رشد شاخص کل بورس امروز ۱۳۹۹/۳/۲۱

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 35 هزار و 559 واحد روبه‌رو شد.

سرمایه‌گذاری در بازار بورس این روزها در کانون توجه خانوارهای ایرانی قرار گرفته و هر روز حدود 15 تا 20 هزار میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران داد و ستد می‌شود.

اکنون نوبت مدیران شرکت‌های بورسی و فرابورسی است که از فرصت تاریخی و طلایی سرازیر شدن پول به بورس برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای و رونق تولید شرکت‌های خود استفاده کنند. 

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 35 هزار و 559 واحد رشد کرد و به رقم یک‌میلیون و 153 هزار و 677 واحد رسید. 

شاخص کل با معیار هم‌وزن امروز با افزایش 9 هزار و 4 واحد به رقم 368 هزار و 95 واحد رسید. 

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 4 هزار و 322 تریلیون تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در بورس بیش از 10.4 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.4 میلیون نوبت معامله و به ارزش 10 هزار و 513 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش امروز معاملات فرابورس را که به 4 هزار و 708 میلیارد تومان رسید اضافه کنیم، امروز معامله‌گران بورس تهران و فرابورس ایران بیش از 15 هزار و 221 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی با رشد 3.1 درصد روبه‌رو شد.

شاخص کل با معیار هم‌وزن 2.5 درصد رشد کرد.

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 2.5 درصد، شاخص آزاد شناور 3.1 درصد، شاخص اول بورس 3.8 درصد و شاخص بازار دوم بورس به خاطر معاملات بلوکی 2.1 درصد رشد کرد. 

امروز عمده نمادهای مهم بورس مانند ایران‌خودرو، فولاد مبارکه، ملی مس، بانک ملت، مخابرات ایران، گسترش نفت و گاز پارسیان، پالایش نفت اصفهان همگی بیشترین اثر را در تقویت شاخص بورس داشتند. 

نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، فولاد مبارکه، پتروشیمی نوری و پتروشیمی پارس بوده‌اند. 


روند یکساله شاخص بورس تهران

کارشناسان عمده دلیل رشد شاخص بورس را سرازیر شدن نقدینگی سرگردان بازار به سمت بورس می‌دانند که حجم نقدینگی در کشور به بیش از 2 هزار و 600 هزار میلیارد تومان رسیده و به خاطر اینکه بازارهای موازی مانند مسکن، املاک و خودرو و نیز طلا و سکه با رکود مواجه است، به ناچار پول‌های مردم به سمت بورس حرکت کرده است که البته این را باید به فال نیک گرفت، زیرا امید می‌رود بخشی از این پول به سمت بازار حقیقی و تولید سوق داده شود.

همچنین دولت در راستای عمق بخشیدن به بازار سرمایه قصد دارد، سهام خود در شرکت‌های دولتی را به صورت ای‌تی‌اف و صندوق‌های قابل معامله بورسی ارائه کند.

از طرفی، دولت از شرکت‌های بزرگ خواسته است با فراهم شدن شرایط رونق در بورس، نسبت به حضور این شرکت‌ها در بازار سرمایه و عرضه اولیه اقدام کنند. 

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در معاملات 305 واحد رشد کرده و به رقم 12 هزار و 870 واحد رسید. 

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 845 هزار میلیارد تومان رسید. 

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 2.6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 648 هزار نوبت معامله و به ارزش 4 هزار و 708 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای مهم بورسی مانند هلدینگ معدنی خاورمیانه، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس، نیروی برق دماوند، توسعه مالی مهر آیندگان و مادیران همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

نمادهای پربیننده امروز شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، سیمان لار سبزوار، داروسازی تولیددارو، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و کارخانجات تبرک بوده‌اند.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

1  ×    =  4