پاسخ جانانه ظریف به کاسبان تحریم

ظریف گفت: نمی خواهم از کلمه کاسب تحریم استفاده کنم اما یقین دارم بسیاری از منتقدین برجام بر حسب نگرششان و بخاطر نگرانی برای منافع ملی مخالف آن بودند اما گروهی هم منافعی داشتند که….

به گزارش ریسک نیوز،ببخشید که تحریم ها برداشته شد!

 محمدجواد ظریف ضمن انتقاد از کسانی که عامدانه انتظارات جامعه از برجام را بالا بردند گفت: عده ای که می گفتند تحریم برای کشور مفید است بعد از توافق، مدعی بودند که چرا معجزه نشد.

 

گزیده مصاحبه ایران با وزیر خارجه را در ادامه می خوانید:

-در صورت لزوم نگرانی هایمان را از اظهار نظرهایی که برخی دستگاهها مطرح می کنند، ابراز می کنیم اما به هر حال میزان اقتدار وزارت خارجه در حوزه اقدامات و اظهارات دیگر مقامات و دستگاه ها  که تاثیرگذار بر روابط خارجی است اقتدار بسیار محدودی است و به اندازه میزان توانمندی عمل می کند.

-انعقاد برخی قراردادها ممکن است آثار کوتاه مدت زیبایی داشته باشد و حتی برخی خیال کنند درمعیشت مردم تاثیر به سزا و فوری گذاشته است اما ممکن است تعهداتی را برای مردم ایجاد کند که وقتی زمان بازپرداخت آن فرا رسید تحمل آن برای آیندگان کشور و حتی دولت بعدی غیر ممکن باشد

– عده ای که در دوره تحریم ها می گفتند تحریم ها هیچ تاثیری ندارد و یا حتی برای کشور مفید است بعد از توافق، مدعی بودند که چرا معجزه نشده و تمامی آثار تحریم هایی که طی 8 سال و به تدریج بر کشور تحمیل شده و در دنیا جا افتاده، یک شبه مرتفع نشده است

– یک واقعیتی که ما در گزارش اخیرمان به مجلس هم به آن اشاره کردیم این بود که منافع عده بسیاری با برجام متضرر شد. تحریم ها منافع زیادی برای برخی از گروهها دارد. من نمی خواهم از کلمه کاسب تحریم استفاده کنم اما یقین دارم بسیاری از منتقدین برجام بر حسب نگرششان و بخاطر نگرانی برای منافع ملی مخالف آن بودند اما گروهی هم منافعی داشتند که با از دست دادن آن منافع چه در پشت صحنه و چه جلوی صحنه به فضای انتظارات مخصوصا افزایش توقعات غیر واقعی مردم از دستاوردهای برجام دامن زدند.

– یکی از دلایل فشارهایی که بعد از «برجام» به دولت وارد می‌شود، برگزاری انتخابات مجلس بلافاصله بعد از «برجام» و همچنین ورود زودهنگام محافل سیاسی به فاز انتخابات ریاست جمهوری است ولی چون علاقه و تخصصی به مسائل داخلی ندارم از اظهار نظر در این باره خودداری می‌کنم. یک واقعیتی که ما در گزارش اخیرمان به مجلس هم به آن اشاره کردیم این بود که منافع عده بسیاری با برجام متضرر شد. اگر به جامعه خوب نگاه کنید متوجه می‌شوید که تحریم‌ها منافع زیادی برای برخی از گروه‌ها دارد. من نمی‌خواهم از کلمه کاسب تحریم استفاده کنم یقین دارم بسیاری از منتقدین برجام بر حسب نگرششان و به خاطر نگرانی برای منافع ملی مخالف آن بودند اما گروهی هم منافعی داشتند که با از دست دادن آن منافع چه در پشت صحنه و چه جلوی صحنه به فضای انتظارات مخصوصاً افزایش توقعات غیر واقعی مردم از دستاوردهای «برجام» دامن زدند.

 

منبع: پایگاه خبری انتخاب

 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

1  ×    =  3