نرخ ۱۶تا ۲۱ درصدی سود تسهیلات صادراتی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعلام کرد: اگر کسی از تمام موارد تخفیف بهرمند شود، نرخ سود تسهیلات وی به ۱۶ درصد کاهش می یابد و لذا نرخ تسهیلات در بانک توسعه صادرات بین ۱۶ تا ۲۱ درصد بصورت اجرایی موجود است.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایلنا،علی صالح آبادی با اشاره به این که ارزان ترین نرخ سود تسهیلات در بانک های تخصصی متعلق به این بانک است گفت: در مقایسه با بانک های تجاری و سایر بانک های تخصصی کشور، ما نرخ های بسیار اقتصادی و با صرفه ای را در اختیار صادرکنندگان قرار داده ایم.

صالح آبادی با ذکر این نکته که در حال حاضر نرخ مصوب شورای پول و اعتبار کشور در عقود مبادله ای تسهیلات حداکثر 21 درصد و در عقود مشارکتی 24 درصد تعیین شده است اعلام کرد: برای عقود مبادله ای ما همان 21 درصد مصوب را اجرا می کنیم اما در مورد مشارکتی ها 22 درصد را بطور میانگین اجرا کرده ایم؛ بدین صورت که ما یک جدول تخفیف ارایه کرده ایم و مواردی مانند ضمانت نامه صندوق ضمانت صادرات، گواهی صادرکننده نمونه و سایر ضمانت نامه ها را در نظر گرفته ایم تا هر کدام از صادرکنندگان در صورت مشمول شدن این شرایط بتوانند از درصدی تخفیف برای تسهیلات خود بهرمند شوند.

به گفته وی اگر کسی از تمام موارد تخفیف بهرمند شود، نرخ سود تسهیلات وی به 16 درصد کاهش می یابد و لذا نرخ تسهیلات در بانک توسعه صادرات بین 16 تا 21 درصد بصورت اجرایی موجود است.

صالح آبادی افزود:  در عین حال بنا شده است تا دولت یارانه سود تسهیلاتی به بانکها بدهد و از این طریق 2هزار میلیارد ریال به عنوان یارانه سود تسهیلات به مشتریان بانک تعلق می گیرد که این رقم می تواند تا حداکثر 6 درصد از سود تسهیلات را جایگزین کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در ادامه گفت: در حوزه جوایز صادراتی هم باید گفت که در سال های گذشته و پیش از جهش قیمتی در نرخ ارز، شاهد این جوایز صادراتی بودیم اما این جوایز به این علت پرداخت می شد که نرخ ارز بصورت دستوری پایین نگه داشته شده بود و به منظور کمک به توجیه اقتصادی صادرات پرداخت این جوایز از سوی دولت صورت می گرفت که امروزه به علت نزدیک شدن نرخ ارز دولتی به نرخ واقعی بازار، پرداخت این جوایز دیگر چندان مطرح نیست.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟