پرداخت بدهی بزرگ نفتی هند به ایران

سررسید پرداخت آخرین قسط به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار روز ۲۰ ژوئیه است، و پرداخت آن موکول به انجام تعهدات ایران در قالب برنامه اقدام مشترک خواهد بود.

به گزارش ریسک نیوز،جمهوری هند روز سه شنبه (17 تیر) دومین قسط از بدهی های خود به ایران را در قالب توافق نامه موقت اتمی پرداخت کرد. بر اساس توافقنامه موقت اتمی 4.2 میلیارد دلار از منابع مالی ایران طی 8 قسط آزاد می شوند.

به گزارش خبرگزاری "رویترز" (Reuters)، کشورهای آسیایی خریدار نفت ایران، ژاپن و کره جنوبی، هم بر اساس همین توافقنامه بخشی از بدهی خود به ایران را پرداخت کرده اند.

سه قسط آخر پرداختهای هند بالغ بر 1.65 میلیارد دلار بوده، اما هند به دلیل عدم استقرار مکانیزم بانکی لازم نتوانسته بود این اقساط را بپردازد.

بر اساس مکانیزم کنونی، و در ازای همکاری ها ایران در گفتگوهای اتمی، بانک مرکزی امارات متحده عربی به ایران اجازه داده تا معادل این اقساط را به "درهم" امارات برداشت کند.
 

یک منبع آشنا به امور بانکی، که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفت: «تمامی پالایشگاههای هند در این پرداخت سهیم هستند.» هند ماه گذشته اولین قسط خود به ایران را پرداخت کرد.

سررسید پرداخت آخرین قسط به مبلغ 550 میلیون دلار روز 20 ژوئیه است، و پرداخت آن موکول به انجام تعهدات ایران در قالب برنامه اقدام مشترک خواهد بود.

ایران و شش قدرت جهانی هفته گذشته گفتگوهای خود را در وین آغاز کردند، و روز سه شنبه این مذاکرات ادامه یافت، اما هنوز هیچ نشانی از پیشرفت چشمگیر در این مذاکرات دیده نمی شود.
 

شایان ذکر است، میزان واردات نفتی هند در روز 4 میلیون است. این کشور بتدریج از وابستگی خود به نفت ایران کاسته ، بطوریکه هم اکنون فقط 5.7 درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می کند. هند تا پیش از تحریم های بین المللی نفت ایران، بیش از 18 درصد از نیازهای نفتی خود را از ایران تامین می کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

71  −    =  70