نشست ۳ جانبه ظریف، کری و اشتون در وین

نشست سه جانبه محمد جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون وزیران خارجه ایران و آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر امروز به وقت محلی در هتل «پله کوبورگ» وین برگزار شد تا طرفین دو روز مذاکرات فشرده و محتوایی خود را در سطح وزیران جمع بندی کنند.

به گزارش ریسک نیوز ازایرنا نشست سه جانبه محمد جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون وزیران خارجه ایران و آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر دیروز به وقت محلی در هتل «پله کوبورگ» وین برگزار شد تا طرفین دو روز مذاکرات فشرده و محتوایی خود را در سطح وزیران جمع بندی کنند.

ظریف و کری از روز گذشته تاکنون بیش از 4 ساعت به همراه معاونان خود بصورت دو جانبه با یکدیگر مذاکره کرده اند.

یک دیپلمات ایرانی مذاکرات میان ایران و آمریکا را «فشرده ، مفصل و محتوایی» خواند و گفت: هنوز زود است بتوان قضاوت کرد که تا 20جولای (29 تیرماه) به توافق می رسیم.

این دیپلمات ایرانی که خواست نامش فاش نشود، عصر دیروز (دوشنبه) در گفت و گویی به وین درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران و گروه 1+5 به ویژه مذاکرات با هیات آمریکایی افزود: مذاکرات فشرده ادامه دارد و بحث های مفصل و محتوایی در حال انجام است.

این دیپلمات در پاسخ به این سوال که با توجه به مذاکرات رو در روی محمد جواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه ایران و آمریکا از روز گذشته، آیا نشانه هایی مبنی بر رسیدن به توافق شکل گرفته است؟ گفت: هنوز برای جمع بندی زود است.

وی با بیان اینکه «در محتوا، نظرات طرفین تغییر چندانی نکرده است»، اظهار داشت: «هنوز زود است بتوان قضاوت کرد که تا 20 جولای به توافق میرسیم یا نه و ما همچنان تلاشمان را انجام می دهیم.»

وزیران خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در دوازدهمین روز مذاکرات وین 6 میان ایران و گروه 1+5 به این مذاکرات پیوستند تا درباره موضوعات اختلافی مهم در سطح وزرای خارجه تصمیم گیری شود.

وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی بلافاصله بعد از دیدار گروهی و دیدارهای دوجانبه با ظریف و دیگر همتایان خود وین را ترک کردند و راهی پایتخت های خود شدند اما کری همچنان در هتل ماریوت وین اقامت دارد چرا که بخش مهمی از موضوعات اختلافی از جمله جدول زمان بندی لغو تحریم ها مربوط به آمریکا است.

ظریف شب گذشته بعد از رایزنی های 5 ساعته با همتایان آمریکایی و اروپایی خود و همچنین دیدار با اعضای هیات های مذاکره کننده روسیه و چین در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد:در مذاکرات هسته ای هنوز به نتیجه نرسیده ایم اما هفت روز سخت و سنگین را برای ادامه مذاکرات پیش رو داریم.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا نیز امروز اعلام کرد جان کری برای بحث مفصل با وزیر خارجه ایران وقت گذاشته است.

وی گفت در ارتباط با این مذاکرات هنوز موضوعات زیادی برای بحث وجود دارد بویژه این که مهلت 20 جولای نیز به زودی فرا می رسد.

این مقام آمریکایی یکی از اهداف سفر کری به وین را « انجام بحث هایی دقیق» با ظریف و «سنجش میزان آمادگی ایران برای انتخاب های اساسی لازم» عنوان کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

81  +    =  84