رقیب «اپل» به میدان آمد

پس از آنکه ارزش شرکت اِنویدیا از مرز ۳ تریلیون دلار گذشت، این غول تراشه‌سازی از اپل پیشی گرفت و به دومین شرکت ارزشمند جهان تبدیل شد.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از تسنیم، پس از آنکه ارزش شرکت اِنویدیا روز چهارشنبه از مرز ۳ تریلیون دلار گذشت، این غول تراشه‌سازی از اپل پیشی گرفت و به دومین شرکت ارزشمند جهان تبدیل شد.

به گفته رویترز، عبور انویدیا از اپل، نقطه عطفی در عملکرد شرکت‌های فعال در دره سیلیکون محسوب می‌شود؛ جایی که اپل از زمان عرضه آیفون در سال ۲۰۰۷ بر آن سلطه داشته است.

به نقل از راشاتودی، ارزش بازار انویدیا اندکی کمتر از شرکت فناوری نرم افزار مایکروسافت قرار گرفته است. سازنده سیستم عامل ویندوز همچنین یک بازیگر کلیدی در صنعت هوش مصنوعی (AI) است و بزرگترین سرمایه گذار در شرکت اوپن اِی‌آی OpenAI سازنده چت جی‌پی‌تی ChatGPT است.

بر اساس این گزارش، قیمت سهام انویدیا روز چهارشنبه با افزایش ۵.۲ درصدی به بیش از ۱۲۲۴ دلار رسید و ارزش این شرکت ۳.۰۱۲ تریلیون دلار ثبت شد.

ارزش بازار اپل در همین روز ۳.۰۰۳ تریلیون دلار اعلام شد. روز پنجشنبه، سهام هر دو شرکت اندکی کاهش یافت و ارزش بازار آنها را به همان سطح ۲.۹۸ تریلیون دلار رساند. مایکروسافت با ۳.۱۶ تریلیون دلار تا روز پنجشنبه با ارزش ترین شرکت جهان باقی مانده است.

افزایش ارزش انویدیا به برنامه‌های این شرکت برای تقسیم سهام ده به یک نسبت داده شده است. سرمایه‌گذارانی که سهام انویدیا را در پایان معاملات روز پنجشنبه داشتند، واجد شرایط دریافت ۹ سهم اضافی برای هر سهم خود شدند.

به این ترتیب، ارزش سهام این شرکت با ضریب ۱۰ کاهش می‌یابد و سهام را برای سرمایه گذاران خرد، ارزان و قابل خرید می‌کند.

رویترز گزارش داد که ارزش سهام انویدیا تا کنون ۱۴۷ درصد در سال جاری میلادی افزایش یافته است، در حالی که تقاضا برای پردازنده‌های پیشرفته این شرکت بسیار بیشتر از عرضه است.

این در حالی است که مایکروسافت و متا برای گسترش قابلیت‌های محاسباتی هوش مصنوعی خود در حال رقابت هستند.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟