مقایسه انجمن های اکچوئری در ایران و جهان / فقدان انجمن های اکچوئری قدرتمند ریسک ورشکستگی بیمه های ایرانی را بالا می برد

در کشور ما هنوز میزان دامنة عملکرد انجمن اکچوئری‌های کشور بسیار کم بوده و باید بیش از پیش در بخش کسب و کار مد نظر قرار گیرد. شاید یکی از دلایل ریسک بالای ورشکستگی کسب و کار در کشور ما از نظر نهادهای بین‌المللی، عدم وجود نهادهایی چون انجمن اکچوئری‌ها باشد.

به گزارش ریسک نیوز امروز انجمن‌های اکچوئران در سراسر دنیا چه به صورت ملی، چه منطقه‌ای و بین‌المللی نقشی کلیدی در توسعة علوم اکچوئرها و به اشتراک‌گذاری تجربیات دارند. در این زمینه انجمن بین‌المللی اکچوئرها (IAA) با سه هدف کلیدی اطلاع‌رسانی به ذی‌نفعان، تضمین جایگاه اکچوئرها و تقویت رقابت‌پذیری این رشته در حال فعالیت است.

در سراسر کشورهای جهان از جمله ایران نیز انجمن‌های ملی اکچوئری‌ها فعالیت دارند تا بتوانند استقلال بیشتری را برای اکچوئرها در برابر سایر سازمان‌های دولتی و خصوصی ایجاد کنند.

قدرت هر انجمنی می‌تواند به عنوان برگ برنده‌ای برای تک‌تک اعضای انجمن در همة صنایع در نظر گرفته شود. در برخی از کشورها همچون کانادا، انجمن اکچوئری‌ها (CIA) با بیش از نیم قرن سابقه این انجمن توانسته است نقش کلیدی در توسعة صنعت بیمه و ارزیابی ریسک ایفا کند. اعضای CIA به آموزش‌های با کیفیت، توسعة حرفه‌ای، چارچوب حرفه‌ای، استانداردهای عملکرد و شبکه‌ای از اکچوئری‌ها در سراسر کانادا و خارج از کشور دسترسی دارند. این انجمن طی سه سال آتی (2021 تا 2023) اولویت استراتژی‌های خود را روی ارائة خدمات و محصولات دانش بنیان و افزایش پوشش عضویت انجمن متمرکز کرده است. در اتحادیة اروپا نیز انجمن اکچوئری‌های اروپا (AAE) با سه هدف راهبردی افزایش روابط با سایر انجمن‌های اروپا، تقویت تخصص و تقویت انجمن اکچوئری‌ها در حال فعالیت است.

انجمن بین‌المللی اکچوئری (IAA)

انجمن بین‌المللی اکچوئری (IAA) در سال 1895 تأسیس شد و در سال 1998 با اساس‌نامة جدید، مورد تغییرات بنیادی قرار گرفت. این انجمن یک انجمن حرفه‌ای است و دارای تعدادی بخش ویژه برای اکچوئرهای شخصی است. این انجمن بین‌المللی اکنون به عنوان نهادی پیشرو در زمینة تخصص ارزیابی ریسک و امنیت مالی فعالیت می‌کند.

 

اهداف راهبردی تأسیس IAA

تأسیس انجمن بین‌المللی اکچوئری با شش هدف راهبردی اصلی انجام گرفت که این سازمان بین‌المللی را قادر به ترویج و توسعة اکچوئری و در کنار آن، تقویت این علم می‌کند. این اهداف در ادامه ارائه شده است:

 1. شناسایی، برقراری، ارتقاء و حفظ روابط با مخاطبان کلیدی فرا ملی و فراهم کردن ورودی‌های اکچوئری برای بهبود کیفیت تصمیماتی که در مورد موضوعات مهم با تأثیر جهانی گرفته می‌شود.
 2. تسهیل هماهنگی، استفاده و گسترش دانش علمی و مهارت‌های حرفه‌ای اکچوئری که شامل حوزه‌هایی فراتر از حوزه‌های سنتی فعالیت‌های اکچوئری می‌شود. این امر با هدف کمک به افزایش دامنة دانش و در دسترس بودن و بهبود کیفیت خدمات اکچوئری که توسط اعضای انجمن‌های عضو ارائه می‌شود، انجام می‌شود.
 3. ایجاد، حفظ و ارتقاء استانداردهای متداول آموزش آماری و اصول مشترک رفتار حرفه‌ای. ترویج توسعه و صدور معیارهای اکچوئری در حوزه‌های فعالیت همة انجمن‌های عضو و همگرایی جهانی معیارهای اکچوئری
 4. حمایت از توسعه، سازماندهی و ارتقاء حرفة اکچوئری در مناطقی از جهان که حرفة اکچوئری در آن وجود ندارد یا کاملاً توسعه نیافته است.
 5. ایجاد تالار گفت‌وگو برای بحث بین اکچوئری‌ها و انجمن‌های اکچوئری در سراسر جهان
 6. به رسمیت شناختن حرفة اکچوئری در بین مخاطبان خارج صنعت، از جمله کارفرمایان، سایر متخصصان، دانشگاهیان، کسب و کارهای بزرگ، سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران، دانشجویان و عموم مردم را بهبود بخشد.

بنابراین اصلی‌ترین راهبردهای انجمن بین‌المللی اکچوئری‌ها توسعة تخصص اکچوئری، اهمیت آن و کاربرد آن در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و صنعتی است. همان‌طور که ذکر شد، هر کشور فعال در صنعت اکچوئری، خود نیز دارای یک انجمن ملی اکچوئری است که در جهت توسعه و تقویت دانش و رقابت‌پذیری فعالیت می‌کند. در حال حاضر در بین انجمن‌های ملی جهان، 74 انجمن ملی در انجمن بین‌المللی اکچوئری‌ها عضویت کامل دارد و 26 انجمن از جمله انجمن اکچوئری‌های ایران به عنوان اعضای عادی و همکار در حال فعالیت با آن انجمن بین‌المللی هستند.

علاوه بر این تعداد عضو اصلی و فرعی، این انجمن با پنج سازمان بین‌المللی از جمله OECD همکاری نزدیک دارد. سایر سازمان‌های همکار نیز شامل IASB، IAIS، IOPS و ISSA هستند.

 

انجمن محاسبات بیمه و مالی ایران

انجمن اکچوئری‌های ایران با نام انجمن محاسبات بیمه و مالی ایران به شماره ثبت ۳۵۹۹۸ به شماره ملی ۱۴۰۰۴۹۲۳۶۷۰ با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ 23/02/1394 در ادارة ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری به ثبت رسید. این انجمن با هدف گسترش و پیشبرد علمی دانش نظری و کاربردی آمار در حوزة صنعت بیمه و بازارهای مالی و سایر حوزه‌های مرتبط و ارتقاء کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور پژوهشی و آموزشی در زمینه‌های علوم محاسبات بیمه و مالی و سایر رشته‌های وابسته و ارتقاء فرهنگ بیمه تأسیس شد.

انجام پژوهش‌های علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی با پژوهشگران، متخصصان و سایر کارشناسانی که به گونه‌ای با علوم اکچوئری و سایر رشته‌های وابسته سر و کار دارند. همکاری با نهادهای اجرایی، آموزشی و پژوهشی در زمینة ارزیابی و بازنگری و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به امور آموزش و پژوهش در زمینة علمی، موضوع فعالیت انجمن نیز از جمله اهداف این انجمن است. علاوه بر این، ترغیب و تشویق پژوهشگران و استادانی که خدمات شایانی در پیشبرد اهداف انجمن ارائه کرده‌اند و برگزاری گردهمایی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، انتشار کتب و نشریات علمی در سطح ملی و بین‌المللی که در قالب تألیف، ترجمه، کتاب، مقاله، سخنرانی و غیره انتشار یافته‌اند نیز از اهداف این انجمن است.

 

وظایف و فعالیت‌ها

   بر اساس مادة پنجم اساسنامة شرکت و به منظور نیل به هدف‌های مذکور در مادة (1) اساسنامه، انجمن وظایف زیر را بر عهده دارد:

 1. انجام پژوهش‌های علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی با پژوهشگران، متخصصان و سایر کارشناسانی که به گونه‌ای با علوم اکچوئری و سایر رشته‌های وابسته سر و کار دارند.
 2. همکاری با نهادهای اجرایی، آموزشی و پژوهشی در زمینة ارزیابی و بازنگری و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به امور آموزش و پژوهش در زمینة علمیِ موضوع فعالیت انجمن
 3. ترغیب و تشویق پژوهشگران و استادانی که خدمات شایانی در پیشبرد اهداف انجمن ارائه کرده‌اند.
 4. برگزاری گردهمایی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی
 5. انتشار کتب و نشریات علمی در سطح ملی و بین‌المللی که در قالب تألیف، ترجمه، کتاب، مقاله، سخنرانی و غیره انتشار یافته‌اند.

 

آکادمی اکچوئری‌های آمریکا (AAA)

آکادمی اکچوئری آمریکا یک انجمن حرفه‌ای با بیش از 19 هزار عضو مستقر در واشنگتن است که وظیفة آن خدمت به مردم و حرفة اکچوئری در ایالات متحده است. اعضای آکادمی شامل مشاوران، مدیران شرکت‌ها و کارمندان، سازمان‌های نظارتی، مقامات دولتی، دانشگاهیان و آکادمی‌های بازنشسته هستند. حوزه‌های کاربردی آنها شامل بازنشستگی، بیمة عمر، بیمة تلفات، بیمة درمانی، گزارشگری مالی، مدیریت ریسک و موارد دیگر است.

آکادمی با ارائة رهبری، تخصص عینی و مشاورة اکچوئری در مورد ریسک و امنیت اقتصادی، به سیاست‌گذاران عمومی در همة سطوح کمک می‌کند. این آکادمی همچنین معیارهای صلاحیت، عملیاتی و حرفه‌ای را برای اکچوئری‌های دارای گواهی از یک یا چند سازمان ذی‌صلاح تعیین می‌کند.

بسیاری از مهم‌ترین موضوعات سیاست‌گذاری عمومی، امروز مستلزم استفادة صحیح از اصول اکچوئری است. این آکادمی تخصص و مشاوره را برای تصمیم‌گیرندگان سیاست‌های عمومی در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعاتی که نیاز به مجموعة خاصی از مهارت‌ها و مدارک تحصیلی دارند، ارائه می‌دهد. این آکادمی همچنین به دنبال ترویج استفاده از اکچوئری‌ها در صنایع غیر سنتی است.

 

مأموریت آکادمی

مأموریت آکادمی اکچوئری‌های آمریکا خدمت به عموم مردم و حرفة اکچوئری در ایالات متحده است.

برای تحقق این امر این آکادمی:

 • به عنوان سازمان حرفه‌ای اکچوئری ایالات متحده، اطلاعات، تحلیل و آموزش مستقل و عینی را برای شکل‌گیری سیاست‌های عمومی صحیح فراهم می‌کند.
 • در ایجاد، حفظ و اجرای استانداردهای عالی حرفه‌ای، صلاحیت اکچوئری، عملکرد و اخلاق را تحت نظر قرار می‌دهد.
 • با اطلاع‌رسانی و آموزش اعضای خود در مورد سیاست‌های عمومی و موضوعات حرفه‌ای و شیوه‌های فعلی و نوظهور، عملکرد اکچوئری‌ها را تعالی می‌بخشد.
 • به نمایندگی از منافع عمومی موضوعاتی که در آن، علم اکچوئری مفهوم منحصر به فردی را فراهم می‌کند، شناسایی و به آنها می‌پردازد.
 • درک و شناخت عمومی، ارزش حرفة اکچوئری را افزایش می‌دهد.
 • فرصت‌هایی را برای پیشرفت حرفه‌ای اعضای خود به صورت داوطلبانه در این حرفه فراهم می‌کند.
 • پاسخگویی و هماهنگی پاسخ به موضوعات مورد علاقة مشترک میان انجمن‌های آکادمی مستقر در ایالات متحده را بر عهده دارد.
 • به عنوان نمایندة ایالات متحده در علم اکچوئری در جهان فعالیت می‌کند.

 

اهداف و چشم‌انداز

دیدگاه آکادمی اکچوئری‌های آمریکا این است که سیستم‌های امنیتی مالی در ایالات متحده سالم و پایدار باشد تا اکچوئرهای این کشور به عنوان کارشناسان برجسته در زمینة ریسک و امنیت مالی شناخته شوند. این سازمان دارای شش چشم‌انداز و هدف بزرگ است.

1. حرفه‌ای:

 1. آکادمی فعالیت‌های حرفه‌ای اکچوئری آمریكا را در نمایش دقیق توانایی این حرفه در خود قانون‌گذاری و نظارت هدایت می‌كند.
 2. ایجاد، حفظ و ارتقاء استانداردهای صلاحیت، عملکرد و رفتار برای این حرفه
 3. این آکادمی از طرف نهادهای دولتی و غیر دولتی در سراسر ایالات متحده به عنوان نهاد معیارهای کیفی، عملکرد و رفتار در این حرفه شناخته شود.
 4. از طریق یک فرآیند مشاوره و قضاوت عادلانه و سخت‌گیرانه، پیروی از استانداردهای این حرفه اطمینان حاصل کند.
 5. ایجاد و ارتقاء یک نهاد اصلی و جامع از منابع حرفه‌ای، تعاملی و کاربرپسند برای الهام بخشیدن و توانمندسازی اعضا برای دستیابی و حفظ سطح بالای تخصص در کار
 6. ترویج رعایت استانداردهای حرفه‌ای توسط اکچوئری‌های ایالات متحده که توسط اکچوئرهای بین‌المللی داخل ایالات متحدة آمریکا در خارج از ایالات متحده فعالیت می‌کنند از طریق تشویق عضویت در آکادمی که به دانش و پیروی از قوانین ایالات متحده نیاز دارد.
 7. ترویج و تسهیل مشارکت داوطلبانه در فعالیت حرفه‌ای آکادمی

2. سیاست‌های عمومی؛ مشاوران سیاست‌گذار

 1. شهرت خود را به عنوان منبع توصیه‌های بی‌طرفانه به کنگره و دولت در مورد مسائل مربوط به تخصص اکچوئری تقویت کند.
 2. شهرت خود را به عنوان منبع توصیه‌های بی‌طرفانه به NAIC و نهادهای مقننة ایالتی در مورد موضوعاتی که در زمینة تخصص اکچوئری قرار دارند، تقویت کند.
 3. توسط ارگان‌های دولتی و غیر دولتی در سراسر ایالات متحده به عنوان منبع توصیه‌های بی‌طرفانه در مورد مسائل مربوط به تخصص اکچوئری شناخته شود.
 4. در سطح بین‌المللی توسط نهادهای دولتی و غیر دولتی سایر کشورها به عنوان منبع توصیه‌های بی‌طرفانه در مورد موضوعات مربوط به تخصص اکچوئری در ایالات متحده شناخته شود.
 5. ارتقاء آگاهی و مشارکت در موضوعات سیاست‌گذاری عمومی توسط اعضا
 6. ترویج و تسهیل مشارکت داوطلبانه در امور سیاسی آکادمی

 

3. اقدام برای منافع عمومی و حرفه‌ای

 1. در مورد موضوعات مربوطه به نفع مردم به طور مؤثر صحبت کند.
 2. قوانین و مقررات ایالتی و فدرال را دنبال کند تا عضویت در آکادمی اکچوئری‌های آمریکا به عنوان اعتبار لازم برای همة فعالیت‌های اکچوئری در ایالات متحده به رسمیت شناخته شود.

 

4. شناخت و ارتباط

 1. اطلاعات بی‌طرفانه را در مورد موضوعات اکچوئری در اختیار عموم قرار دهد.
 2. بیانیه‌های آکادمی و مراودات ذکرشده در قسمت 2 در رابطه با سیاست‌های عمومی به اطلاع عموم برسد.
 3. اطمینان حاصل شود که اعضای این حرفه در ایالات متحده کاملاً از فعالیت‌های آکادمی آگاه هستند.
 4. اطمینان حاصل شود كه اعضای این حرفه در آمریكا از استانداردها و تعهدات مربوطه آگاه هستند و به منابع لازم برای ارائة خدمات اکچوئری با كیفیت بالا و پایبند به اصول، دسترسی دارند.

 

5- هماهنگی و نمایندگی

 1. عضویت در آکادمی را برای فعالیت‌های اکچوئری در ایالات متحده جهانی کند.
 2. ارزش و اهمیت تخصص اکچوئری را ارتقا دهد.
 3. ارزش عضویت در آکادمی را تقویت کند.
 4. هنگامی که همکاری سایر سازمان‌ها با مأموریت آکادمی همسو است، از فرصت‌های رسانه‌ای در رابطه با سایر سازمان‌های مستقر در ایالات متحده استفاده کند.

 

6. نمایندگی بین‌المللی

 1. نمایندگی حرفة اکچوئری ایالات متحده در مقابل سازمان‌های کلیدی فراملی
 2. حفظ روابط خوب و ارتباطات باز را با انجمن‌های مهم اکچوئری
 3. نظارت بر تحولات بین‌المللی با پتانسیل تأثیرگذاری روی فعالیت‌های اکچوئری در ایالات متحده و در صورت لزوم نمایندگی حرفه‌ای اکچوئری ایالات متحده را نشان دهد.
 4. کمک به رشد و بلوغ انجمن‌های اکچوئری در خارج از ایالات متحده: الف) در صورت درخواست توسط انجمن محلی و ب) تعهدات باعث اختلال در سایر اولویت‌های آکادمی نشود.

 

نتیجه‌گیری

گرچه در بسیاری از کشورها انجمن‌های اکچوئری به سطح بالایی از بلوغ رسیده‌اند که چه در عرصه‌های ملی و چه بین‌المللی به عنوان یک نهاد شناخته‌شده مطرح هستند؛ اما بین کشورهای مختلف از نظر میزان سرسپردگی این نهاد، تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. در کشورهای پیشرفته چون ایالات متحده، آلمان، ژاپن و کانادا که فعالیت‌های اقتصادی قابل توجهی در حال رخ دادن است، این انجمن‌ها نقشی کلیدی در تضمین سلامت و امنیت کسب و کار ایفا کرده و در نتیجه، درجة تکامل این انجمن‌ها تابعی از پیشرفتگی اقتصادی و صنعتی کشور است.

در کشور ما هنوز میزان دامنة عملکرد انجمن اکچوئری‌های کشور بسیار کم بوده و باید بیش از پیش در بخش کسب و کار مد نظر قرار گیرد. شاید یکی از دلایل ریسک بالای ورشکستگی کسب و کار در کشور ما از نظر نهادهای بین‌المللی، عدم وجود نهادهایی چون انجمن اکچوئری‌ها باشد. با این حال، افزایش فعالیت‌های مستقل و توسعة فعالیت‌ها برای منافع عمومی از اهمیت بالایی در این زمینه برخوردار است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

2  +  8  =