بانک‌های ایران حتی توانایی صدور کارت اعتباری بین‌المللی هم ندارند

بانک های ایران از بانکداری جهانی عقب است و به غیر از افتتاح حساب و دریافت و پرداخت حواله جات ارزی، اقدام مهم دیگری انجام نمی توانند انجام دهند و این اقدام در بازارهای عمده بین المللی اصلا به بانک نیاز ندارد، حتی یک مغازه هم می تواند آن را انجام دهد بنابراین نظام بانکداری ایران نیاز به پوست اندازی دارد.

به گزارش ریسک نیوز،در موضوع تحریم دو بخش نظام بانکی و بانک مرکزی تحت تاثیر قرار گرفتند و در نظام بانکی تحریم ها از بانک صادرات و سپه آغاز شد و امکان انتقال پولی این بانک ها با جهان قطع شد، بنابراین به دنبال این امر مشکلات بسیار زیادی برای واردکننده ها به منظور انتقال پول به وجود آمد و از سوی دیگر نگهداری وجوه نقد در بانک های خارجی نیز دچار مشکل شد.

در حال حاضر بانک های ایران از بانکداری جهانی عقب است و به غیر از افتتاح حساب و دریافت و پرداخت حواله جات ارزی، اقدام مهم دیگری انجام نمی توانند انجام دهند یا به عبارت دیگر گشایش ال سی مهم ترین اقدامی است که از سوی بانک های ایرانی صورت می گیرد که این اقدام در بازارهای عمده بین المللی اصلا به بانک نیاز ندارد، حتی یک مغازه هم می تواند آن را انجام دهد.

 

 

اکنون چند بانکی که در حوزه صادرات فعال هستند، دیگر بانک های کشور حتی قادر به صدور کارت الکترونیکی بین المللی و مستر کارت را ندارند.

طبیعتا فراگیری زبان دیپلماسی مالی و بانکی با بانکداران مرکزی دنیا در گرو بازنگری نظام بانکی کشور و به روزکردن آن است یا به عبارت دیگر نظام بانکی باید پوست اندازی کند تا نظام بانکی از بانکداری حرفه ای و مدرن بین المللی که عقب مانده است به آن برسد.

لزوم آمادگی بانک ها برای تعامل با جهان
یک کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی میزان، گفت: با لغو تحریم ها، بانک های کشور آمادگی لازم برای از سرگیری مبادلات مالی بین المللی با بانک های خارجی را دارند.

جمشید پژویان درباره برنامه بانک ها در دوران پس از تحریم، گفت: در شرایط تحریم مشکل بانک ها عمدتاً این بود که نمی توانستند مبادله ای انجام دهند به طوری که هرگونه نقل و انتقال بین بانک های داخلی و سایر بانک ها منع شده بود.

پس از لغو تحریم
وی افزود: پس از لغو احتمال انتظار می رود بانک ها بتوانند بدون مشکلی دوباره مبادلات بین المللی را از سر بگیرند و همچنان مانند دوران قبل از تحریم فعالیت های خود با بانک های خارجی را آغاز کنند.

 

 

دلایل ضعف فعالیت کارت‌های اعتباری بین المللی
این استاد دانشگاه با اشاره به ضعف زیرساخت های کشور در صدور کارت های اعتباری بین المللی بیان کرد: به طور کلی در گذشته نیز استفاده از کارت های اعتباری بین المللی در کشور نیز محدود بود و کمتر شاهد بکارگیری اینگونه کارت در بین ایرانی ها بودیم.

پژویان گفت: دلایل محدودیت استفاده از این کارت ها در ایران، محدودیت ارزی بود به طوری که ایرانی ها معمولاً سپرده های ارزی ندارند. این در حالی است که جابجایی ارز در بانک های داخلی با ملاحظاتی همراه است.

وی افزود: محدودیت سفرهای خارجی ایرانیان و خرید آنها از فروشگاه های خارجی نیز در عدم توسعه فعالیت کارت های اعتباری بین المللی بی تأثیر نیست.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

38  −  28  =