عوامل تاثیرگذار در روند نزولی بازار بورس/ شکست کف ۱۴ ماهه شاخص کل

در روزهای اخیر عواملی چون مسائل اقتصادی بورس و کاهش سریع قیمت نفت و ارایه بودجه ۹۴ بر روند نزولی شاخص تاثیر گذاشته است اما سرمایه‌گذاری در بورس یک سرمایه‌گذاری بلندمدت بوده و این کاهش‌ها در بازار سهام نیز دور از انتظار نیست چرا که نوسانات جزو ذات بازار سهام به شمار می‌آید.

به گزارش ریسک نیوز،شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته و در ادامه روند نزولی به رقم 69 هزار و 494 واحد رسید که این رقم کمترین مقدار شاخص در 14 ماه گذشته به شمار می‌آید.

حجم و ارزش معاملات نسبت به روزهای قبل افزایش قابل توجهی نداشته و در 26 آذر ماه نیز با 114 واحد افت شاخص روبرو بودیم.

از دلایل روند نزولی موجود در بورس تهران را می‌توان کاهش سریع قیمت نفت، تحرکات و نوسانات در بازار ارز، موارد مربوط به بودجه 94 و تمدید مسائل اقتصادی خارج از بورس برشمرد که موجب تردید سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بازار سهام نیز محسوب می‌شوند.

این در حالیست که کارشناسان معتقدند برخی از این عوامل از جمله نرخ ارز، سیگنال گمراه کننده‌ای برای بازار ارسال می‌کند و از طرفی دیگر کارشناسان بر این اعتقادند که بازار ارز نیز از حرکت بورس تاثیر گرفته که این را نمی‌توان تحلیل درستی به شمار آورد.

البته خبر تغییر مدیریت سازمان بورس و اوراق بهادار نیز موجب تغییراتی در فضای بازار سرمایه خواهد شد.

کارشناسان بازار سهام موارد تاثیرگذار بر روند نزولی شاخص در روزهای اخیر را عواملی چون مسائل اقتصادی بورس، کاهش سریع قیمت نفت و ارایه بودجه 94 می‌دانند اما سرمایه‌گذاری در بورس یک سرمایه‌گذاری بلند مدت بوده و این کاهش‌ها در بازار سهام نیز دور از انتظار نیست چرا که نوسانات جزو ذات بازار سهام به شمار می‌آید.
 
در تمامی بازارهای اوراق بهادار می‌توان نوسان را مشاهده کرد، بنابراین روند شکل گرفته نگران‌کننده نیست و در راستای اصلاح قیمت سهام است.

ماهیت بازار اوراق بهادار نسبت به بازار کالایی مشکل بوده و جنبه‌های روانی بسیار تاثیرگذار است و بسیاری از افت و خیزها به هیجانات روانی سرمایه‌گذاران بستگی دارد، به علاوه نگرانی سرمایه‌گذاران از بودجه 94 به این صورت است که ممکن است دولت برای پوشش کسری بودجه از منابع دیگری استفاده کند که این بازار را متاثر خواهد کرد.

قیمت سهم صنایعی چون پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها، فولادی‌ها، بانک‌ها و خدماتی‌ها رشد خوبی داشته و تحت شرایط سخت توسعه می‌یابند.

در توضیح گروه خودرویی‌ها می‌توان گفت خودرویی‌ها نیز از شرایط خوبی برخوردار هستند اما برای احیای این شرایط به زمان بیشتری نیاز دارند چرا که مسائلی این صنعت را با مشکل مواجه کرده است.

همچنین درمورد تاثیر تغییر مدیریت بر روند شاخص نیز می‌توان گفت تغییر مدیریت موجب کاهش قیمت‌ها نمی‌شود اما این تغییر موجب ابهاماتی شده که به فضای بازار دامن می‌زند، چرا که سیاست‌های تیم مدیریت جدید برای سرمایه‌گذاران روشن نیست.

در حال حاضر بانک‌ها و بانک مرکزی با خرید سهام روند نزولی بازار را تغییر می‌دهند، بنابراین عملکرد بانک‌ها در زمینه تزریق نقدینگی به بورس اقدام بسیار مناسبی است و در شرایط فعلی بازار، سرمایه‌گذاران از مدیریت جدید انتظار ایجاد ابزارهای اعتماد‌بخشی و ایجاد امنیت را دارند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

5  +  1  =