هشدار ترکیه به ایران درباره اخذ مالیات از کامیونت های ترانزیت

ترکیه بخشی از شروط ایران را قبول می کند اما در صورتی که احساس کند در حق کامیونداران ترکیه اجحاف می شود، مقابله به مثل خواهد کرد و ….

به گزارش ریسک نیوز به نقل از عصرایران  وزیر تجارت و گمرک ترکیه به ایران هشدار داد در صورت ادامه اخذ پول بابت مابه التفاوت قیمت گازوئیل در ایران و ترکیه از کامیون های ترانزیت ترکیه، دولت آنکارا مقابله به مثل خواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد؛ " نورالدین جانیکلی" وزیر تجارت و گمرک ترکیه روز گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی با اشاره به معضل چند هفته اخیر در ورود کامیون های ترانزیت در مرز ایران و ترکیه، گفت ترکیه بخشی از شروط ایران را قبول می کند اما در صورتی که احساس کند در حق کامیونداران ترکیه اجحاف می شود، مقابله به مثل خواهد کرد و در این صورت ایران بیش از ترکیه ضرر خواهد کرد.

ایران از مهرماه گذشته به دلیل مابه التفاوت قیمت گازوئیل در ایران و ترکیه از کامیون های ترانزیت ترکیه که از ایران عبور می کنند، به ازای هر 100 کیلومتر عبور از خاک ایران 25 یورو مالیات می گیرد.

مقامات ترکیه به این اقدام ایران اعتراض کردند و در مقابل آنها نیز در اقدامی متقابل برای ورود هر کامیون ایران به ترکیه 750 دلار مالیات وضع کردند. ایران نیز پس از این اقدام با دو برابر کردن قیمت مالیات دریافتی از کامیونت های ترانزیت ترکیه اقدام به مقابله مثل کرد.

مشکل اخذ مالیات از کامیونت های ترانزیت در ماه گذشته در ترانزیت مرزی بین ترکیه و ایران مشکل ساز شد و صدها کامیونت ایرانی و ترک در دو سوی مرز صف بستند.

وزیر تجارت و گمرک ترکیه با اشاره به این مساله روز گذشته اعلام کرد: ما مصمم هستیم. اگر مالیات دریافتی ایران معقول باشد آن را می پذیریم ولی اگر بیش از اندازه باشد از حق کامیونت داران ترک دفاع خواهیم کرد.

وزیرتجارت و گمرک ترکیه با اشاره به اینکه با ادامه دریافت مالیات بالا از کامیونت های ترکیه ، اقدام به عبور از خاک ایران برای کامیون داران ترکیه به صرفه نیست، افزود: ایران یک شریک تجاری مهم ترکیه است.

در اثر اخد مالیات اخیر  تعداد کامیونت های ترانزیت دو کشور به طور محسوسی کاهش یافته است. ما فکر می کنیم اگر از حق مقابله به مثل استفاده کنیم ایرانی ها خواهند فهمید که ضرر کامیون داران آنها بیش از ما خواهد بود.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟