چرا بیمه تجارت نو دستخوش حواشی شد؟

نگاهی به اتفاقات بیمه تجارت نو و درسی برای صنعت بیمه؛

بر کسی پوشیده نیست که شرکت بیمه تجارت نو بیش از دو سال است تحت تاثیر حواشی قرار دارد و اختلافات سهامداری و مدیریتی برند این شرکت را تحت تاثیر قرار داده است.شرکتی که ظرفیتهای سهامداری منحصر بفردی دارد و از نیروی انسانی زبده و جوان بهره مند است چرا باید دستخوش حواشی باشد که در نهایت شهرت این کسب و کار دچار خدشه شود؟در این گزارش به ریشه های این حواشی اشاره شده است.

به گزارش ریسک نیوز سرانجام پس از کش و قوس های فراوان برای برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بیمه تجارت نو جهت انتخاب اعضاء هیات مدیره، امروز شنبه 18 شهریور ماه 1402 مجمع برگزار شد و تجارت نو  اعضا جدید هیات مدیره خود شامل مهران رضوانی ، بهزاد درگاهی، غلامرضا زمردیان، سعید حشمتیه و بهنام شهریار را شناخت.

بر اساس اخبار موجود مهران رضوانی هم به عنوان مدیر عامل انتخاب شد.

خداحافظی نورالهی با تجارت نو

در پی برگزاری مجمع بیمه تجارت نو و انتخاب اعضاء جدید هیات مدیره، نیما نورالهی مدیر عامل بیمه تجارت نو با انتشار متنی خطاب به کارکنان شرکت متبوعش از آنها خداحافظی کرد.

در حالیکه طی دو سال اخیر بیمه تجارت نو دچار چالش های مختلف و اختلافات سهامداری شدیدی بوده با خداحافظی نورالهی و آمدن تیم جدید باید دید که آیا تجارت نو دوباره در مسیر ثبات قرار خواهد گرفت؟

نیما نورالهی در متن خداحافظی خود به نکاتی در خصوص اقداماتش طی پنج سال حضور در این شرکت اشاره کرده است.

وی در این متن اشاره کرده است: در سال سومِ شروع همکاریمان مجوز اتکائی کسب کردیم و در سال چهارم به باشگاه هزار میلیاردی های صنعت بیمه پیوستیم؛ در سال پنجم هم ردیف و گاه ارجح بر شرکتهای پیشکسوت صنعت بیمه، نزد بیمهگ ذاران ارزیابی شدیم و برترین های تحول دیجیتال را به نام خود ثبت کردیم؛ رتبه اول بیمه کشتی را به دست آوردیم و فرآیندهای مبتنی بر فناوری و حرکت به سمت آینده ای متفاوت در صنعت بیمه بر پایه فناوری اطلاعات را پایه ریزی کردیم.

نورالهی همچنین به تقویت برند تجارت نو هم اشاره می کند و می گوید:برند خوشنام ساخته شده از بیمه تجارت نو، وظیفه و ماموریت اینجانب به عنوان مدیرعامل و شما همکاران غیور و پرتلاش شرکت بعنوان ذینفعانِ حاصل از آن بوده است.

نگاهی به عملکرد بیمه تجارت نو

نگاهی به متن خداحافظی نیما نورالهی و  گذری بر عملکرد بیمه تجارت نشان می دهد که وی مدیری جوان، چالاک و البته جویای نام است، اقدامات موثری نیز در بیمه تجارت نو انجام داده به طوریکه تلاش کرده تا با قدم گذاشتن در مسیرهای تازه و گاها پرریسک برندی تازه ای از تجارت نو خلق کند.

اما نورالهی چقدر در نگاهداشت تلاش خود و حفظ برند شرکت بیمه تجارت نو موفق بوده است؟

شاید برای پاسخ بدین سوال بد نباشد نگاهی به عملکرد آماری بیمه تجارت نو در سال 1401 و سه ماهه 1402 بیندازیم.

عملکرد سال 1401 صنعت بیمه نشان می دهد،حاصل فعالیتهای بیمه تجارت نو در سال 1401 زیان خالص 1.077.408 میلیون ریالی است.

علاوه بر این چرخش 180 درجه ای عملکرد بیمه تجارت نو در 3 ماهه نخست سال نیز قابل توجه است.

شرکت بیمه تجارت نو در فصل نخست عملکرد سال 1402 به زیان خالص 173 میلیارد تومانی (با احتساب سرمایه 6.000 میلیارد ریالی 289 ریال به ازای هر سهم) دست یافت. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل 105 میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده بود.

درآمد حق بیمه ناخالص شرکت در دوره مورد بررسی رشد 19 درصدی را به ثبت رساند و حق بیمه خالص با افزایش 23 درصدی به 514 میلیارد تومان رسید. هم چنین درآمدهای بیمه ای شرکت با افزایش 23 درصدی رقم 546 میلیارد تومان را ثبت کرد.

علی رغم رشد پارامترهای درآمدی، افزایش 143 درصدی خسارت و مزایای پرداختی خالص و هم چنین 49 درصدی هزینه های بیمه ای منجر به شناسایی زیان ناخالص فعالیت های بیمه به مبلغ 104 میلیارد تومان شد.

حق بیمه صادره (شامل قبولی اتکایی) این شرکت تا پایان تیر ماه سال جاری 1.072 میلیارد تومان گزارش شده که مقایسه آن با عملکرد 4 ماهه نخست سال 1401 حاکی از رشد 3 درصدی درآمد صدور بیمه نامه می باشد.

نسبت خسارت نیز در 3 ماهه نخست 1401 معادل 51 درصد بود؛ اما در 3 ماهه منتهی به خرداد 1402 این نسبت به 96 درصد افزایش یافت. نکته دیگر این که مجموع سرمایه گذاری های شرکت در اوراق بهادر، سپرده های بانکی و املاک به حدود 396 میلیارد تومان رسید که از این محل 37 میلیارد تومان سود شناسایی کرده است.

برند کسب و کار زیر سایه سنگین حواشی

آمار مذکور نشان می دهد، جوانی و چالاکی و ریسک پذیری یک مدیر باید در کنار تجربه و احتیاط باشد تا برند کسب و کار تحت شعاع حواشی قرار نگیرد.

بر کسی پوشیده نیست که شرکت بیمه تجارت نو بیش از دو سال در معرض حواشی مدیریتی است و اختلافات سهامداری برند این شرکت را تحت تاثیر قرار داده است.

شرکتی که ظرفیتهای سهامداری منحصر بفردی دارد و از نیروی انسانی زبده و جوان بهره مند است چرا باید دستخوش حواشی باشد که در نهایت شهرت این کسب و کار دچار خدشه شود؟

بیمه تجارت نو همزمان از ظرفیت های سهامداری مطلوبی چون بانک تجارت ، پست بانک، شرکت بین المللی عمران رضوی و … برخوردار بوده که می توانسته ظرفیتهای منحصربفردی را برای شرکت خلق کند.

البته شکی نیست که از این ظرفیتها استفاده شده اما سوال اینجاست که چرا این ظرفیتهای سهامداری بیش از اینکه در خدمت خلق محصولات جدید و ایجاد پرتفوی باشد در راستای حواشی مدیریتی بوده است؟

به نظر می رسد،در اینجا ضعف پیاده سازی آیین نامه حاکمیت شرکتی و ضعف بیمه مرکزی در نظارت بیش از پیش نمایان می شود.

از طرفی شرکتهای بیمه از آنجا که خود ریسک می پذیرند، باید در مسیر راهبری و مدیریت با احتیاط بیشتری قدم بردارند؛ بنابراین به نظر می رسد هدایت بیمه تجارت نو نیازمند مدیریت ریسک بیشتری بوده است.

حال باید دید تیم مدیریتی جدید چه راهکاری برای برون رفت از چالش ها بر می گزینند.

به نظر می رسد در وهله اول باید نسبت به عملکرد مالی شرکت بیمه تجارت نو و زیان آن شفاف سازی دقیقی صورت گیرد و برنامه ترمیم مالی منسجمی برای رسیدن به سود پیاده سازی شود تا نماگر های شرکت در شاخص هایی چون ضریب ترکیبی، نسبت سود خالص به حقوق مالکانه، نسبت زیان انباشته به سرمایه و… در موقعیت مساعدی قرار گیرند.

ضمن اینکه توجه به نگهداشت نیروی انسانی ماهر، دور نگاه داشتن شرکت از حواشی ، توجه به اجرای مدیریت ریسک و تمرکز بر تقویت برند شرکت باید در دستور کار تیم جدید مدیریتی قرار گیرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

18  +    =  19