حق بیمه کارگران کاهش یافت

پس از ابلاغ مصوبه جدید شورای عالی کار درباره توقف دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران، مبلغ ۵ هزار و ۶۰۰ تومان پرداختی مشمولان قانون کار از ماه جاری کاهش می یابد.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از مهر،این روند تا تیرماه امسال نیز ادامه داشت و سهم کارفرمایان از حق بیمه بن نقدی کارگران حدود ۱۹ هزار تومان بوده است. بر پایه این گزارش، این مسئله مورد اعتراض کارفرمایان و نامه نگاری آنها با وزیر تعاون، کار و رفاه شده بود و آنها خواسته بودند ترتیبی اتخاذ شود تا دریافت حق بیمه بابت بن نقدی کارگران متوقف شود. کارفرمایان عنوان کردند توان پرداخت حق بیمه حدود ۱۹ هزار تومانی بابت بن ۸۰ هزار تومانی کارگران را ندارند و باید در این باره تصمیمات موثری گرفته شود.

آنها همچنین تاکید کردند که تامین اجتماعی در سنوات گذشته بابت حق بن نقدی کارگران، حق بیمه دریافت نکرده و این روال جدید امسال باید متوقف شود. پس از آن، وزارت کار موضوع را در شورای عالی کار مطرح کرد و توقف دریافت حق بیمه از بن نقدی سال ۹۳ کارگران به تصویب رسید.

هر چند نمایندگان کارگری بعدا اعلام کردند که به دلیل اهمیت نظارتی دریافت حق بیمه از بن نقدی و همچنین افزایش میزان حقوق بازنشستگی کارگرانی که در دو سال آخر پرداخت بیمه قرار دارند، با این تصمیم مخالفند؛ اما آنها سرانجام مصوبه شورای عالی کار را امضا کردند که این اقدام مورد اعتراض جامعه کارگری واقع شد.

از پایان ماه جاری همزمان با پرداخت حقوق و دستمزد جدید کارگران و مشمولان قانون کار، ابلاغیه جدید شورای عالی کار به اجرا گذاشته خواهد شد و از این پس مبلغ ۵ هزار و ۶۰۰ تومان سهم کارگران و حدود ۱۹ هزار تومان سهم کارفرمایان بابت حق بیمه بن نقدی ۸۰ هزار تومانی کسر نخواهد شد.

پیش از این برخی نمایندگان کارگری در اظهاراتی اقدام تامین اجتماعی در دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران را باعث افزایش سطح درآمد تامین اجتماعی و در نتیجه فراهم شدن امکان ارائه خدمات بهتر به جامعه کارگری تعبیر کردند.

در عین حال برخی دیگر از نمایندگان کارگران توقف دریافت حق بیمه از بن نقدی کارگران را اقدامی مناسب دانستند و عنوان کردند پرداخت مبلغ اضافه تر ۵ هزار و ۶۰۰ تومان از سوی کارگران به تامین اجتماعی در شرایط فعلی هیچ گونه تاثیری در حقوق بازنشستگی آنها غیر از کسانی که در دو سال آخر قرار دارند و تعداد آنها نیز زیاد نیست، ندارد و تنها جنبه های نظارتی پرداخت حق بن نقدی کارگران دراین موضوع می تواند محقق شود.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟