پیشنهاد وزیر صمت: برای خرید خودرو صبر کنید!

وزیر صمت در جدیدترین اظهار نظر رسانه‌ای خود، از مصرف‌کنندگان ایرانی خواسته است تا برای خرید خودرو صبر کنند.

وزیر صمت در جدیدترین اظهار نظر رسانه‌ای خود، از مصرف‌کنندگان ایرانی خواسته است تا برای خرید خودرو صبر کنند.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از دیجیاتو وزیر صمت در جدیدترین اظهار نظر رسانه‌ای خود، از مصرف‌کنندگان ایرانی خواسته است تا برای خرید خودرو صبر کنند. به گفته علی آبادی، وضعیت بازار خودرو در حال بهبود است. خودروهای نو در حال ورود به کشور هستند و آیین‌نامه واردات خودروهای دست دوم هم به زودی ابلاغ می‌شود. واردات  خودروهای برقی هم آزاد شده است. در نتیجه شرایط بازار خودرو بهبود خواهد یافت.

اظهارات وزیر صمت پس از آن بیان می‌شود که خودروسازان بزرگ یعنی ایران خودرو و سایپا، قیمت محصولات خود را به صورت پلکانی افزایش دادند. در حال حاضر قیمت محصولات سایپا اختلاف اندکی با نرخ بازار آزاد دارد و ایران خودرو نیز در تلاش است تا طی مراحل مختلف، قیمت محصولاتش را به سطح بازار آزاد برساند. این موضوع را به راحتی می‌توان از قیمت محصولات جدید ایران خودرو متوجه شد. به عنوان مثال تارا V1 پلاس و تارا V4 که نسخه‌های فول آپشن و جدید تارا دنده‌ای و اتوماتیک هستند، نسبت به نسخه‌های پیشین 200 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

خرید خودرو، آری یا خیر؟

افزایش قیمت خودروهای داخلی باعث می‌شود تا خودروسازان برای فروش و تحویل خودروهایشان ترغیب شوند. علاوه برآن بازار خودرو از بهار امسال در شرایط رکود و کاهش قرار گرفته است. این موضوع به مصرف‌کنندگان کمک کرده است تا خودروهای مدنظر خود را با قیمت کمتری خریداری کنند. با این حال تمامی گفته‌های وزیر صمت نمی‌تواند موجب بهبود وضعیت برای خرید خودرو شود.

نخست آن‌که هیات دولت عوارض خودروهای مونتاژی را به شدت افزایش داده است. این مساله باعث خواهد شد تا خودروهای چینی مونتاژ داخل گران‌تر از گذشته شوند. افزایش قیمت خودروهای چینی همانند یک بالابر عمل می‌کند و قیمت سایر خودروها را نیز به بالا می‌کشد. واردات خودرو نیز با گذشت دو سال هنوز به شکل واقعی اجرایی نشده است. حتی در صورت اجرایی شدن نیز خودروهای وارداتی بسیار محدود هستند و نمی‌توانند تاثیر چشمگیری بر شرایط بازار بگذارند. در نهایت نوسانات نرخ ارز که به صورت محدود کنترل شده است، می‌تواند آرامش بازار را در ماه‌های منتهی به سال جدید برهم بریزد. بنابراین بهتر است تا مصرف‌کنندگان واقعی تا پیش از فرا رسیدن ایام نوروز 1403، خودرویی که می‌خواهند را خریداری کنند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

3  ×  1  =