بیشترین دارایی کشور در اختیار بانک‌هاست

رییس مرکز رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به برترین گروه‌های صنعتی در سال گذشته، از سهم ۲۳ درصدی گروه فرآورده‌های نفتی در فروش خبر داد و گفت: بیشترین دارایی‌های کشور با ۵۴ درصد در اختیار بانک‌هاست.

به گزارش ریسک نیوز،مجید درویش در همایش رتبه بندی 100 شرکت برتر ایران در سال 1392 با بیان این‌که در میان شرکت‌های برتر تنها هفت درصد از آن‌ها مالکیت دولتی دارند، گفت: قوی ترین رشته صنعتی در کشور در سال 1392 فرآورده‌های نفتی بودند که 23 درصد از فروش کل گروه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

 

وی افزود: بانک ها نیز با اختصاص 19 درصد از سهم فروش و گروه شرکت های چند رشته‌ای صنعتی با اختصاص سهم 10 درصد از فروش در رتبه های بعدی قرار گرفتند و کمترین سهم فروش را گروه خدمات عمومی، رفاهی و گردشگری دارد که به تازگی به جمع گروه‌های حاضر در رتبه بندی پیوسته است.

 

درویش با بیان این‌که بیشترین دارایی‌ها با 54 درصد در اختیار بانک‌هاست، اظهار کرد: پس از آن شرکت های چند رشته ای صنعتی با شش درصد و سرمایه‌گذاری های مالی با 5.8 درصد در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته‌اند که مجموع این سه گروه 65.8 درصد از کل دارایی‌ها را شامل می‌شود.

 

رییس مرکز رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به سودآوترین گروه های صنعتی در سال گذشته گفت: گروه پتروشیمی با 15 درصد، فرآورده‌های نفتی با 14.8 درصد و شرکت های چند رشته ای صنعتی با 14 درصد بیشترین سودآوری را داشته‌اند.

 

وی با اشاره به گروه های برتر در زمینه حاشیه سود ادامه داد: حاشیه سود گروه واسطه گری‌های مالی 54 درصد، اکتشاف و استخراج 49 درصد، گروه انبوه سازی املاک و مستغلات 45 درصد و میانگین حاشیه سود در کسب و کار کشور 22 درصد است.

 

درویش با بیان این‌که بانک ها با 23 درصد سهم از اشتغالزایی بیشترین نقش را در اشتغالزایی در میان گروه های صنعتی داشته‌اند، گفت: پس از آن خودروسازان‌ با 13 درصد و فلزات اساسی با 9 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

 

رییس مرکز رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی اظهار کرد: در بخش صادرات نیز رتبه اول در اختیار گروه پتروشیمی با 30 درصد است و پس از آن گروه‌های چند رشته ای صنعتی با 23 درصد و فرآورده‌های نفتی با 22 درصد در رده های بعدی قرار گرفته‌اند.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟