مناقشه بر سر فیلم زندگینامه بنیانگذار اپل

ادعای لورن پاول همسر استیو جابز بنیانگذار شرکت اپل مبنی براینکه فیلم تهیه شده زندگی جابز، وی را شخصیتی غیرانسانی و ظالم جلوه داده ، باعث شده تا بارها برای پخش این فیلم مانع ایجاد کند .

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایرنا ، خبرگزاری رویترز از مناقشه بر سر فیلم استیو جابز را مانع تراشی همسر وی نامید و نوشت : همسر او بارها در نمایش عمومی این فیلم مانع تراشی کرده است.

همسر و دوستان صمیمی جابز معتقدند این فیلم که مایکل فاسبندر در آن نقش جابز را ایفا می کند؛ دستاوردهای او را در زندگی بی ارزش نشان داده و وی را به مثابه شخصیتی غیرانسانی و ظالم نسبت به زیردستانش ترسیم می کند.

گفته می شود همسر جابز در رایزنی با شرکت سونی برای ممانعت از پخش این فیلم بسیار تلاش کرده است. شرکت سونی ابتدا قرار بود این فیلم را پخش کند؛ اما بعد شرکت یونیورسال پخش کنندگی نهایی این فیلم را پذیرفت.

بل کمپ بل یک عضو هیات امنای اپل و از دوستان جابز به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: اگر این نسل فیلمی را ببیند که او را به شکل منفی ترسیم کرده همواره تصور متفاوتی از او خواهند داشت.

دنی بویل کارگردان و آرون سورکین فیلمنامه نویس این فیلم که پیش از این در فیلم میلیونر زاغه نشین با هم همکاری کرده بودند؛ معتقدند فیلم بر اساس قواعد هنری ساخته شده است.
سورکین فیلمنامه را بر اساس کتاب پرفروش زندگینامه والتر ایساکسون از زندگی جابز نوشته است. جابز در زمان نوشتن این کتاب با ایساکسون همکاری کرد اما کتاب یادشده در ماه های اخیر با انتقاد شدید همکاران پیشین او از جمله تیم کوک رییس شرکت اپل روبرو شده است.

کوک در مصاحبه ای اخیرا با ابراز نارضایتی از منفی جلوه دادن میراث جابز گفت: به نظر من خیلی ها به دنبال فرصت طلبی هستند و از این موضوع متنفرم.

سازندگان فیلم استیو جابز می گویند بسیار تلاش کرده اند تا همسر جابز در روند ساخت فیلم مشارکت کند اما وی موافقت نکرده است.

اسکات رادین تهیه کننده این فیلم به وال استریت ژورنا گفت: او (همسر جابز) به رغم اصرارهای من از مذاکره در مورد فیلمنامه نوشته شده طفره رفت.

فیلم زندگینامه استیو جابز برای اولین بار در جشنواره تلوروید (5 سپتامبر/ 14 شهریور) به نمایش در آمد به صورت محدود از 9 اکتبر (19 مهر) در نیویورک و لس آنجلس و از 23 اکتبر (اول آبان) در سراسر آمریکا به نمایش عمومی در خواهد آمد.

به گزارش ایرنا استیون پاول جابز (1955 تا 20111)، کارآفرین، مخترع، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه ای اپل و یکی از چهره های پیشرو در صنعت رایانه بود. جابز بیست و یکساله به همراه دوستش استیو وزنیاک ۲۶ ساله، در سال 1976 شرکت اپل را تأسیس کردند. اولین رایانهٔ شخصی که شرکت اپل به بازار معرفی کرد، اپل I نام داشت. یک سال پس از آن در سال ۱۹۷۷ اپل II نیز راهی بازار شد.

معرفی آی پاد در سال ۲۰۰۱، پرده برداری از آی تیونزاستور در سال ۲۰۰۳ و معرفی آی فون و آی پد در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ از جمله اقدامات دوران جابز بود .

در اکتبر ۲۰۰۳ سرطان جابز تشخیص داده شد و در اوت ۲۰۱۱، او از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد. تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، مدیرعامل شد و جابز به عنوان رئیس هیئت مدیره به فعالیت هایش ادامه داد. جابز بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده، در سال ۲۰۱۱ و ۵۶ سالگی درگذشت.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

  +  35  =  36