ارزش گذاری باشگاه استقلال به سرمایه‌گذاری بانک ملت

مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت از محول شدن مسئولیت ارزش گذاری باشگاه استقلال به این شرکت خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های شرکت در سال اینده عمومی شدن تأمین مالی از طریق صندوق ارزی توسط این صندوق است.

به گزارش ریسک نیوز، از تسنیم، علی قاسمی در نشست خبری با بیان آن که،تأمین مالی فاز 12 پارس جنوبی از طریق صندوق انرژی 3 با مبلغ یک میلیارد یورو انجام شد، اظهار داشت: تأمین مالی صندوق ارزی شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملت به صورت اختصاصی بوده و به عنوان یکی از برنامه های سال آینده شرکت، در نظر داریم تسهیلات این صندوق را عمومی کنیم. البته این صندوق به صورت تخصیص در بخش انرژی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه، در دولت جدید امیدواریم تمایل به سرمایه گذاری ارزی افزایش پیدا کند، گفت: با این کار سرمایه‌های سرگردانی که در دست مردم است  جمع آوری خواهد شد و با توجه به برنامة ریزی انجام شده و همچنین ثباتی که در بازار ارز ایجاد شده است، امیدواریم این صندوق بتواند عملکرد خوبی داشته باشد. البته برای تحقق این امر، نیاز به مجوز بانک مرکزی، سازمان بورس و توافق بر سر نرخ سود این صندوق انجام شود.

مدیر عامل تامین سرمایه بانک ملت خاطر نشان کرد: آیین نامه صندوق های ارزی در سال 89 تدوین و ابلاغ شد اما به دلیل نوساناتی که بازار ارز داشت عملیاتی نشد ولی در حال حاضر در دولت جدید با توجه به ثبات نسبی که در نرخ ارز ایجاد شده و پیش بینی این روند با برنامه دولت برای کاهش توری، نرخ ارز در سال آینده نیز از ثبات برخوردار باشد و به راه‌اندازی این صندوق کمک کند.

قاسمی با تأکید بر اینکه یکی دیگر از برنامه‌های این شرکت راه اندازی صندوق های ارزی برای حوزه معدن و پتروشیمی است، تصریح کرد:در حال حاضر سرمایه شرکت 115 میلیارد تومان است و در نظر داریم تا یک ماه آینده این رقم را به 200 میلیون تومان افزایش دهیم تا نخستین شرکت سرمایه‌گذاری با این رقم سرمایه باشیم.

* ارزش گذاری باشگاه استقلال به سرمایه‌گذاری بانک ملت

قاسمی با بیان اینکه این شرکت، ارزش گذاری  هلدینگ خلیج فارس، ذوب آهن اصفهان، بانک ملت، پالایش نفت شیراز، پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی پارس، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی مبین، پتروشیمی نوری، پتروشیمی فجر، پتروشیمی خوزستان، پتروشیمی اروند، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی آریاساسول، کیسون، فولاد هرمزگان و سدید جهان صنعت را انجام داده،‌از محول شدن وظیفه ارزش گذاری باشگاه استقلال به این شرکت خبر داد و گفت:‌این موضوع به صورت شفاهی به شرکت اعلام شده و هنوز نامه رسمی آن به به دست ما نرسیده است.

وی ادامه داد: همچنین این شرکت مشاور عرضه در افزایش سرمایه بانک ملت(سه مرحله) و شرکت های ملی صنایع مس ایران، ایران ارقام، صنایع پمپ سازی ایران(دو مرحله)، بهسازان ملت، آهن و فولاد میلاد، آپادانا سرام، بیمه ما، ارزش آفرینان اطلس وغیره را بر عهده داشت.

قاسمی از کسب و کار تامین مالی به عنوان یکی از پیچیده ترین و مهمترین فعالیت های تجارت مالی در دنیا ذکر کرد و گفت: در دنیا شرکت های تامین سرمایه بزرگی وجود دارد و سالانه بیش از 5 هزار میلیارد دلار توسط این شرکت ها تامین مالی می شود.

قاسمی با اشاره به اصلاح سیستم بانک محوری در اقتصاد کشور گفت: با توجه به اقداماتی که طی سال های گذشته در توسعه بازار سرمایه انجام شده همچنان اقتصاد کشور بانک محور است ولی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، سهم بخش بانکی در تأمین مالی طرح ها 47 درصد و سهم بازار سرمایه نیز  16 درصد برآورد شده است اما آمارها نشان می دهند که به رغم کاهش سهم سیستم بانکی در تأمین منابع مالی طی برنامه پنجم، همچنان بخش عمده تأمین مالی در سال های اخیر بر دوش نظام بانکی قرار دارد، بنابراین لازم است این روند تغییر کند.

مدیر عامل تامین سرمایه بانک ملت خاطر نشان کرد: جهت هم افزایی بین بازار پول و سرمایه، از طریق عملیاتی کردن نوآوری های مالی از جمله بهادار سازی که مدل کسب و کار سیستم بانکی را از مدل اعطا(نگهداری به مدل اعطا) انتقال متحول می‌کند، در دستور کار قرار گیرد و از این طریق ضمن ارتقاء انسجام هر چه بیشتر بین سیستم پولی و مالی کشور، جریان منابع به سمت بخش واقعی اقتصاد تسریع شود.

وی افزود: این شرکت در تأمین مالی از طریق انتشار اوراق با درآمد ثابت  49 هزار و 780 میلیارد ریال برای شرکت های نفت فلات قاره، نفت و گاز پارس جنوبی، نفت مناطق مرکزی، وزارت راه و شهرسازی، توسعه منابع آب و نیروی ایران، آب و فاضلاب خوزستان، هواپیمایی ماهان تأمین مالی انجام داده است.

وی تعهد پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده ناشی از افزایش سرمایه را یکی دیگر از اقدامات انجام شده توسط این شرکت اعلام کرد و گفت:‌ این شرکت فعال در صنعت تامین سرمایه تعهد پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده شرکت ملی صنایع مس ایران از 17 هزار و 369 میلیارد ریال به 35 هزار میلیارد ریال و برای شرکت "بیمه ما " نیز از 400 به یک هزار میلیارد ریال را بر عهده داشته است.

به گفته مدیر عامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت، تعهد پذیره نویسی 100 درصد از سهام شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد بر عهده تامین سرمایه بانک ملت بود.

قاسمی در مورد فعالیت صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت در بازار سرمایه خاطر نشان کرد: شرکت تامین سرمایه بانک ملت در تاسیس سه صندوق آتیه ملت، اندوخته ملت و ملت ایران زمین به عنوان صندوق های سرمایه گذاری بادرآمد ثابت (از نوع بزرگ) توسط شرکت راه اندازی شده اس که بازدهی سالانه  سه ماهه منتهی به پایان آذرماه برای صندوق آتیه ملت 78 درصد، اندوخته ملت 64 درصد و ملت ایران زمین 56 درصد بوده است که در رتبه بندی بازدهی fixed incomeها، آتیه ملت رتبه اول را کسب کرده است.

وی با اشاره به راه اندازی بورس ایده گفت:صندوق سرمایه گذاری کارآفرینی ملت برای تأمین مالی حوزه کارآفرینی با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف و گروه مالی ملت راه اندازی شده است و سعی کرده‌ایم به صورت مستقیم به حوزه آموزشی بانکداری سرمایه گذاری و تأمین مالی بخش انرژی با همکاری یکی از دانشگاه‌ها دوره فوق لیسانس این حوزه را داشته باشیم. 

قاسمی با بیان اینکه صندوق های پروژه‌ای در حوزه پتروشیمی راه‌اندازی خواهد شد که کمیته‌ای در حال تدوین اساسنامه مد نظر سازمان بورس است، گفت: مجوز راه اندازی صندوق قابل معامله ETF سهام و شاخص توسط شرکت در حال انجام است که طراحی و انتشار اوراق مبتنی بر جریانات نقدی آتی پروژه یا صکوک پروژه محور در آینده ای نزدیک محقق می‌شود.

وی  در پایان با اشاره به اینکه پر جمعیت ترین صندوق بازار به شرکت سرمایه گذاری بانک ملت تعلق دارد، اظهار داشت: سود خالص شرکت تا پایان شهریور ماه101 میلیارد تومان و سود ناخالص آن 140 میلیارد تومان بوده که پیش بینی می‌کنیم در سال اینده به 170 میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟