واریز بدهی بابک زنجانی به خزانه در آرامش بازار ارز مؤثر است؟

عضو اتاق بازرگانی با اشاره به واریز 2 میلیارد دلار بدهی بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی گفت: قطعاً این موضوع در شرایط کنونی و روزهای پایانی سال تأثیر مثبتی بر توان مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی خواهد داشت.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از تسنیم،قاسم رضائیان در خصوص دلایل نوسانات بازار ارز در روزهای پایانی سال اظهار داشت: متأسفانه سالهاست افراد سودجو و دلالان بازار ارز در ماه پایانی سال از همیشه فعال‌تر می‌شوند تا قیمت دلار را تا حد امکان دچار نوسان و افزایش کنند. این افراد طوری شرایط آینده را برای مردم تداعی می‌کنند که انگار آخر زمان شده است و همه باید بلافاصله سرمایه‌های خود را از ریال به دلار تبدیل کنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل همیشه در ماه‌های پایانی سال ما با چنین اتفاقاتی مواجه می‌شویم که دلیل اصلی آن هم ایجاد موج هیجانی توسط دلالان برای تشویق مردم و هجوم آنها به بازارهای غیررسمی ارز است.

این فعال اقتصادی یادآور شد: سوداگران بازار ارز همیشه در روزهای پایانی سال به‌دنبال آن هستند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و تا حد امکان ثبات و آرامش بازار را به‌هم بزنند، در واقع درآمد و سود این افراد در عدم ثبات ارزی است که برای رسیدن به این هدف از هیچ اقدامی حتی سوءاستفاده از ناآگاهی و هیجانات مردم دریغ نمی‌کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران، عملکرد بانک مرکزی در این خصوص را بسیار مهم و مثبت خواند و گفت: بی‌تردید نقش دولت و بانک مرکزی در مدیریت شرایط این‌چنینی بسیار مهم و تأثیرگذار است که خوشبختانه تاکنون بانک مرکزی توانسته است با توجه به شرایط داخلی و بین‌المللی به‌خوبی بازار ارز را کنترل و مدیریت کند.

رضائیان خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در سال جاری توانست با اجرای سیاست‌های ارزی خود به‌خوبی بازار را کنترل کند که امیدوارم بتواند مثل سال گذشته از پس روزهای پایانی امسال هم برآید، به‌ویژه آن‌که کشور ما همچنان تحت فشار و محدودیت‌های مختلف داخلی و بین‌المللی از جمله تحریم‌های ظالمانه آمریکا و غرب است و همین موضوع مسئولیت بانک مرکزی را بسیار سنگین‌تر می‌کند.عضو اتاق بازرگانی با اشاره به واریز 2 میلیارد دلار بدهی بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی گفت: قطعاً این موضوع در شرایط کنونی و روزهای پایانی سال تأثیر مثبتی بر توان مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی خواهد داشت و می‌تواند التهاب بازار را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهد، گواه این موضوع نیز کاهش قیمت دلار در ساعات اولیه انتشار این خبر بود که نویددهنده این است که واریز این مبلغ به خزانه بانک مرکزی نیز می‌تواند در روزهای آتی باعث تثبیت و آرامش بیشتری در بازار شود.وی با پیش‌بینی نوسانات قیمت دلار در روزهای پایان سال خاطرنشان کرد: اگر بانک مرکزی بتواند علاوه بر تکیه بر منابع ارزی خود، سرمایه‌های سرگردان و بلاتکلیف مردم را نیز به‌خوبی به‌سمت بخش مولد هدایت کند، هیچ مشکلی در تأمین ارز تا پایان سال و حتی سال آینده نخواهیم داشت. بی‌تردید اگر دولت و بانک مرکزی بتوانند با ارائه برنامه‌های جامع و مدون در راستای سرمایه‌گذاری ایمن و کم‌ریسک، سرمایه‌های سرگردان را به بخش مولد و اقتصادی کشور سوق دهند، بسیاری از مشکلات و کاستی‌های اقتصاد ما برطرف خواهد شد.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟