تولید گازوییل و کربن سیاه از فاضلاب برای نخستین بار در ایران

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران از تولید گازوییل و کربن سیاه حاصل از لجن آبگیری شده در فرآیند تصفیه‌ فاضلاب تصفیه‌خانه‌های پایتخت برای نخستین بار در ایران خبر داد و گفت: امیدواریم امسال بتوانیم تولید این محصولات را عملیاتی کنیم.

به گزارش ریسک نیوز ،عباسعلی مصرزاده با بیان اینکه کربن سیاه به عنوان ماده اولیه صنایع به‌ویژه صنعت لاستیک‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: تولید این محصول در فرآیند تصفیه فاضلاب می‌تواند افزون‌بر ایجاد درآمد و ارزش افزوده، از آلودگی محیط زیست نیز پیشگیری کرد.

به گفته او، امسال برنامه شرکت فاضلاب در نخستین گام تبدیل روزانه 120 تن لجن به گازوییل و کربن سیاه است که گازوییل تولیدی می‌تواند در سیستم گرمایش تصفیه‌خانه‌ها و تاسیسات مربوط به آن مورد استفاده قرار گیرد و کربن سیاه نیز به عنوان ماده اولیه موردنیاز صنایع در بورس عرضه شود.

عباسعلی مصرزاده، با بیان اینکه فاضلاب در نگاه نخست عامل آلودگی و تهدید برای جوامع انسانی محسوب می‌شود، اظهار داشت: اتفاق خوبی که در پروژه‌ها و طرح‌های جمع‌آوری اصولی و بهداشتی فاضلاب می‌افتد، آن است که تهدید فاضلاب به یک فرصت تبدیل می‌شود.

او تصریح کرد: طرح‌های فاضلاب ضمن آنکه به ارتقای سلامت و حفظ محیط زیست کمک می‌کند، با عرضه محصول‌های حاصل از فرآیند تصفیه فاضلاب ازجمله پساب در یک فضای رقابتی مانند بورس، یاری‌دهنده بخش صنعت نیز خواهد بود.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران یکی دیگر از محصول‌های تولیدی فرآیند تصفیه فاضلاب را برق اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون از گاز حاصل از تصفیه فاضلاب در تهران نزدیک به 15 مگاوات برق تولید می‌شود که می‌تواند برق یک شهر 120 هزار نفری را تامین ‌و به جبران بخشی از ناترازی برق به‌ویژه در زمان‌های پیک مصرف و پیشگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای در محیط کمک ‌کند.

او ایران را از کشورهای پیشرو غرب آسیا در تولید برق از فاضلاب نام برد و افزود: افزون‌بر تولید برق در نیروگاه‌های فاضلاب، حرارت حاصل از موتورهای گازسوز برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی جهت تامین آب‌گرم این مجموعه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت فاضلاب تهران اردیبهشت‌ماه امسال برای نخستین‌بار پساب تولیدی حاصل از تصفیه فاضلاب دو تصفیه‌خانه بزرگ جنوب و غرب تهران را در بورس انرژی عرضه کرد. نخستین عرضه پساب به میزان 1.8 میلیون مترمکعب در سال و به مدت 15 سال به شرکت سیمان تهران واگذار ‌شد.

امسال مجوز قانونی عرضه 10 میلیون مترمکعب پساب دو تصفیه‌خانه یادشده برای عرضه در بورس انرژی اخذ شده است که این موضوع، می‌تواند شروع خوب و تحولی در بخش اقتصاد آب، حفظ محیط زیست و توسعه تاسیسات فاضلاب در آینده محسوب شود.

براساس اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، هم اکنون این امکان وجود دارد که در صورت وجود متقاضی تا 100 میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌خانه‌ها تحویل شود.

در حال حاضر نزدیک به 10 هزار لیتر بر ثانیه پساب در دو تصفیه‌خانه جنوب و غرب تهران به صورت رایگان به بخش کشاورزی تحویل می‌شود.


  • منبع
  • tpww.ir
اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟