آیا بازارسازی ارز مسافرتی نتیجه‌ای به همراه دارد؟

سهمیه دریافت ارز مسافرتی افزایش یافته است. فعالان بازار این مساله را تاکتیک جدید بازارساز برای مدیریت تقاضای آخر سال می‌دانند. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند نرخ ارز همچنان افزایشی است و تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر است.‌ آیا نتیجه سیاست جدید بانک مرکزی در بازار نمایان خواهد شد؟

به گزارش ریسک نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، در روز‌های گذشته روابط عمومی بانک مرکزی کشور در مطلبی از افزایش سهمیه ارز مسافرتی خبر داد. با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال تقاضا برای خرید ارز با هدف صورت بخشیدن سفر‌های خارجی افزایش می‌یابد. در این رابطه مصطفی قمری‌وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی گفت:  «با عنایت به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای ارز مسافرتی، در راستای مدیریت بازار ارز و پوشش نیاز ارزی متقاضیان، سرانه فروش ارز مسافرتی هوایی به متقاضیان از ۵۰۰ به هزار یورو افزایش می‌یابد و از ۷ اسفند ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود.» اما بررسی‌های به‌عمل آمده از فضای بازار ارز تهران حاکی از آن است که انتظارات تورمی فعالان ارزی از قوی‌ترین عواملی است که تابلو‌های نرخ ارز را سبز کرده است. برخی از معامله‌گران معتقدند که جهت نرخ ارز تا روز‌های انتهای سال مثبت خواهد بود.

روز گذشته نیز قیمت دلار در معاملات غیر رسمی بازار ارز تهران افزایشی ثبت شد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی دیروز با 350تومان رشد نسبت به نرخ پیشین در رقم 57 هزار و 600 تومان معامله شد. به عقیده کارشناسان سفر‌های نوروزی تنها عامل افزایش تقاضای ارز در روز‌های پایان سال نیست. این افراد بر این باورند که عوامل دیگری مانند رشد سطح دارایی‌های نقدی مردم در پایان سال (به‌واسطه تسویه‌حساب شرکت‌ها) و همچنین انتظارات تورمی نسبت به بازار سال آینده از جمله مواردی است که می‌تواند تقاضا در بازار روز‌های پایانی سال را تحت تاثیر خود قرار دهد. در نتیجه به عقیده این افراد افزایش سقف سهمیه ارز مسافرتی به تنهایی نمی‌تواند تاثیر چشمگیری بر پاسخگویی به تقاضای بازار داشته باشد. این افراد بر این باورند که بهتر است بانک مرکزی همزمان با افزایش سهمیه‌های ارزی، به کنترل‌گری در بازار نیز بپردازد تا مانع از شکل‌گیری نوسانات شدید قیمتی بشود. هر چند باید در نظر گرفت که روز گذشته نخستین روز بازارسازی این نهاد از طریق ارز مسافرتی بود و نتیجه این امر در هفته‌های پیش‌رو قابل بررسی است.

بازار گرم روز‌های سرد

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  ×  3  =  3