صنعت بیمه فروشنده کالا نیست فرایندگرا است

در بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ پنل” کالبد شکافی اکوسیستم نوآوری در حوزه بیمه و ظرفیت های اتصال به دیگر اکوسیستم ها ” با حضور علیرضا دلیری دستیار سابق معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی ایمانی مهر قائم مقام مدیرعامل فناوران اطلاعات خبره و روح الله حیدری مدیر فناوری اطلاعات بیمه پارسیان در غرفه بیمه داری نوین برگزار شد.

نسخه صوتی

در نخستین پنل که در اولین روز از برگزاری نمایشگاه الکامپ برگزار شد، علیرضا دلیری بیان کرد: در حال حاضر همه حوزه ها و کسب و کارها با نوآوری مرتبط است، نفوذ نوآوری به بیمه موضوعی است که اگر ما به آن پردازش نکنیم و نتوانیم آن را در زندگی مردم نفوذ دهیم، با مسائل و مشکلاتی روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اينکه عدم پوشش بیمه ای می تواند جوامع را با معضلات اجتماعی و اقتصادی مواجه کند بیان کرد: ضریب نفوذ بیمه در کشور ما ۲/۵است در صورتی که در دنیا این ضریب ۷/۵ ودر برخی از کشورها ۱۲/۵ است.

دلیری عنوان کرد: نداشتن نگاه تسهیل گرانه و آسان از معضلات صنعت بیمه در کشور ما است.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی مهمترین و اساسی ترین آیتم در استفاده و توسعه نوآوری در کشور افزود: باید رگولاتور و بیمه مرکزی زمینه را برای استفاده از فناوری در صنعت بیمه ایجاد کنند تا تسهیل گری توسط استارتاپ ها در کشور ایجاد شود.

دلیری همچنین در خصوص اشتراکات و افتراغات نوآوری باز و بسته گفت: در اکوسیستم نوآوری در بحث فناوری های بازار پول عدم دخالت بانک مرکزی در زمینه توسعه فین تک ها و ریل گذاری در این زمینه باعث توسعه این فناوری در زندگی مردم شد، بنابراین بیمه مرکزی نیز باید در خصوص توسعه فناوری در صنعت بیمه نیز ریل گذاری داشته باشد و اگر این اتفاق نیفتد ما شاهد افزایش ضریب نفوذ در کشور خواهیم بود.

عرضه نوآوری در لایه تعامل ارزش

مهدی ایمانی مهر نیز در ادامه این پنل گفت: موضوعاتی که ناخواسته در کشور تحریم شده دست شرکت های بیمه در توسعه کسب و کار را بسته است و نمی گذارد ارزش جدید در این صنعت ایجاد شود.

وی بیان کرد: تا زمانی که دغدغه اصلی زمامداران در صنعت بیمه و مشتری فقط فروش بیمه ثالث و درمان باشد شما نمی توانید به محصول جدید فکر کرد.

ایمانی مهر با بیان اينکه در لایه تعامل ارزش می توان نوآوری هایی را عرضه کرد ادامه داد: در حال حاضر چالش همه شرکت ها بحران خروج نیروی متخصص از کشور است که همه صنایع وابسته به فناوری را تهدید می کند.

وی گفت: از سال ۹۵ که اختلاف ارزش ریال و دلار زیاد شد میل به مهاجرت نیز بین متخصصان و فناوران ما نیز زیاد شده است. همچنین شاهد این هستیم که خود شرکت های بیمه نیز با توجه به قوانین و دستورالعمل هایی که وجود دارد تمایلی به ریسک ندارند، در صورتی که شرکت های بیمه باید ریسک پذیری خود را بالا ببرند و ارتباط خود را با مراکز نوآوری بیشتر کند و با پرداختن به این موضوعات می توانیم شاهد یک برون رفت این صنعت به سوی نوآوری باشیم.

صنعت بیمه فروشنده کالا نیست بلکه فرایندگرا است

همچنین روح الله حیدری، مدیر فناوری اطلاعات بیمه پارسیان نیز در ادامه این پنل گفت: اکوسیستم نوآوری بخشی از اکوسیستم کسب و کار است، در اکوسیستم کسب و کار منابع شرکت در نظر گرفته می شود.

مدیر فناوری اطلاعات بیمه پارسیان گفت: صنعت بیمه فروشنده کالا نیست بلکه خدمت ارائه می دهد و فرایندگرا است بنابراین اگر شرکت ها و جامعه بتوانند یک اکوسیستمی را در صنعت بیمه ایجاد کنند می توانند خدمات خوبی را ارائه دهند.

وی ادامه داد: برای توسعه فناوری در صنعت بیمه بیشتر باید فرهنگ سازی صورت بگیرد و باید مدیران ما دغدغه آن را داشته باشند.

حیدری اظهار کرد: اکوسیستم نوآوری در صنعت بیمه خیلی معنادار است، فناوری های نوین از جمله بلاکچین، اینترنت اشیا در بیمه بسیار کاربرد دارد، بنابراین بیشتر باید فرهنگ سازی در استفاده از نوآوری در بیمه صورت گیرد و باید این موضوع دغدغه مدیران باشد.

وی در خصوص رشد دانش در صنعت بیمه گفت: اگر نگاهی به صنعت بیمه کشور داشته باشیم متوجه خواهیم شد که چقدر از دانش استفاده شده است، متاسفانه دانش در این حوزه احساس نیاز شده اما اینکه وارد گود شویم کمتر انجام شده است،باید استفاده از دانش را در صنعت بیمه برنامه ریزی کنیم و مسائل صنعت بیمه را از طریق دانش مرتفع نماییم.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

44  −  36  =