موج‌سازی جدید در بازار دلار

سکه به سمت درب خروج کانال ۱۲ حرکت کرد

دیروز سه‌شنبه 16 فروردین نرخ دلار در بازار تهران شاهد افزایش قیمت بود. با حضور مجدد قیمت دلار در کانال 27 هزار تومانی نظراتی مبنی بر کاهش قیمت مجدد این ارز به سطوح قیمتی کانال 25 و 26 هزار تومانی مطرح می‌شد.پایه و اساس این نظرات نیز انتظارات مثبت از حصول قرارداد هسته‌ای جدید ایران و گروه 1+4 بود.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، روند افزایشی شاخص بازار ارز در چهارمین روز هفته جاری نیز ادامه یافت. پس از نوسان قیمت کوتاه‌مدت دلار در کریدور پله‌های انتهایی کانال ۲۶ هزار تومانی تا سقف قیمتی ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومانی در روز‌های گذشته، دیروز این ارز در پله‌های میانی کانال ۲۷ هزار تومانی معامله شد. درخصوص افزایش قیمت دلار چند استدلال وجود دارد. به عقیده برخی از تحلیلگران و با توجه به فضای بی‌خبری حاکم بر رسانه‌ها، معامله‌گران افزایشی بازار ارز با مناسب دیدن شرایط سعی در ایجاد موج افزایشی جدید و فروش دارایی‌های خود در سقف قیمتی ۲ ماه گذشته دلار دارند. با بررسی گفت‌وگو‌های این اشخاص در هسته مرکزی بازار ارز تهران احتمالات جدیدی از چشم‌انداز بازار ارز در صورت ادامه تحریم‌ها و توقف مذاکرات مطرح می‌شد. در مقابل برخی از کارشناسان نیز با توجه به سخنان مقامات مسوول نهاد‌های بازار‌ساز مبنی بر وضعیت مناسب ذخایر ارزی کشور، دولت در صورت نیاز می‌تواند با افزایش عرضه، نرخ دلار را در بازار تهران کنترل کند. نکته مشخص این است که افزایش پله‌ای این روزهای دلار تحت تاثیر عوامل فنی یا بنیادی نبوده و بیشتر تحت تاثیر فضاسازی از شرایط کنونی مذاکرات بوده است. دلار در روز سه‌شنبه در قیمت ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد و بیشترین رقم ۲ ماه گذشته بوده است.

با توجه به عدم حصول نتیجه توافق احتمالی و تداوم شرایط بی‌خبری سیاسی، دلار نه تنها از کانال 27 به سمت سطوح پایین‌تر حرکت نکرد، بلکه با صعود به پله‌های پنجم و ششم این کانال سبب مطرح شدن زمزمه‌هایی از احتمال بازگشت نرخ دلار به سقف سال گذشته یعنی کانال 30 هزار تومانی نیز شد. البته جو روانی حال حاضر بازار ارز به مقدار قابل توجهی تحت تاثیر معامله‌گران افزایشی است. این افراد با توجه به خلأ خبری مذکور شرایط را برای جو‌سازی افزایشی و بالا بردن نرخ آزاد ارز مناسب دیده و با مطرح کردن احتمالات افزایشی از آینده نرخ ارز فعالان این بازار را تشویق به خرید می‌کنند. در همین راستا دیروز دلار طی دو مرحله افزایشی به پله ششم کانال 27 هزار تومانی رسید. مرحله اول این روند در صبح روز گذشته و همزمان با بازگشایی بازار رخ داد که در این مرحله معامله‌گران شاهد افزایش قیمت شاخص بازار ارز به سطح قیمتی 27 هزار و 300 تومان بودند. مرحله دوم در حوالی ظهر دیروز اتفاق افتاد. در این مرحله که تا عصر روز سه‌شنبه به طول انجامید نرخ دلار به سطح قیمتی 26 هزار و 650 تومان رسید و در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آزاد دلار در بازار روز گذشته با 420 تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز دوشنبه در سطح قیمتی 26 هزار و 600 تومان ثبت شد.

پس از انتشار سخنان علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر افزایش 57 درصدی میزان تامین ارز در سال گذشته و همچنین دیگر سخنان منتشر شده توسط این نهاد در ماه‌های گذشته مبنی بر بهبود وضعیت ذخایر ارزی کشور، عده‌ای از تحلیلگران و کارشناسان ارزی نیز بر این باورند که دولت در صورت نیاز می‌تواند با افزایش میزان عرضه در بازار به کنترل و کاهش نرخ ارز پرداخته و از آغاز موج افزایشی قوی‌تر جلوگیری کند که البته با توجه به افزایش قیمت دلار هنوز این عرضه قوی رخ نداده است. هر قطعه سکه امامی نیز در بازار روز گذشته با 275 هزار تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز دوشنبه به سطح قیمتی 12 میلیون و 795 هزار تومان رسید.

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

32  −  28  =