ایران و قزاقستان به دنبال تفاهم‌نامه بانکی

رییس کل بانک‌مرکزی در نشست بحث و بررسی مکانیزم‌های گسترش روابط بانکی ایران و قزاقستان، خواهان توسعه همکاری با بانک های قزاقستان در حوزه های مختلف شد.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از ایلنا، ولی‌اله سیف در دیدار با «دانیار اکیش اف» رییس کل بانک‌مرکزی قزاقستان  با ابراز خرسندی از حضور مقامات بانکی این کشور در ایران و ضمن تاکید بر گسترش روابط بانکی دو کشور گفت: امیدوارم این نشست در راستای امضاء تفاهم‌نامه روز گذشته در حضور روسای جمهور دو کشور، راه‌های گسترش هرچه بیشتر روابط بانکی طرفین و زمینه استفاده از تجربیات را فراهم کند.

وی با ابراز تمایل نسبت به سفر هیاتی از بانک‌های قزاقستانی به منظور تبادل تجربیات و بررسی راه‌های گسترش روابط کارگزاری به ایران، افزود: خوشبختانه ظرفیت و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور قابل توجه است و می‌بایست با استفاده از این ظرفیت‌ها روابط بانکی بیش از پیش گسترش یابد، ضمن آنکه خوشبختانه قبل از این نیز بانک‌مرکزی ایران مذاکرات و مکاتباتی با بانک‌مرکزی قزاقستان داشته و اکنون زمان مناسبی برای اجرایی کردن این توافقات است.

سیف با اشاره به امضای تفاهم‌نامه روز گذشته ایران و قزاقستان در زمینه روابط بانکی گفت: دولت ایران و شخص رئیس‌جمهور  تاکید ویژه‌ای بر گسترش روابط با همسایگان دارند و بر این اساس  بانک‌های مرکزی دو کشور می‌توانند زمینه گسترش روابط بانکی و کارگزاری را فراهم کنند و خوشبختانه شرایط حاضر به دلیل رفع تحریم‌های بین‌المللی، ‌فرصت مغتنمی را برای شروع همکاری‌های مستمر و استفاده از تجربیات متقابل  فراهم کرده است.

رییس کل بانک‌مرکزی با ابراز علاقه‌مندی نسبت به ایجاد شعب بانکی در سرزمین‌های طرفین خاطرنشان کرد: امیدواریم در راستای روابط هرچه بهتر، امکان افتتاح شعب بانک‌های ایرانی در قزاقستان و متقابلاً بانک های قزاقستانی در کشورمان فراهم شود.

در این دیدار «دانیار اکیش اف» رییس بانک‌مرکزی قزاقستان ضمن استقبال از پیشنهادهای طرف ایرانی گفت: ما در زمینه نظارت بانکی تجربیات مفیدی به صورت مشترک انتقال داده‌ایم و  تفاهمنامه امضاء شده، کارایی نظارتی دو کشور را تقویت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه هیات‌های بانکی قزاقستان برای تشریح  موضوعات نظارتی و مقرراتی به ایران سفر خواهند کرد، افزود: بانک‌های قزاقستانی آمادگی همکاری با بانک‌های ایرانی را دارند و از ارسال تقاضاهای ایجاد دفاتر نمایندگی بانک‌های ایرانی در قزاقستان استقبال می‌کنیم.

در این نشست مسئولان بانک‌مرکزی کشورمان با ارایه گزارش در حوزه‌های «ارتباطات کارگزاری»،«بانکداری الکترونیک» ‌ و «نظارتی»، هیات قزاقستانی را در جریان آخرین دستاوردها و اقدام‌های بانک‌مرکزی به منظور ایجاد زمینه مساعد گسترش روابط بانکی قرار دادند.

اولین نفر امتیاز دهید

دیدگاه شما چیست؟