دلار به نیمه نخست کانال ۴۹ بازگشت

کاهش انتظارات افزایشی دلار

روند نرخ دلار در معاملات غیر‌رسمی بازار روز گذشته کاهشی بود. با شعله گرفتن آتش مناقشات میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در روز سه‌شنبه، نرخ ارز در معاملات فردایی بازار تهران دچار نوسانات افزایشی شد و به سطوح قیمتی نیمه دوم کانال ۴۹‌هزار تومانی رسید.

 

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، اما با اعلام آتش‌بس در روز چهارشنبه این رشد قیمت جبران شد و قیمت اسکناس آمریکایی مجددا به نیمه نخست کانال مذکور بازگشت.

21 copy

این در شرایطی است که با توجه به اخبار منتشر شده در زمینه حجم تولید و فروش نفت کشور، به عقیده بسیاری از تحلیلگران اقتصادی شرایط جهت ثبات نرخ ارز فراهم بوده و ذخایر ارزی کشور در شرایط مناسبی قرار دارد. روابط عمومی شرکت ملی نفت در روز گذشته اعلام کرد: «اکنون رتبه ایران در اوپک در زمینه تولید نفت به پیش از تحریم‌‌‌ها بازگشت، تا پیش از دولت سیزدهم تولید نفت کشور ۲ میلیون و ۲۵۰‌هزار بشکه بود و اکنون به 3/ 3 میلیون بشکه در روز رسیده است و تا ۱۰ روز دیگر به روزانه 4/ 3 میلیون بشکه می‌‌‌رسد.» در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود 140 تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ نقدی روز سه‌شنبه به رقم 49‌هزار و300 تومان رسید. علاوه بر دلار قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید نیز در بازار دیروز 110‌هزار تومان افت کرد.

دلار در پله سوم کانال 49

دیروز چهارشنبه 29 شهریور ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز سه‌شنبه به رقم 49‌هزار و 440 تومان رسیده بود در بازار روز گذشته کاهش قیمت 140 تومانی را تجربه کرد و به رقم 49‌هزار و 300 تومان رسید. اما نکته قابل‌توجه بازار ارز در روز گذشته فروکش کردن انتظارات افزایشی بود. با شروع مجدد درگیری‌های نظامی در مرز شمال شرقی برخی فعالان بازار با مطرح کردن احتمال درگیر شدن ایران در این مناقشات نرخ فردایی دلار را افزایش دادند. این رشد قیمت تا حدود 300 تومان بیشتر از نرخ نقدی یعنی حوالی رقم 49‌هزار و 700 تومان نیز رسید. اما پس از اعلام خبر آتش‌بس در روز گذشته این انتظارات افزایشی در میان فعالان بازار از میان رفت. به‌صورت کلی در شرایط حال حاضر با توجه به کاهش ریسک‌های سیاسی و همچنین وجود احتمالاتی در زمینه ادامه مذاکرات رفع تحریم با غرب (به‌خصوص در حاشیه سفر هیات دولت به آمریکا) تحلیلگران تداوم ثبات بازار ارز را محتمل‌ترین سناریو برای هفته‌های آتی می‌دانند. روز گذشته همزمان با افت نرخ‌ها در بازار ارز تابلو معاملات سکه نیز قرمز شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار دیروز با حدود 110‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 27 میلیون و 690‌هزار تومان رسید. هر یک از قطعات کوچک‌تر خانواده سکه نیز در بازار دیروز 50‌هزار تومان کاهش یافتند و در ارقام 14 میلیون و 950‌هزار تومان برای نیم‌سکه و 9 میلیون و 950‌هزار تومان برای ربع معامله شدند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  ×  2  =  14