کاهش شاخص کل بورس امروز ۱۴۰۰/۰۶/۲۷

به گزارش خبرگزاری ریسک نیوز، بورس اوراق بهادار تهران این روزها روی دور تعدیل و عقب‌نشینی قرار گرفته و با وجود اینکه چهارشنبه دو عرضه اولیه در بورس و فرابورس انجام شد، اما امروز اولین روز هفته شاخص کل با کاهش 37 هزار و 991 واحد به رقم یک میلیون و 450 هزار و 221 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 10 هزار و 533 واحد به رقم 439 هزار و 932 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 827 هزار میلیارد تومان بالغ شد.

معامله‌گران امروز بیش از 8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 687 هزار نوبت معامله و به ارزش 7 هزار و 310 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از 20 هزار میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار از 27 هزار و 248 میلیارد تومان هم فراتر رفت.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 2.5 درصد کاهش یافتند.

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن 2.3 درصد افت کردند، شاخص آزاد شناور 2.5 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 3.4 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 1.5 درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، گل‌گهر، ملی مس، چادرملو، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت اصفهان و توسعه معادن فلزات همگی بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با کاهش 528 واحد به رقم 21 هزار و 468 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 197 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم به بیش از 386 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از سه میلیارد سهام و حق‌تقدم در قالب 449 هزار فقره معامله و به ارزش 20 هزار و یک میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای سنگ‌آهن گهرزمین، بیمه پاسارگاد، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، سرمایه‌گذاری صبا تأمین و پتروشیمی تندگویان همگی در کاهش شاخص فرابورس بیشترین اثر را داشته‌اند.

این روزها به نظر می‌رسد از دلایل مهم ریزش بازار سخنان مقامات مسؤول در مورد قیمت‌گذاری محصولاتی مانند فولاد، خودرو و سیمان در بورس است که قیمت‌گذاری برای شرکت‌های بورسی اصولاً معنا و مفهومی ندارد. نرخ ارز هم در بازار دارای نوسان است.

منبع: فارس 

لینک کوتاه
اخبار مرتبط
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.