نامه مهم رئیس سازمان بورس به وزیر نفت | معاملات امروز سهام ۴ پالایشگاه بورسی باطل شد

رییس سازمان بورس در نامه‌ای به وزیر نفت خواستار اصلاح دستورالعمل قیمت‌گذاری خوراک نفت و فرآورده‌های شرکت‌های پالایشی شد.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از مهر،همچنین علیرغم نامگذاری سال ۱۴۰۳ به سال جهش تولید با مشارکت مردم تصمیمات مذکور باعث خواهد شد سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در این شرکت‌ها اجتناب کرده و شاهد خروج سرمایه گذاران فعلی از این صنعت باشیم که نتیجه‌ای جز کاهش ارزش و عدم توسعه پالایشگاه‌ها نخواهد داشت. لذا خواهشمند است دستور فرمائید دستورالعمل مذکور در اسرع وقت اصلاح و اطلاع رسانی لازم در خصوص آن صورت گیرد.

مجید عشقی در نامه‌ای به وزیر نفت خواستار اصلاح دستورالعمل قیمت‌گذاری خوراک نفت و فرآورده‌های شرکت‌های پالایشی شد.در این نامه آمده است: پیرو نامه شماره ۱۳۲/۱۴۸۱۸۸ مورخ ۱۳۰۲/۱۲/۰۸ و همچنین مکاتبات انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایشی مختوم به جلسه حضوری در دولت در خصوص لزوم اصلاح دستورالعمل قیمت گذاری خوراک نفت و فرآورده‌های شرکت‌های پالایشی که متأسفانه تاکنون هیچ ترتیب اثری به آنها داده نشده است به استحضار عالی می‌رساند اثرات تغییرات غیرمنطقی در دستورالعمل مذکور در صورت‌های مالی سال ۱۴۰۲ شرکت‌های پالایشی به شکل کاهش قابل توجه در سودآوری این شرکت‌ها نسبت سال ۱۴۰۱ و همچنین انباشت مطالبات از شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی به وضوح نمایان شده است که قطعاً منجر به توقف اجرای طرح‌های توسعه‌ای و کیفی سازی پالایشگاه‌ها خواهد شد.

توقف و تعلیق هر ۶ نماد پالایشی

معاملات امروز سهام پالایشگاه های بورسی اصفهان، شیراز، تهران و تبریز، ابطال و نماد این شرکت ها به همراه دو پالایشگاه دیگر متوقف شد.

وضعیت بحرانی و پیچیده بازار سهام در حالی با وجود حذف ریسک بزرگ و ناشی از بند س تبصره ۶ قانون بودجه سال جاری، ادامه دارد که با تصمیم مسئولان بورس، معاملات امروز سهام پالایشگاه های بورسی اصفهان، شیراز، تهران و تبریز، ابطال و نماد این شرکت ها متوقف شد.

براساس این گزارش، نماد پالایشگاه بندرعباس هم قبل از شروع معاملات امروز تا ۱۳ خرداد تعلیق شد اما داد و ستد امروز سهام پالایشگاه لاوان، تایید ولی نماد آن متوقف شده است.

پالایشگاه بندرعباس با انتشار عملکرد ۱۲ ماهه، سود محقق شده هر سهم را ۱۸۳۱ ریال اعلام کرد که نشان از کاهش ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد اما این شرکت دقایقی قبل با صدور اصلاحیه ایی، سود سهم شناسایی را به ۱,۹۵۵ ریال تغییر داد!

طبق نظر برخی کارشناسان این رویداد ناشی از عدم اصلاح دستورالعمل جدید نرخ خوراک و فرآورده های نفتی بود که دی سال قبل ابلاغ شده بود.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟