طلب بانک‌ها از دولت ۱۶۸ هزار میلیاردی شد

صورت‌های مالی بانک‌ها باز هم از روند بدهکارتر شدن دولت به شبکه بانکی خبر می‌دهد، این بدهی مرز ۱۶۸ هزار میلیارد را هم پشت سر گذاشت.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایسنا، بر اساس تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از دارایی و بدهی سیستم بانکی منتشر کرده، حجم بدهی دولت به این مجموعه تا پایان پنج ماهه ابتدایی امسال به بیش از ۱۶۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است؛ این رقم بالغ بر ۱۷ درصد نسبت به پایان سال گذشته رشد دارد.

جزئیات این ترازنامه بیان‌گر آن است که از مجموع بدهی ۱۶۸ هزار میلیاردی دولت به شبکه بانکی بالغ بر ۳۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان متعلق به بدهی به بانک مرکزی است، به عبارتی دولت از پایان سال گذشته تا پایان مردادماه امسال بیش از ۱۰ هزار میلیارد دیگر و با رشد ۴۲ درصدی به بانک مرکزی بدهکار شده است.

این در حالی است که بخشی عمده‌ای از  بدهی هنگفت دولت به نظام بانکی را  رقم ۱۳۷ هزار میلیاردی به مجموعه بانک‌ها تشکیل می‌دهد که با رشد ۱۲.۷ درصدی در پنج ماه اول امسال همراه بوده و از ۱۲۱ هزار میلیارد تا ۱۳۷ هزار میلیارد تومان  پیش رفته است.

تفکیک بدهی‌های دولت به بانک‌ها حاکی از آن است که خود  اکنون  ۱۳۳ هزار میلیارد تومان و شرکت‌ها و موسسات آن نیز تا ۳۹۰۰ میلیارد تومان  بانک‌ها بدهی دارند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

65  −    =  63