نرخ ارز را پوپولیستی ثابت نگه داشته‌ایم

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: سال‌هاست نرخ ارز را به دلایل سیاسی و با نگاه های پوپولیستی ثابت نگه داشته ایم. نتیجه این شده که محصولات ما در بازارهای جهانی غیر رقابتی جلوه کرده و سیاست توسعه صادرات به حاشیه رانده شده و واردات محور شدیم.

به گزارش ریسک نیوز محسن جلال پور رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران در کانال تلگرام خود نوشت: در خبرها خواندم که قیمت برنج ایرانی سه برابر قیمت برنج در بازارهای جهانی است.من در زمینه برنج و بازار آن متخصص نیستم و نمی توانم عوامل اثر گذار بر قیمت تمام شده آن را تجزیه و تحلیل کنم اما این را می دانم که برنج هم مثل بیشترمحصولات ایرانی از یک عارضه رنج می برد.

این عارضه در بسیاری از تولیدات دیگر در بخش های مختلف اعم ازکشاورزی،صنعتی،معدنی، خدمات و…..نیز وجود دارد.

یاد بیماری افتادم که به پزشک مراجعه کرد و گفت دست به هرجای بدنم که می زنم،احساس درد شدید می کنم. پزشک با اولین معاینه متوجه درد اصلی بیمارش شد و گفت: مشکل اصلی دست توست و چون جراحت دارد و چرکین شده،هر قسمت را که لمس می‌کنی،احساس درد داری.

حالا حکایت اقتصاد ما هم شبیه آن بیمار است. اما این دست زخمی و عفونی اقتصاد ایران کجاست؟این دست زخم خورده ،سیاست گذاری  نرخ ارز است.

سال هاست نرخ ارز را به دلایل سیاسی و با نگاه های پوپولیستی ثابت نگه داشته ایم. نتیجه این شده که محصولات ما در بازارهای جهانی غیر رقابتی جلوه کرده و سیاست توسعه صادرات به حاشیه رانده شده و اقتصاد کشور، واردات محور شده است.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟