بورس ایران ۸میلیون نفری شد

عداد ۳۲هزار و ۷۹۰ کد جدید در فروردین ماه گذشته صادر شد و با این اتفاق تعداد کل سهامداران بورسی به رقم ۸میلیون و ۲۹هزار و ۵۱۸ نفر رسید.

به گزارش ریسک نیوز،مطهره مروج در گفت‌وگو با تسنیم گفت: تعداد ۳۲هزار و ۷۹۰ کد جدید در فروردین ماه گذشته صادر شد و با این اتفاق تعداد کل سهامداران بورسی به رقم ۸میلیون و ۲۹هزار و ۵۱۸ نفر رسید.
مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) خاطرنشان کرد: درحال حاضر ۴میلیون و ۲۹هزار مرد و یک‌میلیون و ۷۲۱هزار زن در بازار سرمایه ایران کد سهامداری دریافت کرده‌اند؛ به‌علاوه اینکه بیش از ۳۱هزار کد حقوقی و ۳۴۴ کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.
وی درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: ۵۵۰ نفر هم در فروردین ماه از طریق فرابورس خانه‌دار شدند تا مجموع کل افرادی که از این اوراق از سال ۸۹ استفاده کرده‌اند به رقم ۸۳۸هزار و ۵۵۸ نفر برسد.
مدیر امور ناشران سمات با بیان اینکه در ماه گذشته ۵ نماد جدید در سامانه جدید پس از معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی درج شد، افزود: هم اکنون ۶۲۲۹ نماد در این بازار وجود دارد که ۴۲ نماد مربوط به اوراق اختیار فروش تبعی، ۳۲۱ کد مربوط به نمادهای سهام عادی بورس تهران است.
مروج در مورد نمادهای حاضر در فرابورس هم اظهار داشت: ۳۳۱ سهام عادی، ۵۵ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، ۳۷ اوراق و ۲ نماد دارایی فکری در این بازار فعال هستند.
مدیر امور ناشران سمات خاطرنشان کرد: تعداد ۵۴۲۰ نماد هم در بازار برق بورس انرژی و دو نماد در اوراق سلف کالا حضور دارند.
مروج در خصوص آخرین فرایند سامانه جدید پس از معاملات اظهار داشت: مراحل آماده سازی نهایی این سامانه در حال انجام است، به‌طوری که دستور العمل جدیدی تحت عنوان "دستورالعمل جامع ثبت هیبریدی دارایی مالی" در دست تدوین است که پس از بازنویسی و بازنگری تمام نیازمندی‌ها و تغییراتی که باید در تمام فرآیندهای این مدل دیده شود، به تصویب سازمان بورس و اوراق بهادار برسد.
منبع:تسنیم

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟