پرداخت وام به کارفرمایان برای حفظ اشتغال کارگران

وزیرکار، حفظ اشتغال و پیشگیری از بیکاری کارگران را از مهمترین اولویت‌های کشور عنوان کرد و گفت: بر این اساس کارفرمایان آسیب‌دیده از کرونا با دریافت وام‌های کم بهره به ازای هر کارگر سطح اشتغال کارگاه‌ها را حفظ و از افزایش بیکاری جلوگیری کنند.

در راستای حمایت های دولت از کسب و کارها برای جلوگیری از ریزش نیرو و افزایش نرخ بیکاری، دولت اقداماتی مانند پرداخت تسهیلات به بنگاه ها را در دستور کار قرار داده است. 

طی هفته های گذشته  هم  حسن روحانی ، رئیس جمهور کشور محمد شریعتمداری, وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات، صرفاً به بنگاهها و کسب و کارهایی اختصاص یابد که اطمینان حاصل شده باشد کارگران خود را از ابتدای اجرای برنامه‌های کنترلی مقابله با کرونا اخراج نکرده اند و پس از دریافت تسهیلات نیز اقدام به اخراج کارگران خود نخواهند کرد. 

  محمد شریعتمداری،وزیرکار با تأکید بر اینکه  کارگران شاغل در 10 رسته شغلی که اشتغال آنها تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته‌ است، مورد حمایت واقع می‌شوند گفت:  بیش از 600 هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری  ثبت نام کرده اند. روند افزایش بیکاری در تمامی کشورها نگران‌کننده است و در ایران نیز پیش‌بینی‌های لازم برای حمایت از برخی کارگران که بر اثر شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند، انجام شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از اختصاص پنج هزار میلیارد تومان از محل اعتبار صندوق توسعه ملی برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به این کارگران خبر داد و گفت: 14هزار میلیارد تومان نیز در حوزه درمان هزینه می‌شود که امید است بخشی از این مبلغ به حوزه درمان سازمان تأمین اجتماعی اختصاص یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حفظ اشتغال و پیشگیری از بیکاری کارگران را از مهمترین اولویت‌های کشور عنوان کرد و گفت: بر این اساس کارفرمایان رسته‌های 10 گانه آسیب‌دیده از کرونا با دریافت وام‌های کم بهره 12 و 16 میلیون تومانی به ازای هر کارگر سطح اشتغال کارگاه‌ها را حفظ و از افزایش بیکاری جلوگیری کنند.

شریعتمداری تمدید اعتبار دفترچه‌های بیمه را نیز از اقدامات موثر سازمان تامین اجتماعی در کاهش سفرهای درون شهری عنوان و اظهار کرد: این تصمیم منجر به کاهش چهار میلیون مراجع به شعب این سازمان شد و سایر تصمیمات اتخاذ شده به‌ویژه در خصوص تعویق برگزاری جلسات هیأت‌ها و کمیسیون‌های مختلف منجر به کاهش ازدحام در ادارات و کاهش سفرهای درون شهری شده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در بورس را نیز اقدامی مهم و تاریخی ارزیابی کرد و گفت: مجموعه شستا برای افزایش شفافیت وارد بورس شده است؛ کار بزرگی در کشور اتفاق افتاده است و 10 میلیارد دلار به بازار بورس ایران اضافه شد.

شریعتمداری همفکری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دریافت نقطه نظرات و دیدگاه‌های آنان را از اصول اصلی این وزارتخانه برشمرد و افزود: این موضوع از اولین روز تا آخرین روز فعالیت نمایندگان هر دوره مجلس شورای اسلامی مورد توجه خواهد بود.

منبع: تسنیم

لینک کوتاهلینک کپی شد!
اخبار مرتبط
ارسال نظر

53  −  47  =