تحلیل بنیادی سهام وکار/ جریمه قانون جهش مسکن بیخ گوش بانک‌ها!

بررسی عملکرد مالی و شرایط بنیادی بانک کار آفرین؛

بر اساس قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مکلفند حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند.

به گزارش پایگاه ریسک نیوز به نقل از اکوایران؛ در روز‌هایی که خبرهای منفی مهمی در خصوص جریمه ۲۶ هزار میلیارد تومانی بانک‌های متخلف در حوزه اعطای تسهیلات مسکن کشور منتشر می‌شود؛ تراز عملیاتی بانک‌های بورسی در مهر ماه، عیار عملیاتی این مجموعه‌ها را مشخص کرد.

خبری که البته با تایید و تکذیب‌های متنوعی روبه‌رو بوده است.

بانک کارآفرین در کنار بانک‌هایی از جمله بانک اقتصاد نوین از جمله بانک‌های بورسی بود که در مهر امسال نه تنها تراز عملیاتی مثبتی به همراه داشت؛ بلکه رشد قابل توجهی به نسبت عملکرد خود در ماه مشابه سال قبل داشت.

سهام بانک کار آفرین در بازار تابلوی فرعی بازار اول بورس تهران با نماد وکار شناخته می‌شود. ارزش بازاری سهام این بانک در حال حاضر 10 هزار و 56 میلیارد تومان است و حدود 25 درصد از سهام این بانک در بازار سهام شناور است. شرکت گروه سرمایه گذاری تدبیر، شرکت گروه مالی صباتأمین و شرکت بیمه کارآفرین از بزرگترین سهامداران این بانک به شمار می‌روند.

بهبود 83 درصدی تراز عملیاتی بانک کار‌آفرین

بانک کارآفرین در سال 1400 توانست تراز عملیاتی هزار و 580 میلیارد تومانی به ثبت برساند که متوسط تراز عملیاتی ماهانه این بانک را به سطح 132 میلیارد تومان رساند. در سال 1401 مجموع تراز عملیاتی وکار با 85 درصد رشد به سطح 2 هزار و 931 میلیارد تومانی رسید و متوسط تراز عملیاتی ماهانه این بانک تا 244 میلیارد تومان افزایش یافت.

سال 1402 با شرایط خاصی برای وکار آغاز شد و این مجموعه توانست عملکردی غیر قابل پیش بینی در فروردین ماه به ثبت برساند و تراز عملیاتی بالایی به نسبت ماه مشابه در سال قبل به دست آورد؛ در حالی که تراز عملیاتی فروردین سال قبل این بانک نزدیک به د10 میلیارد تومان بوده است.

تراز عملیاتی هفت ماهه ابتدایی سال 1400 وکار 663 میلیارد تومان بود که در سال 1401 با رشد 139 درصدی به هزار و 582 میلیارد تومان رسید. در هفت ماهه سال جاری تراز عملیاتی وکار 83 درصد به نسبت هفت ماهه ابتدایی سال قبل افزایش یافت و به 2 هزار و 901 میلیارد تومان رسید.

بانک کارآفرین در تیر ماه امسال تراز عملیاتی 509 میلیارد تومانی داشته است که 71 درصد به نسبت تراز 298 میلیارد تومانی تیر ماه سال قبل افزایش داشته است. عملکرد وکار در اردیبهشت امسال 112 درصد نیز به نسبت اردیبهشت سال گذشته رشد کرده است.

افزایش 71 درصدی سود خالص بانک کارآفرین در تابستان

بانک کارآفرین در تابستان امسال موفق به کسب خالص درآمد عملیاتی هزار و 471 میلیارد تومانی شد. درآمدزایی تابستان امسال بانک کارآفرین 76 درصد بیشتر از درآمد 573 میلیارد تومانی تابستان سال قبل بود. بالاترین میزان درآمدزایی فصلی بانک کارآفرین قبل از تابستان امسال به زمستان 1401 با هزار و 120 میلیارد تومان تعلق داشت.

سود خالص وکار در سه ماهه دوم سال جاری به 638 میلیارد تومان رسید که 71 درصد بیشتر از سود خالص 373 میلیارد تومانی تابستان 1401 بود. بانک کارآفرین بالاترین سود خالص فصلی خود را قبل از این تابستان در تابستان 1400 با 490 میلیارد تومان به ثبت رسانده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

67  +    =  74