پیش‌بینی وضع هوا امروز ۱۴۰۰/۰۹/۲۹

سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی و ورود سامانه بارشی جدید به کشور نسبت به وقوع آب‌گرفتگی و کولاک برف در ۲۶ استان هشدار صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز دوشنبه 29 آذر 1400 در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب،جنوب غرب کشور، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های تهران، قزوین، البرز، قم، مرکزی، نیمه شمالی فارس، بوشهر وبخش‌هایی از اصفهان وزش باد موقتی و در مناطق مستعد رعدوبرق و بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

بیشترین بارش‌های امروز برای استان‌ها چهارمحال و بختیاری، خوزستان و جنوب لرستان است.

فردا سه‌شنبه ضمن ادامه بارش‌ها در مناطق ذکر شده با حرکت سامانه بارشی به سمت شرق از میزان بارش‌ها در مناطق غرب و شمال غرب کشور کاسته شده و در مناطقی از استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، ارتفاعات و دامنه‌های البرز شرقی در استان‌های گلستان، مازندران و سمنان بارش و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است. شدت بارش‌های این روز برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، شمال کهگیلویه و بویراحمد و شرق خوزستان است. ضمن این‌که وقوع بارش پراکنده و وزش باد شدید در استان‌های یزد، خراسان جنوبی و شمال کرمان دور از انتظار نیست.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از اواخر وقت فردا با ورود سامانه بارشی جدید به کشور بارش‌ها در شمال غرب آغاز خواهد شد. چهارشنبه در شمال غرب و بخش‌هایی از مناطق غرب کشور بارش باران، برف و کاهش دما روی می‌دهد. همچنین در این روز با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر در استان‌های گیلان و مازندران بارش باران پیش‌بینی می‌شود که روز پنجشنبه ادامه علاوه بر این دو استان در گلستان نیز  ادامه خواهد داشت.

طی 5 روز آینده بارش‌ها در مناطق سردسیر و مرتفع به شکل برف است و در این مناطق کاهش دید به دلیل وقوع مه و کولاک برف پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه اول: تداوم فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، بارش باران و رعد و برق در مناطق گرمسیر، وزش باد شدید.

منطقه اثر:

دوشنبه 1400/09/29 : اردبیل، کرمانشاه، شمال بوشهر، اصفهان، شمال و غرب فارس، همدان، مرکزی، قم، زنجان، تهران، قزوین و البرز.

سه‌شنبه 1400/09/30 : آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شرق کردستان، مرکزی، قم، لرستان، شمال بوشهر، نیمه شمالی فارس، اصفهان، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد و شمال و غرب خراسان جنوبی.

چهارشنبه 1400/10/01 : مازندران، گیلان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از رفت وآمد غیر ضروری بین شهری، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ‌رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف روبی در مناطق سردسیر، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی.

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید

زمان شروع: شب سه‌شنبه 1400/09/30

زمان پایان: ظهر چهارشنبه 1400/10/01

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/09/30 : اردبیل، گلستان، غرب مازندران، کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی.

چهارشنبه 1400/10/01 : سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و جنوب سمنان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به گلخانه ها؛ احتمال خسارت به سازه های موقت؛ احتمال اختلال در تردد جاده ای بویژه در مناطق کوهستانی و گردنه ها؛ احتمال اختلال در عملیات پرواز.

توصیه: محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تاسیسات و محصولات کشاورزی به‌ویژه در جنوب کشور و سایر اقدامات پیشگیرانه.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: عصر سه‌شنبه 1400/09/30

زمان پایان: شنبه 1400/10/04

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی خلیج فارس 1.5 تا 2 متر و در نواحی فراساحل خلیج فارس تا 3 متر.

افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی دریای عمان تا 1.5 متر و در نواحی فراساحل دریای عمان تا 2 متر.

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1400/09/30 : غرب خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر.

چهارشنبه 1400/10/01 : خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان.

پنجشنبه 1400/10/02 : خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان.

جمعه 1400/10/03 : خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

شنبه 1400/10/04 : خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه سنگین و اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: محدودیت در ترددهای دریایی، به‌ویژه اجنتاب از تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران در مناطق گرمسیر و برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، وزش باد شدید، در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق.

منطقه اثر:

دوشنبه 1400/09/29 : کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، غرب کرمانشاه، غرب و جنوب اصفهان.

سه‌شنبه 1400/09/30 : چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی، شرق لرستان، نیمه شرقی و شمال خوزستان، غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات استانهای البرز، قزوین، تهران، سمنان.

چهارشنبه 1400/10/01 : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و غرب کردستان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برف گیر، تاخیر یا لغو پرواز، تخریب سازه‌های موقت و سست و احتمال شکستن درختان.

توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، راهداری، وزارت نیرو و سایر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی ناشی از بارش برف و وقوع سیلاب، تقویت سازه‌های موقت.

منبع: تسنیم

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

70  −    =  60