افزایش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملا نوسانی با رشد 45 واحدی نسبت به روز قبل به رقم یک میلیون و 463 هزار و 699 واحد رسید.

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن در یک روند افزایشی امروز با رشد 1788 واحد به رقم 397 هزار و 236 واحد رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.2 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 363 هزار نوبت معامله و به ارزش 3 هزار و 492 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی نسبت به روز قبل تغییری نداشت، اما این دو شاخص با نگاه هم‌وزن در حد 45 صدم درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور بدون تغییر باقی ماند. شاخص بازار اول بورس در حد 4 صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 5 صدم درصد رشد کرد.

امروز نمادهای بانک ملت، مخابرات ایران و ایران‌خودرو پیشتاز افزایش شاخص بورس تهران بودند و برعکس، نمادهای فولاد مبارکه، ملی‌مس، پتروشیمی خلیج‌فارس و گل‌گهر بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران شاخص کل امروز با 20 واحد کاهش نسبت به روز قبل به رقم 19 هزار و 184 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 58 هزار میلیارد تومان بالغ شد.

ارزش بازار پایه فرابورس ایران 343 هزار میلیارد تومان شد.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از 4.1 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 175 هزار فقره معامله و به ارزش 159 هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند. البته لازم به گفتن است امروز چون دوشنبه است عملیات بازار باز بین شبکه بانکی برای خرید و فروش اوراق بدهی بانک مرکزی انجام می‌شود که امروز در این قالب بیش از 1.7 میلیارد اوراق در قالب 246 نوبت معامله و به ارزش 157 هزار و 526 میلیارد تومان داد و ستد شد که ارقام آن در معاملات بورس درج می‌شود وگرنه معاملات سهام امروز در فرابورس به اندازه 2 میلیارد ورقه در قالب 161 هزار نوبت معامله و به ارزش 937 میلیارد تومان بوده است.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، بهمن دیزل و سرمایه‌گذاری صباتأمین بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس، نمادهای بیمه پاسارگاد، فولاد غدیر ایرانیان و تولید برق عسلویه مپنا و پویازرکان آق دره بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است. از طرفی، تعداد سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه به حدود 57 میلیون نفر با احتساب دارندگان سهام عدالت می‌رسد. باید قوانین بازار در مورد سرمایه‌گذاران حقیقی تغییر پیدا کند و حقوق آنها بیشتر مدنظر قرار گیرد.

امسال در قالب طرحی، سهام 6.5 میلیون نفر که در سالهای قبل نزد شرکت‌ها رسوب کرده بود، از طریق سجام واریز شد. همچنین فراهم کردن امکان مشارکت سهامداران حقیقی در مجامع شرکت‌ها و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک و همچنین واریز به موقع سود مصوب مجامع از دیگر موارد رعایت حقوق سهامداران خرد به شمار می‌رود.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  ×  9  =  9