بانک های داخلی مجبور به تجدید ساختار می شوند

شفافیت مالی، از اثرات مثبت ورود بانک های خارجی به کشور است.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از اخبار پولی مالی، عظیم ثابت-عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر تاثیر حضور بانک های خارجی بر نرخ سود بانک های داخلی در دوران پسا تحریم گفت: در کوتاه مدت امکان سرمایه گذاری بانک های خارجی در داخل کشور وجود ندارد از این رو این اتفاق در کوتاه مدت نخواهد افتاد.

ثابت افزود: در شرایط کنونی، بانک های ایرانی امکان رقابت با بانک های خارجی را ندارند.
وی ادامه داد: اگر بانک های خارجی با تسهیلات خوب و نرخ سود پایین وارد کشور شوند، بانک های داخلی مجبور به تغییر ساختار می شوند چرا که با ساختار کنونی در برابر بانک های خارجی هیچ شانسی نخواهند داشت. ایجاد فضای رقابتی باعث خواهد شد تا افراد حقیقی و شرکت ها به منابع ارزان دست پیدا کنند.
وی هم چنین اذعان داشت: نرخ سودبانکی بالا، مشکلات عدیده ای را برای صنایع ما ایجاد کرده است و پایین آمدن این نرخ نیز خود باعث تحولاتی دوجانبه خواهد شد. از یک سو برای مصرف کنندگان منابع و از سوی دیگر برای بانک های داخلی متفاوت خواهد بود.
ثابت تصریح کرد: این تغییرات به نفع فعالان اقتصادی و به ضرر سیستم بانکی خواهد بود.
ثابت ادامه داد: هم چنین بانک ها برای آن که بتوانند در دوره ی پساتحریم ها دوام بیاورند، باید به نوعی پوست اندازی کنند و ساختار کلی شان را تغییر دهند. این تغییرمی تواند به طرق گوناگون نمود پیدا کند، برای مثال شفافیت مالی بالا رود و یا امکان افزای سرمایه فراهم شود یا حتا بانک ها در یکدیگر ادغام شوند و به روز شوند.
وی افزود: در شرایط کنونی که شاهد نرخ تورم 15 درصد هستیم، نرخ سود 5 درصد پاسخ گو نیست، بنابراین گام نخست در این زمینه، رفع موانع داخلی است، تا بانک های خارجی امکان سرمایه گذاری در کشور را هرچه سریع تر به دست آورند. / اخبار پولی مالی

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

81  −    =  80