کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۱/۰۲/۲۸

بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته با وجود اینکه با عرضه اولیه سیمان آبیک از زیرمجموعه‌های شستا همراه بود، اما از ابتدای ساعات معاملات تا آخر روند ریزشی به خود گرفت، بگونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 11 هزار و 47 واحد به رقم یک میلیون و 594 هزار و 976 واحد رسید.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 5186 واحد به رقم 442 هزار و 623 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 6 میلیون و 341 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 9.3 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 994 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 300 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.69 درصد کاهش یافتند.

این دو شاخص با معیار هموزن 1.1 درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور .0.82 در صد افت کرد شاخص بازار اول بورس 0.73 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.63 درصد کاهش یافت.

امروز نماد صنعتی معدنی چادرملو، بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته است و برعکس نمادهای پالایشی مانند پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران، شستا، هلدینگ نفت و گاز پتروشیمی تأمین و پالایش نفت تبریز بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل تعریف چندانی نداشت، بگونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 45 واحد به رقم 21 هزار و 643 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 197 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس هم 366 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 3.5 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 393 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 444 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد سنگ آهن گهرزمین بیشتری اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته است و نمادهای آریا ساسول، صبا تأمین، هلدینگ گردشگری میراث فرهنگی، تجلی توسعه معادن و فلزات، پتروشیمی تندگویان و صنعتی مینو بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

امروز عرضه اولیه سهام سیمان آبیک، در بورس انجام شد اما به دلیل ریزش اکثر پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها شاخص کل ریزشی بود به هر حال سرمایه‌گذاری در بورس تهران همراه با ریسک و نوسان است و باید با تحلیل و مشورت و مطالعه صورت گیرد.هنوز سهم بازار سرمایه از اقتصاد ملی در حد 10 تا 12 درصد است و باید این سهم افزایش پیدا کند.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  ×  9  =  63