شرکت انحصاری آمیتیس به بهانه حاکمیتی بودن داده ها،نوآوری را قربانی می کند/ ریسک پدافند غیرعامل با اقدامات انحصاری در صنعت بیمه

مدیر عامل بیمه بازار در خصوص اقدام بیمه مرکزی و فعالیت آمیتیس:

مدیر عامل بیمه بازار در ادامه در خصوص چگونگی این انحصار توسط آمیتیس در فضای اینشورتکی صنعت بیمه گفت:این انحصار به بهانه حاکمیتی بودن داده ها و لزوم صیانت از آن صورت گرفته است. این در حالی است که حتی در نظام پرداخت بانکی و زیرساخت‌های تحت نظارت بانک مرکزی که پیچیدگی و وسعت آن دهها برابر کل صنعت بیمه است چنین انحصاری وجود ندارد و بیش از ده سامانه (آپ، سپ، به پرداخت ملت و…) که همگی شرکت‌هایی با ساختار خصوصی و بعضا سهامی عام هستند در این زمینه فعالند.علاوه بر این، متمرکز کردن کل داده های صنعت در یک شرکت علاوه بر اینکه باب نوآوری در این حوزه را مسدود میکند ریسک پدافند غیرعامل را در برداشته و علاوه بر اینکه از نظر قانونی دارای ایراد است، مخاطرات امنیتی نیز در بر دارد.

به گزارش ریسک نیوز ، انجمن فین‌تک ایران با انتشار بیانیه‌ای نسبت به ایجاد یک شرکت خصوصی توسط بیمه مرکزی برای تجمیع تراکنش‌های مالی و کنترل خریدوفروش بیمه به صورت آنلاین هشدار داد.انجمن فین‌تک ضمن اعتراض شدید به انجام این‌گونه اقدامات سلیقهای و غیر‌اصولی توسط نهاد ناظر صنعت بیمه، آن هم در سالی که به نام نوآوری و دانشبنیانی مزین شده است، از این نهاد و سایر نهادهای بالادستی از جمله وزارتخانه‌های اقتصاد و فناوری اطلاعات و نهادهای نظارتی (با توجه به شائبه‌های موجود درباره تجمیع کل تراکنش‌های مالی تمام بازار بیمه در یک شرکت خصوصی) درخواست میکند که برای توقف فوری توسعه این سامانه، ضمن تشکیل یک کارگروه با حضور تمامی ذی‌نفعان و کارشناسان خبره، اقدام به اصلاح روند فوق کنند.

 

وی در پاسخ بدین سوال که فعالیت شرکت آمیتیس که اخیر انجمن فین تک ایران نیز بدان واکنش صریحی نشان داده از چه جهت می تواند فعالیت کسب و کارهایی نوین را با وقفه و یا محدودیت روبرو کند، گفت:فعالیت انحصاری آمیتیس در عمل به مفهوم توقف فعالیت صنعت تازه تاسیس اینشورتک در ایران خواهد بود. وقتی یک شرکت به صورت انحصاری صدور بیمه را در دست داشته باشد، تمامی مشخصات طراحی محصول، قیمت گذاری خدمات و… از طریق آن خواهد بود و مفهوم رقابت و نوآوری قربانی شده و در نهایت شرکتهای بیمه و خصوصا بیمه گذاران متضرر خواهند شد.

مدیر عامل بیمه بازار در خصوص اینکه  آیا در ارتباط با نحوه فعالیت این سوئیچ با استارت اپها مذاکره ای از قبل صورت گرفته است، گفت:خیر در این زمینه ما کوچکترین اطلاعی نداشته و نداریم. با توجه به اینکه جزئیات طراحی سوئیچ به شدت به کسب و کار ما مرتبط بوده و در عمل ما مهمترین ذینفعان آن هستیم، بارها به صورت مکتوب و شفاهی از مدیران بیمه مرکزی درخواست شد که ما نیز در این فرایند مشارکت داده شویم ولی تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

 

فرحی در ادامه و با اشاره به فضای فعالیت کسب و کارهای استارت اپی در صنعت بانکی در مقایسه با بیمه ادعان داشت:در زمینه فینتک، اوضاع بسیار بهتر از فضای موجود در صنعت بیمه است چون فعالیت استارتاپهای بانکی بیش از یک دهه قبل آغاز شده و اگرچه در ابتدا چالشهای فراوانی از همین جنس با بانک مرکزی داشتند، اما به مرور زمان و با ده ها جلسه و کارگروهی که بین این استارتاپها و مدیران ارشد بانک مرکزی برگزار شد، اوضاع روز بروز بهتر شده و در حال حاضر رویکرد بانک مرکزی حتی حمایتی و تسهیل کننده است. همین ماه گذشته رییس کل جدید بانک مرکزی جلسه مهمی با استارتاپهای فینتکی داشت و اقدامات خوبی بعد از آن جلسه برای رفع مشکلات آن حوزه آغاز شده است.

مدیر عامل بیمه بازار در ادامه در خصوص چگونگی این انحصار در فضای اینشورتکی صنعت بیمه گفت:این انحصار به بهانه حاکمیتی بودن داده ‎ها و لزوم صیانت از آن صورت گرفته است. این در حالی است که حتی در نظام پرداخت بانکی و زیرساخت‌های تحت نظارت بانک مرکزی که پیچیدگی و وسعت آن ده‎ها برابر کل صنعت بیمه است چنین انحصاری وجود ندارد و بیش از ده سامانه (آپ، سپ، به ‎پرداخت ملت و…) که همگی شرکت‌هایی با ساختار خصوصی و بعضا سهامی عام هستند در این زمینه فعالند. به عنوان نمونه، حتی شرکت فناوران خبره به عنوان قدیمی‎ترین سامانه‌ی صدور بیمه در کشور که تقریبا تمامی شرکت‌های بیمه صدور خود را از طریق نرم‌افزار این شرکت انجام می‎دهند از انجام اقدام مشابه و دادن دسترسی‌های لازم به استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه منع شده است. علاوه بر این، متمرکز کردن کل داده‎ های صنعت در یک شرکت علاوه بر اینکه باب نوآوری در این حوزه را مسدود می‎کند ریسک پدافند غیرعامل را در برداشته و علاوه بر اینکه از نظر قانونی دارای ایراد است، مخاطرات امنیتی نیز در بر دارد.

فرحی در خصوص بیانیه صریح انجمن فین تک ایران و تاثیر تشکلهای صنفی چون انجمن فین تک  در تسهیل کسب و کارهای نوپا متذکر شد: به نظر من فعالیت صنفی در هر حوزه ای به شدت اثرگذار است و از تعدد و تشتت نظرات جلوگیری کرده و باعث میشود صدای فعالان این حوزه بهتر شنیده شده و دغدغه های آنها درک شود. البته انجمن فینتک با تشخیص خودش این بیانیه را صادر کرده و ما هنوز عضو این انجمن نیستیم. اما طبق اطلاعی که مدیران انجمن فینتک به ما داده اند، به زودی و ظرف یکی دو هفته آینده کمیته بیمه در این انجمن شکل خواهد گرفت و ما عضو آن خواهیم شد.

مدیر عامل بیمه بازار ضمن ارائه پیشنهاد جهت حل این چالش، تشکیل کارگروه ویژه را موثر دانست و گفت: به نظر من یک راه بیشتر برای حل مسائلی مانند این مساله آمیتیس نیست: شنیدن صدای تمامی ذینفعان و سپس تصمیم گیری به نحوی که منطبق بر منافع صنعت بیمه و قوانین موضوعه باشد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  −  5  =  2