شرایط اعطای تسهیلات در برخی بانکها

با ورود تدریجی بانک‌ها به کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، دست متقاضیان برای دریافت وام های ارزانتر از قبل با سودهای ۲۴ درصد بازتر شد.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایسنا،با اینکه نرخ سود بانکی اعم از تسهیلات و سپرده در نیمه اردیبهشت ماه امسال و با مصوبه شورای پول و اعتبار کاهش یافته و به فاصله اندکی به بانک‌ها ابلاغ شد، اما حداقل در مورد نرخ سود تسهیلات بانک‌ها با صبوری اقدام کرده و حداقل در یک ماه اول کمتر بانکی پیدا می‌شد که سودهای جدید وام را اجرایی کند.

بنابر تصمیم شورای پول و اعتبار نرخ سود تسهیلات بانکی در قالب عقود مشارکتی و به عبارتی عقدی که عمده تسهیلات بانکی بر مبنای آن اعطا می شود از نرخ 28 درصد که گاها از 30 درصد هم عبور می کرد به 24 درصد کاهش یافت تا کمکی به کاهش هزینه گیرندگان تسهیلات خاصه تولیدکنندگان باشد؛ این سودها که با تاخیر نسبت به سود سپرده به شعب بانک‌ها ابلاغ شد. اکنون و به تدریج در اغلب آنها قابل دسترسی است.

این در حالی است که سرکشی به شعب بانک‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر نرخ سود تسهیلات به 24 درصد کاهش یافته است و حداقل فعلا از سودهای 28 تا 30 درصدی در بسیاری از بانک‌ها خبری نیست. در عین حال که نرخ سود عقود مبادله‌ای هم طبق مصوبه شورا از 22 به 21 درصد در بانک‌ها کاهش یافته است. البته شعب برخی بانک‌ها به تازگی و در چند روز گذشته بخشنامه‌های جدید را دریافت کرده و ممکن است باشند بانک‌هایی که هنوز بخشنامه را به شعب ابلاغ نکرده و نرخ سود آنها تغییری نکرده باشد.

بنابر گفته مدیران شعب بانکی تاخیر در کاهش نرخ سود تسهیلات به دلیل تعیین دستورالعمل و سازوکارهای آن از سوی دفتر مرکزی است. به طوری که اغلب برای پرداخت تسهیلات با نرخ های جدید سود دستورالعمل خاص آن را تدوین و مبنای کار شعب قرار داده‌اند.

شرایط اعطای تسهیلات در برخی بانکها

در حالی در دستورالعمل ابلاغی برخی بانک‌ها به شعب شرایط اعطای تسهیلات با سود 24 درصد اعلام شده است که تاکید شده هنگام بررسی درخواست‌های اعتبار‌ی، کمیته‌های اعتباری باید گردش بستانکار و میانگین وزنی مشتری را به‌طور جدی مورد بررسی قرار داده و جهت اعطای تسهیلات تناسب مورد قبول بین مبلغ تسهیلات اعطایی با معدل موجودی سه ماهه، فعالیت و گردش حساب مشتری را رعایت کنند. همچنین از اعطای تسهیلات به مشتریانی که دارای گردش بستانکار و میانگین قابل قبول نیست جدا خودداری کرده و این مورد را یکی از شرایط اساسی اعطای تسهیلات و محق بودن مشتریان به اعطای تسهیلات تلقی کنند.

اما تقاضای مشتریانی جهت اخذ تسهیلات قابل بررسی خواهد بود که علاوه بر داشتن توجیه طبق گزارش اطلاعاتی و اعتبارسنجی دارای تناسب لازم بین استفاده از تسهیلات بانک و میزان رسوب، گردش فعالیت بانکی و معدل موجودی سه ماهه در حساب جاری و یا سپرده کوتاه‌مدت باشند.

این نکته قابل توجه است اعطای هرگونه تسهیلات علاوه بر این شرایط به تصمیم کمیته اعتباری هم بستگی دارد در عین حال که در صورت وجود گردش مالی در سپرده کوتاه مدت معدل موجودی این سپرده دو برابر موجودی سال جاری در نظر گرفته می شود.

شرط دیگر برخی بانک‌ها بررسی صورت‌های مالی حسابررسی شده، اظهارنامه‌های مالیاتی و آخرین تراز آزمایشی از اشخاص حقوقی و با امضای مجاز شرکت خواهد بود.

همچنین تاکید شده که هنگام اعطای تسهیلات کمیته‌های اعتباری در اخذ وثیقه‌های مورد قبول دقت کرده و کمیته‌های تصمیم‌گیری صرفا ارزیابی انجام شده توسط کارشناسان را مدنظر نداشته باشند.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟