محدودیت‌ فنی افتتاح سپرده ۳۰ درصدی

سرپرست بانک کشاورزی از ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی به بانک‌ها برای اعمال محدودیت فنی افتتاح سپرده های جدید با سود بالا گفت: بانک مرکزی وضعیت بانک ها را رصد میکند و اگر سپرده ای که ابطال شده به بانک دیگری انتقال پیدا کند، برخورد جدی تری خواهد داشت.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از تسنیم،وهب متقی نیا درباره پایان اولتیماتوم بانک مرکزی به بانک‌ها برای اصلاح نرخ سود و آخرین برخوردها با بانک‌های متخلف در این بخش، اظهار داشت: بعد از اوراق گواهی 30 درصدی که بانک مرکزی به منظور برنامه خاصی در مقطع معینی منتشر کرده بود، برخی بانک‌ها نرخ سود 30 درصدی را برای سایر سپرده‌ها اعمال کردند که این موضوع مغایر دستورالعمل بانک مرکزی بود.

سرپرست بانک کشاورزی با بیان اینکه بانک مرکزی به بانک‌ها برای اصلاح نرخ سود تذکر داده و بر این موضوع تاکید کرده است، تصریح کرد: بانک مرکزی در جلسه‌ای با هیات مدیره بانک ها و روسای کمیته تطبیق، موارد را صراحتاً اعلام و خواستار ارائه برنامه های اصلاحی هر بانک ظرف مدت مشخصی شد؛ که بر این اساس، هر بانک موظف است در صورت افزایش نرخ سپرده ها، نسبت به اصلاح آن اقدام کرده و از این پس به هیچ عنوان سپرده جدیدی با سود بالا افتتاح نشود.

وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی به بانک‌های عامل طی روزهای گذشته، گفت: طبق این بخشنامه، حوزه فناوری بانک‌ها باید این اطمینان را به بانک مرکزی بدهند که از نظر سیستمی نیز امکان افتتاح حساب سپرده با سود بالا وجود ندارد.

متقی نیا با بیان اینکه بانک مرکزی خیلی جدی روی اصلاح نرخ سود ایستاده است، تصریح کرد: قطعا با توجه به تاکید بانک مرکزی، اصلاح نرخ سود سپرده ها در بانک‌ها اتفاق می افتد و تا جایی که اطلاع دارم اصلاح نرخ سود در برخی از بانک ها شروع شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سپرده های قبلی با سود 30 درصدی هم اکنون در بانک‌ها ابطال می شود؟ گفت: مسئولان بانک مرکزی وضعیت بانک ها را رصد می کنند و اگر سپرده ای که ابطال شده به بانک دیگری انتقال پیدا کند، برخورد جدی تری خواهد شد. لذا ترتیبی اتخاذ شده تا دیگر سپرده جدید با سود بالا افتتاح نشود.

سرپرست بانک کشاورزی در پایان تأکید کرد: با الگوی مناسبی که بانک مرکزی اتخاذ کرده است، به نتایج مطلوبی در انظباط مالی بانکها دست خواهیم یافت.

همزمان با اوج گیری رقابت بانک‌ها در نرخ‌های سود بالا، بانک مرکزی وارد عمل شد و ضمن برگزاری جلسات مشترک با مدیران عامل بانک‌ها و اتمام حجت با بانکی‌ها در بخشنامه‌های جداگانه تاأکید کرد که بانک‌ها باید نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت کنند.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی تأکید کرد: جلسه فوق‌العاده هیأت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی با قید فوریت برگزار و در صورت احراز تخطی از مقررات مزبور در آن بانک‏/موسسه اعتباری، برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه مورخ 22‏‏/03‏‏/1403 به معاونت نظارت این بانک ارائه شود. برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا حداکثر ظرف مدت 2 هفته به منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

گفتنی است، طبق مصوبه شورای پول و اعتبار سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار عبارت است از:
1-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی:                                5٪
2-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه:                     12٪
3-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه:                  17٪
4-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید یک سال:              5‏‏.20 ٪
5-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید دو سال:                5‏.21 ٪
6-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید سه سال:              5‏.22 ٪

همچنین نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی حداکثر 23٪ و نرخ سود مورد  انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک‏‏/موسسه اعتباری غیربانکی با مشتری معادل 23٪ تعیین می‌شود.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟