خدمتی که کی‌روش به استقلال کرد و هواداران امیدوار شدند!

در حالی که خیلی‌ها تصور می‌کردند دربی ۸۳ برای استقلال و منصوریان روز آخر حضورش در این تیم خواهد بود این مربی جوان، فرصتی ساخت تا ظرف سه هفته ۱۰ پله در جدول صعود کند.

به گزارش ریسک نیوز،استقلال در روزهایی دوباره به بالای جدول نزدیک می شود که خیلی از کارشناسان این ایام را روزهای گرفتاری و تلخ کادر فنی و مدیریتی جدید این باشگاه پیش بینی کرده بودند. روند رو به رشد استقلال در هفته های اخیر بار دیگر ثابت کرد فوتبال ورزشی است که همچون مدت زمان نسبتا طولانی (90 دقیقه ای) اش نیاز به صبوری دارد.

تیم فوتبال استقلال که در 4 هفته ابتدایی لیگ با کسب دو تساوی و دو باخت طرفدارانش را به شدت ناامید کرده بود پس از هر دو تعطیلی لیگ برتر برای اردو و بازی های تیم ملی موفق شد روند روبه رشدی داشته و هربار بهتر از دفعه قبل نتیجه بگیرد.

سهراب بختیاری زاده در این باره اظهار داشت: « استقلال با توجه به تغییراتی که هم در کادر فنی داشت و هم در جمع بازیکنانش در ابتدای لیگ نتوانست آنطور که باید و شاید عمل کند. تفکرات کادر فنی جدید برای نفرات قدیمی تازگی داشت و نفرات تازه وارد هم علاوه بر این موضوع باید همزمان هم با تفکرات سرمربی جدید وفق پیدا می کردند هم با جو تیم استقلال».
وی ادامه داد:« همان زمان هم گفته می شد که باید به کادر فنی استقلال فرصت داد و این تیم نیاز به بازی های بیشتر دارد و همینطور هم شد و استقلال از تعطیلات لیگ برتر بیشتر از هر تیم دیگری سود برد. حالا هم یک تیم رو به جلو و هماهنگ تری نسبت به آنچه ابتدای فصل از این تیم دیدیم را در میادین شاهد هستیم». 

*سودی که استقلال از تعطیلات برد
استقلال تا پیش از تعطیلی 28 روزه و اول لیگ برتر در 4 هفته ابتدایی لیگ تنها دو امتیاز از 4 بازی بدست آورد ولی همین تیم بعد از تعطیلات علاوه بر اینکه دیگر نباخت در 3 بازی 5 امتیاز هم بر اندوخته اندکش افزود تا ثابت کند قدر تعطیلات را دانسته است. البته استقلال برای اثبات این مهم در دو بازی بعد از تعطیلات دوم برای بازی با ازبکستان و کره کار بزرگتری کرد و این بار از 2 بازی 6 امتیاز گرفت تا ثابت کند بهترین تیم لیگ برتر شانزدهم بعد از تعطیلات است. استقلال ثابت کرد توانسته از این وقفه که برخی تیم ها از آن شاکی بودند برای خود یک فرصت طلایی بسازد. 

*ترمز استقلال مانع از سقوط بیشتر شد
صادق ورمزیاردر این باره که تحول بوجود آمده در استقلال نشأت گرفته از چیست خاطر نشان کرد:« گاهی تعطیلات برای تیمی که رو به جلو است حکم یک ترمز بی موقع در سربالایی را دارد ولی برای تیمی که در سرازیری رها شده همین ترمز می تواند کمک کند تا به خودش بیاید و به بالا برگردد. استقلال به درستی از این فرصت بهره برد و در تعطیلات به خودسازی پرداخت». 
وی اضافه کرد: «استقلال با انجام چند بازی دوستانه در تعطیلات قبلی و یک بازی دوستانه در این مدت اخیر همچنین چند بازی رسمی در لیگ و جام حذفی در مصاف با سایپا نشان داد که دیگر آن تیم ناهماهنگ هفته های نخست نیست. استقلال در مصاف با سایپا بازی روانی نشان داد که معتقدم حتی می تواند از این هم بهتر بازی کند». 

*اولین ترکیب دست نخورده
 تیم استقلال در 8 هفته ابتدایی و حتی بازی جام حذفی برابر ملوان نوین هر بار با ترکیبی تازه به میدان رفت. تغییراتی که در ترکیب این تیم دیده می شد بعضا اجباری بود ولی در اکثر اوقات و به گفته اعضای کادر فنی به اختیار خود مربیان انجام می شد تا نفرات مختلف کنار هم محک خورده و جا بیفتند. استقلال در دیدار هفته نهم مقابل سایپا برای اولین هفته با همان ترکیب بازی قبل به میدان رفت. 11 استقلالی که مقابل سایپا به میدان رفتند همان 11 نفر بازی در مشهد بودند و این می تواند نوید بخش موضوع مهمی باشد که بختیاری زاده هم به آن پرداخت و گفت:« این یعنی کادر فنی استقلال کم کم ارنج ثابت خود را پیدا کرده و حالا می تواند بنابر نحوه بازی حریف با یکی دو تغییر جزیی برنامه هایش را در میدان مسابقه پیاده کند. وقتی ترکیب تیم در این بازی تغییر نکرد و استقلال هم برنده شد یعنی اتفاقات خوبی برای این تیم رخ داده و می دهد». 

*4 بازی آخر و یک گل خورده
علیرضا منصوریان در نشست خبری آخر بازی با سایپا گفت که رحمتی دو هفته است که رحمتی شده است. استقلال که در 5 هفته ابتدایی لیگ برتر 7 گل از حریفان خود دریافت کرده بود حالا در 4 بازی آخر تنها یک گل دریافت کرده و این موضوع قطعا یک پیام واضح دارد که صادق ورمزیار در تحلیل این موضوع به مشرق گفت: « تیمی که در ساختار دفاعی اش به ثبات مشخصی برسد قطعا کمتر هم گل می خورد. استقلال که در دو دیدار اخیر با ترکیب رابسون و پادوانی بازی کرده است علاوه بر دفاع میانی در دفاع های کناری هم به ثبات بهتری دست یافته و یعقوب کریمی در 3 بازی اخیر در دفاع چپ به طور ثابت به میدان رفته و وریا غفوری هم در 4 بازی اخیر به همین ترتیب ثابت برای استقلال بازی کرده است. این به معنی تشکیل باکس دفاعی استقلال به شکل دلخواه کادرفنی است. البته نباید هرگز عملکرد خوب رحمتی را هم نادیده گرفت که در همین بازی با سایپا دو، سه موقعیت خطرناک را از حریف گرفت». 

*دربی سکوی پرش شد
 استقلال در هفته های قبل از دربی یعنی از هفته اول تا پنجم 3 امتیاز از 15 امتیاز ممکن را کسب کرده بود ولی در بازی با پرسپولیس و بعد از اینکه در دربی 83 یک امتیاز از تساوی بدون گل مقابل این تیم کسب کرد روند صعودی خود را استارت زد. استقلال منصوریان که پیش از دربی خیلی ها پیش بینی می کردند در آن بازی شکست خورده و تغییرات مهمی در کادر فنی این تیم بوجود می آید اتفاقا از همان دربی به بعد موفق شد سه برد پیاپی بدست آورده و از این بابت هت تریک کند. علاقمندان به فوتبال به یاد دارند که در دربی بسیاری از هواداران استقلال با همین تصور حتی در آزادی هم حضور نیافتند تا تیم شان را تشویق کنند و صندلی های اختصاص یافته به استقلال خالی ماندند! در حالی که همان بازی سکوی پرش استقلال شد. 

*هوادار آبی هنوز بی اعتماد است!
طرفداران استقلال در بازی های خانگی این فصل فقط در یک هفته بیش از نیمی از ورزشگاه آزادی را پر کردند. آنها در اولین بازی خانگی (با تماشاگر )مقابل صنعت نفت آبادان 55 هزار نفری به استقبال تیم شان رفتند ولی در همان دیدار استقلال شکست خورد و هوادارانش را مأیوس کرد تا در بازی بعدی خانگی یعنی ماشین سازی تنها 15 هزار نفر به آزادی بروند! استقلال که نتوانست بار دیگر اعتماد هوادارانش را جلب کند خاطره تلخی از دربی برای خود رقم زد و آن هم دربی با سکوهای خالی از طرفداران استقلال بود. این تیم البته در بازی با ذوب آهن در حضور 35 هزار استقلالی تیم گل محمدی را در آزادی شکست داد ولی این برد و حتی پیروزی بعدی در مشهد هم نتوانست اعتماد به ظاهر از دست رفته تماشاگر استقلالی را جلب کند و در دیدار با سایپا هم تنها 30 هزار استقلالی به آزادی رفتند. 

سهراب بختیاری زاده در ارتباط با این موضوع  گفت: « این موضوع مشکلی نیست که حالا استقلال بخواهد بابت آن ذهنش را مشغول کند. هوادار استقلال خودش وقتی حس کند تیم به حمایت نیاز دارد می آید و اینکه در این بازی هم 30 هزار نفر به آزادی رفتند کم نیست. خیلی کشورها تیم ملی شان نصف این تعداد جمعیت را به ورزشگاه نمی کشاند و من حتم دارم تماشاگر استقلال به خوبی و به موقع حمایتش را از این تیم بعمل خواهد آورد». 

*نیمه مربیان نیمه استقلال
خدمتی که کی روش به استقلال کرد/ صعود 10 پله ای که استارتش از دربی خوردخط حمله تیم استقلال از نظر آمار گلزنی بین تیم های لیگ برتری تا پایان هفته پنجم با 10 گل زده پنجمین خط حمله لیگ برتری است. از این 10 گل استقلال 4 گل را در نیمه اول و 6 گل خود را در نیمه دوم یا همان نیمه مربیان به ثمر رسانده است. درواقع این تیم در نیمه های دوم بهتر عمل کرده و منصوریان تاحدودی ثابت کرده در نیمه دوم روش بهتری برای بازی تیمش اتخاذ می کند. موضوعی که سهراب بختیاری زاده هم به آن اشاره کرده و گفت: « منصوریان در فصول اخیر هم در نفت نشان داد هرچه در بازی ها به جلو می رود با تیمش بهتر کار می کند و این می تواند هم به دلیل شناخت بیشترش از عناصری که در اختیار دارد باشد و هم به این دلیل که بازیخوانی خوبی از رقبای خود می کند».

صادق ورمزیار هم در این باره بیان کرد:« استراحت بین دو نیمه فرصتی برای تحلیل بازی تیم است که منصوریان و کادرش به خوبی از این فرصت استفاده کرده اند». 

*2 برد تا صدر!
 استقلال که در هفته های ششم تا نهم 10 امتیاز بر اندوخته های قبلی امتیازی اش افزود حالا تنها دو برد تا رسیدن به تیم صدرنشین لیگ فاصله دارد. پرسپولیس با تساوی مقابل فولاد حالا 19 امتیازی است و استقلال در رده پنجم جدول با 13 امتیاز در فاصله 6 امتیازی این تیم قرار دارد و می تواند در بازی های بعدی با کسب دو پیروزی عملا خود را به جمع مدعیان لیگ برتری اضافه کند. 

نکته ای که پیشکسوت جام جهانی رفته استقلال هم به آن شاره کرد: « استقلال نباید فکر کند با این سه برد همه چیز تمام شده و کاری نیست که باید آن را انجام بدهند. اتفاقا کار استقلال تازه شروع شده و باید برای حفظ این روند بازی به بازی کم ایراد تر و بهتر بازی کنند. این توقع که استقلال هر بازی را هم ببرد درست نیست چون هیچ تیمی نمی تواند روی یک روند بازی کند و گاهی ممکن است کار آنطور که ما انتظار داریم پیش نرود». 

ورمزیار هم گفت:« شرایط روحی استقلال خوب شده و این خودباوری که از دربی به این سو در تیم بوجود آمده قطعا اگر با عدم امتیاز گیری تیم های بالای جدولی تلفیق شود شرایطی فراهم خواهد کرد که استقلال به بالای جدول رسیده و کارش را با آرامش بیشتری دنبال کند. البته اینکه در این سه بازی اخیر هم سه برد بدست آمده دلیل بر این نیست که تیم ضعف ندارد و اتفاقا کادر فنی باید با همین دقت نظری که تا این بازی از خود نشان دادند کار را دنبال کرده و در اندیشه کسب امتیازات از دست رفته باشند. اتفاق مهم دیگری که برای استقلال افتاد این است که فشار از روی دوش کادر فنی هم برداشته شده و حالا مربیان استقلال با فراغ بال بیشتری می توانند فکر و جسم شان را در اختیار تیم قرار دهند و دیگر لزومی برای مبارزه با فشارهای بیرونی وجود ندارد».

 

منبع: مشرق

 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

1  ×  2  =