آغاز انتشار آمارهای دولتی از تورم تا بیکاری

اعلام نرخ تورم ۷۶ سال گذشته، تعیین افزایش حق مسکن و بن نقدی کارگران، افزایش اختلاف نظر و نامه نگاری مقامات دولتی درباره مصوبه جنجالی ۷۴هزارمیلیاردتومانی مجمع بانک مرکزی، وضعیت بازار مسکن، گزارشی از افتتاح نمایشی آزادراه تهران-شمال، افت شدید قدرت خرید وام خودرو، وقوع بحران آبی در برخی مناطق پایتخت، ارائه گزارش سوال برانگیز عملکرد اشتغالی دولت های نهم و دهم، ابهام درباره توسعه فازهای پارس جنوبی و راه اندازی بزرگترین طرح ذخیره سازی گاز خاورمیانه؛ از مهم ترین اخبار اقتصادی هفته جاری بود.

به گزارش ریسک نیوز،به نقل از مهر، بانک مرکزی در گزارشی شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران (شاخص تورم) بین سال های 1315 تا 1391 را بر اساس سال پایه 90 اعلام کرد. در گزارش بانک مرکزی که نرخ تورم 76 سال براساس سال پایه 90 اعلام شده بالاترین نرخ تورم مربوط به سال 74 با رقم 49.4 درصد و کمترین آن مربوط به سال های 24، 25 و 29 به ترتیب با ارقام منفی 14.4 درصد، منفی 11.5 درصد و منفی 17.2 درصد است.

بانک مرکزی همچنین در گزارش دیگری با بررسی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه در خردادماه سال جاری را 45.1 درصد اعلام کرد. افزایش انتقادات و حواشی درباره عملکرد اشتغالی دولت های نهم و دهم در هفته های گذشته باعث شده تا مقامات دولتی تصمیم بگیرند مستندات اقدامات صورت گرفته در زمینه ایجاد 7 میلیون فرصت شغلی را جمع بندی و از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه ارائه کنند، با این حال پیش از آن مرکز آمار گزارش 8 ساله عملکرد دولت را منتشر کرد.

گزارش وضعیت تورم 76 ساله

در پی افزایش بی سابقه گرمای هوای تهران، در روزهای اخیر برخی مناطق شهر با افت فشار آب مواجه شده و برخی نیز چند ساعتی قطعی کامل آب را تجربه کردند. مقامات آبفای استان تهران می گویند کاهش 5 تا 10 درصدی مصرف توسط شهروندان و کاهش گرما به زیر 40 درجه به معنای عبور از مشکل آبی پایتخت خواهد بود، اما تا آن زمان مدیریت آب تهران در حالت فوق العاده قرار خواهد داشت.

آمار مقایسه ای سال های 91 و 92 نشان می دهد که رونق قراردادهای مسکن شهرستان تهران در ماه های اردیبهشت و خرداد امسال بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است اما در فرودین ماه و تیرماه، تعداد قراردادهای سال 92 کاهش بیشتری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

ساخت آزادراه تهران – شمال آرزوی دیرینه تهرانی ها هنوز پس از 15 سال به جایی نرسیده است قطعه 4 این آزادراه از مرزن آباد تا چالوس که پیش از عید امسال با سرو صدای زیاد از سوی دولت افتتاح شد هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده و در بیشتر روزها به دلیل اجرای عملیات عمرانی بسته است. ضمن آنکه قطعات 2 و 3 این آزادراه هنوز در مراحل اولیه قرار دارند و جز ساخت یک تونل در قطعه 2، هیچ کار عمرانی در آن انجام نشده است.

افتتاح آزادراه نمایشی در شمال کشور

در پی افزایش قیمت خودرو، وام 7 میلیون تومانی خرید خودرو قدرت خرید خود را از دست داده و سهم این وام در خرید خودرو به شدت کاهش یافته است. تا همین چند ماه پیش بود که می شد با وام 7 میلیون تومانی خرید خودرو، تا 80 درصد وجه خرید یک خودرو مانند پراید را تامین کرد و حتی می شد با این مبلغ 40 تا 50 درصد مبلغ خرید یک خودروی صفر مانند پژو 206 یا 405 را پرداخت.

سخنگوی اقتصادی دولت با تشریح ابعاد جدیدی از مصوبه 74 هزارمیلیارد تومانی مجمع بانک مرکزی درباره تسویه بدهی های دولت گفت: کتبا و تلفنی درخواست یک هفته زمان جهت جمع آوری مستندات لازم برای دفاع از مصوبه مجمع را از دیوان عدالت اداری کرده بودیم که نپذیرفتند.

وضعیت اشتغال 13 استان در فاصله سال‌های 84 تا 91 بدتر شده و 24 استان در پایان سال گذشته دارای نرخ بیکاری دورقمی بود. با این حال، دولت مدعی است در این سال‌ها 7 میلیون فرصت شغلی ایجاد کرد اما مرکز آمار می‌گوید از ابتدای فعالیت دولت نهم تا پایان سال 91 مجموعا 542هزار و 769 نفر به شاغلان افزوده شده که اگر این وضعیت را نسبت به پایان سال 90 بسنجیم، نه تنها چیزی به شاغلان کشور افزوده نشده بلکه 108 هزار و 554 نفر نیز از جمعیت شاغل کشور کاسته و به اصطلاح رشد اشتغال منفی شده است.

گرمای یکباره هوا و افزایش مصرف آب پایتخت نشینان در روزهای گذشته بالاخره باعث قطعی و افت فشار آب در برخی بخش ها شد و با وجود بهتر شدن وضعیت، اما مقامات آبفای پایتخت می گویند تهران هنوز در وضعیت هشدار مصرف بالای آب قرار دارد و در صورت عدم رعایت شهروندان مشکل کم آبی جدی خواهد بود.

بحران آب برای تهرانی ها

مدیرعامل شرکت ملی گاز با تشریح آخرین وضعیت اجرای تاسیسات جدید ذخیره‌سازی گاز از راه‌اندازی بزرگترین طرح ذخیره سازی گاز خاورمیانه در شوریجه خراسان خبر داد و اعلام کرد: گاز پارس جنوبی برای تامین مصارف زمستانی در مشهد ذخیره سازی می‌شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از اولویت‌هایی که در دولت یازدهم باید مورد توجه قرار گیرد را نحوه اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها اعلام کرد و گفت: باید هرچه زودتر اجرای مرحله دوم قانون آغاز شود.

بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 28 تیرماه سال جاری را اعلام کرد که بر اساس آن در گروه لبنیات بهای ماست غیرپاستوریزه، ماست پاستوریزه و پنیر غیرپاستوریزه افزایش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ کاهش جزئی یافت و شانه ای 69000 الی 93000 ریال فروش می رفت. در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یک و درجه دو اندکی افزایش داشت. در گروه حبوب، بهای لوبیا چشم بلبلی افزایش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه ثابت بود.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه سهمیه بندی آب و خاموشی های برق فعلا منتفی است، بهترین و بدترین خاطره کاری خود در مدت چهارسال فعالیت در دولت دهم را تشریح کرد و گفت: با وجود منتفی شدن سهمیه بندی آب و برق اما مردم صرفه جویی و مدیریت مصرف را در دستور کار قرار دهند.

تعیین حق مسکن و بن کارگران

عضو شورای‌عالی کار از تصویب افزایش 10 هزار تومانی حق مسکن و 15 هزار تومانی خواروبار کارگران در جلسه امروز دوشنبه شورای‌ عالی کار خبر داد و گفت: این مصوبه از مردادماه اجرا می شود. بر این اساس از پایان مردادماه سال جاری حق مسکن کارگران از 10 به 20 هزار تومان و حق خواروبار از 35 به 50 هزار تومان افزایش می یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه ای به رئیس دیوان عدالت اداری ضمن انتقاد از بی پاسخ ماندن درخواست دولت درباره مهلت یک هفته ای برای ارائه مستندات مصوبه 74هزارمیلیاردتومانی مجمع بانک مرکزی، گفت: براساس قانون بودجه سال 80 افزایش نرخ ارز نباید منجر به بدهکار شدن دولت شود، حکمی که در عمل خلاف آن اجرا شد.

یکی از بزرگترین پیمانکاران شاغل در پارس جنوبی توسعه 35 ماهه فازهای این میدان مشترک گازی را "سیاسی و غیر واقعی" عنوان کرد و با تاکید بر اینکه زمان آغاز تولید گاز در فازهای جدید پارس جنوبی با شرایط فعلی نامشخص است، گفت: مشکل تاخیرهای پارس جنوبی کمبود شدید منابع مالی است.

در حالی دولت در مصوبه اخیر خود با دستور صدور سند برای واحدها به نوعی خرید و فروش مسکن مهر را آزاد کرده است که تاکنون برای اکثریت این واحدها سند ملکی به ثبت نرسیده و در خرید و فروش، واجد شرایط بودن خریداران این واحدها مشخص نمی شود.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟