مشاور اقتصادی جلیلی کیست؟ / فرزند او در اسرائیل چه می‌کند؟!

مسعود درخشان نو معروف به مسعود درخشان، از حامیان و مشاوران سرسخت سعید جلیلی در حوزه اقتصادی به شمار می‌آید.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از خبرآنلاین، مسعود درخشان نو معروف به مسعود درخشان، از حامیان و مشاوران سرسخت سعید جلیلی در حوزه اقتصادی به شمار می‌آید.

مسعود درخشان، در سال ۱۳۲۸ در تهران متولد شد. او سال ۱۳۵۰ پس از اخذ مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه تهران با استفاده از بورس تحصیلی مشغول به تحصیل در مدرسه اقتصاد لندن و موفق به اخذ مدرک دکترا شد و سال ۵۷ بود که تصمیم گرفت به ایران بازگردد.

او پایه گذار و رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق است و از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۱ ریاست آن را برعهده داشته است. بسیاری از مدیران اقتصادی کنونی و سابق همچون داود منظور، حجت‌الله عبدالملکی و سیداحسان خاندوزی در دولت رئیسی رشد یافته اندیشه اقتصاد اسلامی درخشان بوده‌اند. همچنین با توجه به حضور در دانشگاه علامه طباطبایی تعدادی از اقتصاددان‌های نهادگرا همچون فرشاد مومنی و حسین راغفر نیز تحت تعلیم اندیشه‌های اقتصادی او بوده‌اند. از دیگر شاگردان او، محسن رضایی است.

فعالیت های سیاسی

درخشان، در جریان انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲، حمایت سرسختانه خود از سعید جلیلی را اعلام کرد و در همان دوران جزو مشاوران اقتصادی ستاد انتخاباتی سعید جلیلی شد. او در کمپین انتخاباتی سعید جلیلی، به‌عنوان نظریه‌پرداز اقتصادی مشغول فعالیت تبلیغاتی بوده و در فیلم تبلیغاتی سعید جلیلی نیز حضوری پررنگ داشته است.

البته که فعالیت های سیاسی وی به دوران ۹۲ ختم نشد و در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خطاب به وزیر علوم، بیانیه ای منتشر نمود و طی آن از محسن رضایی حمایت کرده و اعلام نمود رسالهٔ دکترای رضایی که در زمینهٔ پول و اعتبار بوده است، او از محسن رضایی به‌عنوان صاحب نظری قوی و آگاه در مسائل پولی چه در ابعاد تئوریک و چه در جنبه‌های کاربردی نام برد.

همچنین مسعود درخشان در دوران دولت اول روحانی نیز از قراردادهای جدید نفتی که توسط وزارت نفت تدوین شده بود به شدت انتقاد کرد و اجرای این قراردادها را بازگشت به دوران قبل از مصدق در ملی شدن صنعت نفت خواند.

درخشان همچنین اظهار نظرهایی درخصوص تحریم های آمریکا علیه ایران دارد که آنرا در ادامه می‌خوانید:

«اگر همین فردا تحریم‌ها لغو شد آن وقت من می‌گویم که ما همه باید عزا بگیریم. از نظر من در تاریخ صد ساله کشور از آغاز تاریخ کشف نفت در کشور تا اکنون هیچ لطف الهی از ناحیه نفت بر مردم ایران نیامده جز این تحریم اخیر.»

همچنین درخشان در سال ۹۵ از جمله اساتیدی بود که در دیدار اساتید دانشگاه‌ها با رهبری، راهکارهایی برای اجرای اقتصاد مقاومتی ارائه کرد.

تدریس فرزند مسعود درخشان در «اسرائیل»

در دوران انتخابات سال ۱۳۹۲ بود که حسین دهباشی ادعا کرد فرزند مسعود درخشان‌ برای مدت‌ها پژوهشگر ارشد یکی از مهم‌ترین مراکز فوق‌پیشرفته‌ تحقیقات نظامی جهان در اسرائیل بوده است و صرفا به‌خاطر «لطف بزرگان» تنبیه نشده است. اما مسعود درخشان مدت‌هاست تلاش می‌کند خود را نظریه‌پرداز اقتصاد اسلامی معرفی کند، تا چندی پیش به‌عنوان متخصص اقتصادسنجی و اقتصاد انرژی شناخته می‌شد و در دفتر مطالعات انرژی انگلستان مشغول به کار بود.

نکته ای که حائز اهمیت است این است که، مسعود درخشان درباره تحصیل فرزندش در دانشگاه‌های اسرائیل و اقامت طولانی او در آنجا (برخلاف قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران) سکوت مطلق برگزیده بود.

اما بر اساس مستندات، دانشگاه عبری اورشلیم کمک‌هزینه تحصیلی فرزند نظریه‌پرداز اقتصادی تیم سعید جلیلی را پرداخت کرده است. براساس اطلاعات مندرج در تارنمای دانشگاه آکسفورد لندن، جمشید درخشان، ضمن دریافت کمک هزینه تحصیلی از این دانشگاه، جایزه‌ای نیز از دانشگاه بن‌گورین اسرائیل دریافت کرده است. گفتنی است دانشگاه بن‌گورین به یادبود داوید بن‌گورین (نخستین نخست‌وزیر رژیم اسرائیل) تاسیس شده و کمک هزینه تحصیلی‌ای که به درخشان پرداخت شده، به یادبود گلدا مایر، نخست‌وزیر جنگ‌طلب اسبق اسرائیل، بورسیه گلدا مایر نام دارد.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟