پوشش ۷۰۰ هزار نفری کارگران و بهره‌مندی ۸۰۰ هزار راننده از خدمات بیمه‌ای تامین اجتماعی

مدیرکل نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین‌اجتماعی خبر داد:

مدیرکل نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: در حال حاضر، حدود ۷۰۰ هزار نفر از شاغلان مشاغل ساختمانی و همچنین ۸۰۰ هزار نفر هم از رانندگان درون و برون شهری تحت پوشش تأمین‌اجتماعی قرار دارند و از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند هستند.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایرنا بشیر عمرانی با بیان اینکه در حال حاضر، حدود ۷۰۰ هزار نفر از شاغلان مشاغل ساختمانی تحت پوشش تأمین‌اجتماعی قرار دارند و از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند، افزود: بیمه تأمین‌اجتماعی کارگران ساختمانی یکی از اقدامات ارزشمندی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: اگرچه براساس قانون مصوب سال ۱۳۵۲ این گروه از کارگران، در برابر حوادث و سوانح ناشی از کار تحت پوشش حمایتی تأمین‌اجتماعی بودند، اما از آنجا که این حمایت تنها مربوط به حوادث و سوانح ناشی از کار بود و بازنشستگی کارگران ساختمانی و سایر حمایت‌های مربوطه در آن پیش‌بینی نشده بود، در سال ۱۳۸۶ و به‌موجب قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی مقرر شد کارگران شاغل در کارهای ساختمانی اعم از ایجاد یا توسعه ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب مربوط به ساختمان نزد سازمان تأمین‌اجتماعی بیمه شوند.

عمرانی گفت :تعهدات این بیمه برخلاف قانون قبلی که تنها منحصر به حوادث ناشی از کار بود، به حوادث و بیماری‌ها، غرامت دستمزد، ازکارافتادگی، بازنشستگی و فوت افزایش یافت.

توسعه این بیمه به همه کارگران ساختمانی مستلزم تأمین منابع است

وی با اعلام این‌که در کنار حدود ۷۰۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی بهره‌مند از پوشش بیمه اجتماعی، تاکنون حدود ۸۰ هزار نفر از جامعه کارگران ساختمانی نیز به‌واسطه بیمه‌پردازی در قالب بازنشسته، ازکارافتاده و بازمانده و به‌عنوان مستمری‌بگیر تحت پوشش تأمین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند، گفت: با توجه به این که بخشی از منابع این بیمه از محل عوارض صدور پروانه ساختمان تأمین می‌شود، توسعه این بیمه به همه کارگران ساختمانی مستلزم تأمین منابع است اما با این وجود سازمان تأمین‌اجتماعی، از طریق شناسایی و حذف افرادی که کارگر ساختمانی واقعی نیستند، امکان جایگزینی کارگران واقعی را فراهم کرده است.

راه اندازی «سامانه متمرکز کارگران ساختمانی»

مدیرکل نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: به‌منظور تسهیل در ارائه خدمات به جامعه کارگران ساختمانی، در حال حاضر «سامانه متمرکز کارگران ساختمانی» راه‌اندازی و در ۲۹ استان عملیاتی شده که تا پایان سال‌جاری تمام استان‌ها زیر پوشش این سامانه قرار می‌گیرند و این سامانه امکان مدیریت موضوعات مرتبط با کارگران ساختمانی و رصد اتفاقات این بخش را به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد : این سامانه از سال ۱۴۰۱ پس از اجرای آزمایشی در یک استان، فعالیت خود را آغاز کرده و داده‌های لازم برای فعالیت این سامانه، از سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با کارگران ساختمانی مانند وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در اختیار سازمان تأمین‌اجتماعی قرار می‌گیرد.

روزانه بیش از ۴ میلیون استعلام موفق در حوزه نامنویسی پشتیبانی می‌شود

عمرانی با اشاره به بهبود فرایندها، اصلاح بخشنامه‌ها و رویه‌ها و بهبود تعاملات و سیستم‌های نرم‌افزاری در حوزه نامنویسی سازمان تأمین‌اجتماعی در دوره جدید مدیریتی این سازمان گفت: با حذف دفترچه‌های درمانی تأمین‌اجتماعی، «سامانه استحقاق درمان» برای اطلاع بیمه‌شدگان از وضعیت بهره‌مندی خود و افراد تحت تکفل از خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی راه‌اندازی شد به‌گونه‌ای که در حال حاضر روزانه بیش از ۴ میلیون استعلام موفق در حوزه نامنویسی پشتیبانی می‌شود.

وی افزود: همچنین در حوزه حساب‌های کاربری بیمه‌شدگان در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی نیز با افزایش بیش از ۲.۵ میلیون نفر در سال جاری، تعداد کاربران این سامانه به بالغ بر ۲۲ میلیون و ۸۰۲ هزار نفر رسیده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

1  ×    =  7