وزارت بهداشت ۱۲۲۵میلیارد تومان از بیمه‌ها طلبکار است

در دیدار وزیر بهداشت با اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نهم مطرح شد

وزیر بهداشت در دیدار معارفه با اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نهم از مطالبه معوقه ۱۲۲۵ میلیارد تومانی وزارت بهداشت از بیمه‌ها خبر داد و تجمیع بیمه‌ها و کمک به اجرای برنامه پزشک خانواده شهری را از نمایندگان خواستار شد.

به گزارش ریسک نیوز، به نقل از فارس رمضان محسن پور، معاون پارلمانی وزیر بهداشت درباره اولین نشست وزیر بهداشت با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس توضیح داد: جلسه دیروز وزیر بهداشت با نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اولین جلسه با این کمیسیون بود و وزیر بهداشت با حضور تمام معاونان در واقع جلسه آشنایی و معارفه با اعضای جدید این کمیسیون را در مجلس داشتند.

وی ادامه داد: در این جلسه 2 ساعته محور اصلی صبحتها اجرای مواد مرتبط با سلامت در برنامه پنجم توسعه، اجرای برنامه پزشک خانواده، مسئله تعرفه‌های پزشکی و تأخیر اعلام آن، مسئله زیرمیزی برخی پزشکان و توجه بیشتر به حوزه پیشگیری و بهداشت بود.

معاون وزیر بهداشت گفت: هم نمایندگان مجلس و هم وزیر بهداشت در مورد تأخیر در اعلام تعرفه های پزشکی اعلام نارضایی کردند زیرا بر اساس قانون، وزارت بهداشت باید اولین روز هر سال تعرفه های خدمات پزشکی هر سال را اعلام کند اما بر اساس قانون برنامه این کار منوط به تشکیل شورای عالی بیمه سلامت است که متأسفانه هنوز که در سال دوم اجرای این برنامه هستیم این شورا تشکیل نشده است و این مسئله یکی از نگرانی‌های جدی نمایندگان کمیسیون بهداشت بود که البته نگرانی وزارت بهداشت از این مسئله دوچندان است.

وی افزود: مسئله دیگری که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به آن تأکید کردند این بود که نسبت به مسئله بهداشت مردم غفلت نکنیم که وزیر بهداشت توضیح داد، «به علت همین دغذغه و حساسیت بعد از دوره بنده، معاونت بهداشتی را از معاونت درمان جدا کردیم و بودجه اختصاصی برای آن در نظر گرفتیم و توسعه و تکمیل شبکه بهداشتی و خانه های بهداشت روستایی و مراکز بهداشتی و درمانی شهری یکی از دغدغه های جدی وزارت بهداشت است که در حال تکمیل آن هستیم».

محسن پور گفت: نمایندگان مجلس بر لزوم اجرای درست برنامه پزشک خانواده و فرهنگ سازی درباره آن تأکید کردند و قرار شد جلسه دیگری به صورت اختصاصی درباره برنامه پزشک خانواده بین مسئولان وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برگزار شود.

وی ادامه داد: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان نیز بر لزوم توجه به بیماران نیازمند و صعب العلاج تأکید کرد که نظر مشترک مسئولان وزارت بهداشت نیز هست و وزیر بهداشت هم اعلام کرد که اگر اعتبار 6 هزار میلیارد تومانی از هدفمندی یارانه‌ها تخصیص پیدا کند این مشکل را حل می‌کنیم.

معاون امور مجلس وزیر بهداشت گفت: در مورد پدیده نامیمون زیرمیزی برخی پزشکان نیز که دغذغه نمایندگان مجلس بود اعلام کردیم که این مسئله دغذغه وزارت بهداشت هم هست زیرا زحمات بخش عمده پزشکان را زیر سوال می‌برد، وزیر بهداشت هم اعلام کرد که اگر اعتبار 6 هزار میلیارد تومانی به موقع تزریق شود با پرداخت به موقع کارانه ها می‌توانیم تا حد زیادی این مسئله را حل کنیم.

محسن پور اضافه کرد: نمایندگان مجلس همچنین خواستار توجه بیشتر به مصدومان شیمیایی سردشت شدند که وزارت بهداشت نیز برنامه های خود را در این زمینه اعلام کرد.

وی گفت: برخی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین درباره نحوه اجرای برنامه پزشک خانواده در روستاها و مشکلات آنان در ارجاع به شهر به خصوص نبود پزشک یا پیراپزشک برای مهر کردن دفترچه برای ارجاع به شهر و قبول نکردن دفترچه پزشک خانواده روستایی در شهرها گله داشتند که وزیر بهداشت گفت با اجرای کامل برنامه پزشک خانواده در سراسر کشور این مسائل و این مشکلات «بروکراتیک» حل می‌شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: یکی دیگر از دغدغه‌های مشترک نمایندگان مجلس و وزارت بهداشت اجرا نشدن قانون تجمیع بیمه های پایه درمانی و تأخیر در پرداخت مطالبات مراکز درمانی از سوی بیمه‌ها بود به طوری که تاکنون ‌1225 میلیارد تومان از کل بیمه‌های پایه مطالبه معوقه داریم که رقم قابل توجهی است و اگر به موقع این مطالبات جبران نشود در خدمات رسانی به مردم با مشکل مواجه می‌شویم.

وی گفت: بیمارستانها و مراکز درمانی باید هزینه، آب، برق، گاز، غذای بیماران و ملحفه آ‌نان را به موقع پرداخت کنند،‌هزینه‌های پرسنلی هم هست، اما این هزینه‌ها از کجا باید تأمین شود، اگر بیمه‌ها به موقع پول بیمارستانها را ندهند چگونه باید این هزینه را پرداخت کنیم.

محسن پور افزود: مسئله مهم این است که هر کدام از بیمه‌ها ساختار مخصوص خود را دارند و به شیوه خاص خود مطالبات را پرداخت می‌کنند و هزینه نگهداری و بروکراسی آ‌نها نیز برای کشور بالاست و اگر هر چه زودتر این بیمه‌ها تجمیع شوند،‌هزینه این نوع خسارتها کمتر می‌شود.

وی گفت: در مورد تعرفه‌های پزشکی علاوه بر مسئله تأخیر در اعلام و دیرکرد بیمه ‌ا، مسئله مهم دیگر میزان افزایش و رشد تعرفه‌ها در سال جاری است که اعلام کردیم،اگر رشد تعرفه‌های پزشکی سال جاری کمتر از 25 درصد باشد،‌خسارتهای بسیار زیادی به بیمارستانها و مراکز درمانی کشور وارد می‌کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

2  +  1  =