده های طبیعی ، اقلیمی و گونه ای الگویی از تنوع زیست در کشور است ادامه داد: 80 غار در استان البرز شناسایی شده که از آن جمله می توان به غار یخ مراد ، هیو ، میدانک ، نمکی اشتهارد و بادامستان اشاره کرد. 

مدیرکل محیط زیست استان البرز افزود: غار یخ مراد بعنوان اثر طبیعی ملی پیشنهاد داده شده است که در صورت موافقت جزء آثار ملی جهانی به ثبت می رسد .

محمدی گفت: طبق پیگیری های صورت گرفته به دنبال ثبت این درخت به عنوان اثر ملی هستیم.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟