کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۰/۰۹/۱۵

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی با کاهش 865 واحد همراه شد.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، بورس اوراق بهادار تهران امروز در ابتدا با روند رو به رشد همراه شد، اما در ساعات انتهایی معاملات با افت شاخص روبه‌رو شد، به گونه‌ای که در مجموع امروز شاخص کل بورس تهران با عقب‌نشینی 865 واحد دیگر به رقم یک میلیون و 342 هزار و 337 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن 426 واحد رشد کرد و به رقم 363 هزار و 768 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 365 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 4.8 میلیارد سهام‌ حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 359 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 840 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز در فرابورس ایران هم به مدد عملیات بازار باز که اوراق بین‌بانکی معامله شد بیش از 48 هزار و 158 میلیارد تومان داد و ستد شد با این حساب ارزش معاملات دو بازار به بیش از 52 هزار میلیارد تومان رسید اما عمده این ارزش مربوط به عملیات بازار باز بین بانک‌ها و فروش اسناد خزانه اسلامی بین خودشان است که این رقم در معاملات فرابورس ثبت می‌شود.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ‌ ارزشی 0.6 درصد کاهش یافتند و این دو شاخص با معیار هموزن 0.12 درصد رشد کردند شاخص آزاد شناور 0.11 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.21درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.11 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای اپال‌کانی پارس، پتروشیمی پردیس و بانک  ملی بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و برعکس نمادهای ملی‌مس، پتروشیمی فناوران، فولاد مبارکه و پالایش نفت تهران بیشترین کاهش در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 28 واحد افت کرده و به رقم 19 هزار و 181 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 70 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه در فرابورس از 344 هزار میلیارد تومان فراتر رفت معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 1.8 میلیارد سهام‌حق تقدم و اوراق مالی در قالب 180 هزار فقره معامله و به ارزش بیش از 48 هزار و 159 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد فرابورس ایران بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، پلیمر آریا ساسول، مدیریت انرژی امیدتابان حور و صنعتی مینو بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.


نقشه معاملات بورس دوشنبه 15 آذر

امروز معاملات سهام در فرابورس بیش از 1.3 میلیارد سهم در قالب 164 هزار نوبت معامله و به ارزش 1196 میلیارد تومان داد و ستد شد اما اوراق مالی اسلامی بیش از 9.5 میلیون ورقه در قالب 1127 فقره معامله و به ارزش 824 میلیارد تومان داد و ستد شد و در عملیات بازار باز یعنی فروش اوراق اسناد خزانه اسلامی بین بانک‌ها بیش از 483 میلیون ورقه در قالب 53 نوبت معامله و به ارزش بیش از 45 هزار و 947 میلیارد تومان داد و ستد شد.

بنابراین عمده ارزش معاملات در فرابورس مربوط به اسناد خزانه اسلامی است که بین بانک‌ها دست به دست می‌شود اما رقم معاملات آنها در معاملات فرابورس درج می‌شود بنابراین می‌توان نتیجه گرفت ارزش خود سهام در بورس و فرابورس امروز به زحمت به 4 هزار میلیارد تومان رسید در  حالی که در سال گذشته روزهای رونق ارزش معاملات دو بازار از 35 هزار میلیارد تومان هم فراتر می‌رفت.

به هر حال سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و کارشناسان مردم را توصیه می‌کنند به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند تا از نوسان‌های شدید بازار در امان بمانند. همچنین از روز گذشته پذیره‌نویسی یک صندوق در سهام با درآمدی ارزی در فرابورس ایران انجام می‌شود.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

8  ×    =  48