پیش‌بینی وضع هوا امروز ۱۴۰۰/۱۰/۱۱

سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم بارش‌های سنگین طی امروز تا دوشنبه در ۱۳ استان نسبت به آب‌گرفتگی، سیلاب و طغیان رودخانه‌ها هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در هرمزگان، جنوب استان‌های بوشهر، فارس،‌کرمان و سیستان و بلوچستان بارش باران گاهی همراه با وزش باد و رعدبرق پیش‌بینی شده است.

امروز همچنین در برخی مناطق استان‌های واقع در ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و زاگرس مرکزی،‌شرق و غرب کشور بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

فردا یکشنبه گستره بارش‌ها به‌تدریج کل کشور به جز نوار شمالی  که بارش پراکنده دارد را فرامی‌گیرد. روز دوشنبه بارش در سطح کشور به جز شمال غرب با بارش اندک ادامه خواهد داشت.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه‌شنبه عمده بارش در جنوب شرق کشور و استان‌های هرمزگان،‌جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان بوده و در برخی مناطق شمال غرب،‌غرب، جنوب غرب، مرکز و شرق کشور و سواحل مرکزی و غربی دریای خزر نیز بارش پراکنده پیش‌بینی شده است.

از امروز تا دوشنبه بارش‌ها در برخی مناطق استان‌های واقع در نیمه جنوبی کشور به‌ویژه شنبه در هرمزگان،‌ یکشنبه در بوشهر،‌کهگیلویه بویراحمد، فارس، هرمزگان،‌کرمان،‌جنوب اصفهان و دوشنبه در بوشهر،‌ کهگیلویه بویراحمد، فارس، هرمزگان،‌کرمان، خراسان جنوبی و جنوب اصفهان سنگین بوده و با وزش باد شدید،‌رعدوبرق و احتمال ریزش تگرگ همراه است. یکشنبه و دوشنبه در مناطقی از سیستان و بلوچستان و کرمان وزش باد خیلی شدید با احتمال گردوخاک پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش شدید و تداوم باران در برخی نواحی با رعدوبرق، در نقاط مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نواحی مرتفع و کوهستانی بارش برف.

منطقه اثر:

شنبه 1400/10/11 : جنوب فارس، بوشهر، هرمزگان.

یکشنبه 1400/10/12 : فارس، بوشهر، هرمزگان، نیمه غربی اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خوزستان، نیمه جنوبی یزد.

دوشنبه 1400/10/13 : کرمان، فارس، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، بوشهر.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، سیلابی شدن رودخانه‌ها، پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌ها، احتمال مسدود شدن جاده های کوهستانی و برف گیر، تاخیر یا لغو پرواز.

توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی سیل، آبگرفتگی و برف روبی در مناطق سردسیر.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف، باران، وزش باد و در نواحی با اقلیم گرم همراه با رعدوبرق

منطقه اثر:

شنبه 1400/10/11 : سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نیمه جنوبی کرمان.

یکشنبه 1400/10/12 : قزوین، زنجان، لرستان، ایلام، جنوب کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی یزد، البرز، تهران.

دوشنبه 1400/10/13 : یزد، اصفهان، قم، سمنان، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کردستان، همدان و مرکزی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، پدیده مه، کاهش دید بویژه در جاده های کوهستانی و مرتفع و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیلها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو، آمادگی برای برف روبی در مناطق سردسیر.

توصیف سامانه: تداوم پایداری در جو

نوع مخاطره: تداوم آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس.

منطقه اثر: تهران، کرج، تبریز.

اثر مخاطره: در صورت عدم کنترل منابع آلاینده(ثابت و متحرک)افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در مناطق پرتردد و صنعتی احتمال افزایش آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها.

توصیه: پرهیز از رفت و آمد غیر ضروری در سطح شهرها، بویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها.

منبع: تسنیم

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  +  13  =  19