وقوع ۱۰۰ پس لرزه بعد از زلزله تهران

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن خبر داد:

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، از وقوع بیش از ۱۰۰ پس لرزه بعد از زلزله ۵.۱ در تهران خبر داد و گفت: وقوع پس لرزه‌ها، انرژی نهفته درون زمین را به تدریج آزاد می‌کند.

به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی بیت اللهی گفت: پس از زلزله ۵.۱ ریشتری تهران در ۱۹ اردیبهشت ماه، زلزله‌های خرد و متعددی به وقوع پیوست که برخی از آنها همچون زلزله ۳.۸ ریشتری بامداد امروز ۲۱ اردیبهشت، کاملاً ملموس بود و تا حدودی نگرانی شهروندان را برانگیخت.

وی افزود: رخداد «خُرد زلزله ها»، پس لرزه‌های زلزله اصلی با بزرگای ۵.۱ ریشتر است و جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا وقوع پس لرزه‌های متعدد و کم خطر، سبب آزاد شدن تدریجی انرژی درونی نهفته در زمین می‌شود و مانع از رخداد زلزله‌ای بزرگ و مخرب خواهد شد.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: بعد از رخداد زلزله تهران با بزرگای ۵.۱ ریشتر که منشأ آن گسل مشاء و دماوند بود، انتظار رخداد پس لرزه‌های متعدد می‌رود.

به گفته این زلزله پژوه، پدیده رخداد پس لرزه‌ها نه تنها نگران کننده نیست، بلکه نمایانگر کاهش مخاطرات زلزله است؛ بدین معنا که اگر پس لرزه‌ها رخ ندهد، گویای این مطلب است که دمای انرژی در زمین بالا می‌رود که می‌تواند سبب زلزله بزرگ‌تر و یا پس لرزه بزرگ‌تری باشد.

بیت اللهی یادآور شد: بررسی پس لرزه‌ها نشان می‌دهد که حدود ۱۶ پس لرزه بزرگ‌تر از ۲.۵ ریشتر رخ داده است. با احتساب پس لرزه‌های کوچک‌تر از ۲.۵ ریشتر، تعداد پس لرزه‌های زلزله ۵.۱ ریشتری تهران به بیش از ۱۰۰ پس لرزه رسیده است.

وی افزود: انتظار می‌رود پس لرزه‌ها تا چندین روز ادامه یابد.

منبع: مهر

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

63  +    =  65